0 0
Supa e parë e bebit

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Supa e parë e bebit

  • Mesatare

Udhëzimet

Share
Supa e pare e bebit duhet patjeter te permbaje tre perimet kryesore te cilat nuk shkaktojne alergji dhe jane lehtesisht te tretshme nga organizmi i tyre i vogel: karrota, patate dhe kungulleshke (ose kungull portokalli). Nuk ka nje sasi te mirepercaktuar pasi çdo gje varet nga oreksi i femijes. Fillohet me disa luge duke e rritur me pas sasine.
Lengun e perimeve e pregatisim nje here ne dy dite dhe e ruajme ne frigorifer ne nje tas te mbyllur hermetikisht.

Perberesit

  • 1 patate e vogel, e qeruar, ne copa te vogla
  • 1 karrote e vogel, e qeruar, ne copa te vogla
  • 1 kungulleshke e vogel, ne copa te vogla (ose kungull portokalli)
  • 1 liter uje te ftohte
  • 1 luge e vogel djath parmixhano ose grana te grire
  • 1 luge e vogel vaj ulliri
  • per trashje: miell misri dhe tapioka ose miell orizi pa qumesht

Ziejme ne uje te ftohte pa kripe te gjitha copezat e perimeve per 1 ore derisa te zbuten plotesisht. Kullojme lengun dhe i leme perimet menjane.

Javen e pare pregatisim ushqimin vetem me lengun e perimeve duke e trashur me miell orizi apo miell misri dhe tapioka. I japim shije me nje luge te vogel vaj ulliri ekstra te virgjer dhe nje luge te vogel djath te grire parmixhano, i cili eshte nje burim i shkelqyer kalciumi dhe proteinash.
Pas javes se pare, shtojme edhe perimet e kaluara ne mikser, duke shtuar sasine e perimeve dhe duke reduktuar miellin. Si alternative e miellit per trashje mund te shtojme makarona shume te vogla te cilat jane posaçerisht per beba, duke filluar nga muaji i katert.
Foto nga: http://www.profumodicosebuone.com
Drithërat tek bebat 4-6 muajsh
previous
Drithërat tek bebat 4-6 muajsh
menu javore #5
next
menu javore #5
Drithërat tek bebat 4-6 muajsh
previous
Drithërat tek bebat 4-6 muajsh
menu javore #5
next
menu javore #5

2 komente Fsheh komentet

Prsh deshta te pys ushqimet prej muajit 8 per bebin ,un ipergadis perimee te ndryshme,por desha tjy pys qfar mishi duhet per bebin ,me pregadit a asht e nevojshmee ,ju pershndes

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here