1 0
Kërpudha në tigan

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

800 gr kërpudha Champignon
2 thelpinjë hudhër
5 lugë gjelle vaj ulliri
2 lugë gjelle majdanoz i freskët
kripë
piper i zi i sapobluar

Vlerat ushqyese të recetës

5 gr
Proteina
17 gr
Yndyrna
9 gr
Karbohidrate
196
Kalori për racion

Kërpudha në tigan

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Pa laktozë
  • Vegjetariane

Për këtë recetë përdoren kërpudha të tipit Porcini, por në mungesë të tyre edhe Champignon janë mëse të pranueshme.

  • Mesatare

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Edhe sot, nën dilemën e ditës, zgjodha të gatuaj copeza pule te pjekura krokante me garniturë kërpudhash. Këto të fundit, përveçse i përshtaten shumë mirë stinës, shërbejnë edhe si shoqëruese për disa lloje pjatash sidomos ato me bazë mish viçi, qengji, derri apo edhe pule.

Hapat

1
Kryer

Me një lëvizje rrotulluese ndajmë kapelen e kërpudhave nga këmba, më pas me ndihmën e një thike me majë të mprehtë, pastrojmë këmbën nga dhèu që mund të ketë mbetur dhe të njëjtën gjë bëjmë me pjesën e sipërme dhe të poshtme të kapeles.Kalojmë një pecetë të lagur mbi sipërfaqen e kërpudhave dhe i presim në copa relativisht të mëdha.

2
Kryer

Në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe hudhrat e shtypura, shtojmë kërpudhat dhe i gatuajm në zjarr të avashëm për jo më shumë se 10 minuta. Disa minuta përpara se ti heqim nga zjarri i rregullojmë me kripë, piper, majdanoz të grirë dhe i servirim të ngrohta.

3
Kryer

*Këshillë:

Kërpudhat nuk duhen larë kurrë nën ujë të rrjedhshëm, pasi në këtë mënyrë humbasin pjesën më të madhe të shijes dhe vlerave ushqyese. Por nqs ato janë vërtetë shumë të pista me dhè, i lajmë nën ujë të ftohtë sa më shpejt të jetë e mundur për pak sekonda dhe i fshijmë menjëherë.

Bizele me pançetë në tigan
previous
Bizele me pançetë në tigan
Petulla të mbushura me djathë mocarela dhe domate
next
Petulla të mbushura me djathë mocarela dhe domate
Bizele me pançetë në tigan
previous
Bizele me pançetë në tigan
Petulla të mbushura me djathë mocarela dhe domate
next
Petulla të mbushura me djathë mocarela dhe domate

9 komente Fsheh komentet

Eshte kenaqesi per mua.
E di cfare do desha une nga ju?????
Une vij nga nje familje me prejardhje came (im ate kishte lindur ne cameri),dhe do te me pelqente shume nese dikush do te mundte te na shruante ndonje recete te gatimeve came…
Ndofta ju duket kerkese e cuditshme,por per cudi asgjekundi nuk i gjej gatimet came…:(

Kerpurdha dhe champignon nuk jane e njejta gje? Kush eshte ndryshimi . Ketu i themi champignon te gjitha llojeve te kerpurdhave

Champignon eshte lloji me i shperndare i kerpudhave dhe me ekonomik. Variacionet jane nga me te ndryshme, psh porcini qe jane pak te shtrenjte por me vlera ushqimore te shkelqyera

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here