0 1

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
400g miell 00
200g sheqer
200ml qumësht
3 vezë
150g gjalp
100g pika çokollate
1 pako e vogël sheqer vanilje
1 pako e vogël pluhur pjekës
1/2 pako e vogël sodë buke

Vlerat ushqyese të recetës

6g
Proteina
15g
Yndyrna
48g
Karbohidrate
345
Kalori për racion
Mafins me copëza çokollate

Mafins me copëza çokollate

Kuzhina::

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Mafin, nuk jane gje tjeter vetem se kek te vegjel te embel apo te kripur te kuzhines amerikane. Sot po iu propozojme ato me copeza cokollate te cilet jane ideal per te kompletuar nje mengjes te shendetshem.

Hapat

1
Kryer

Rrahim per disa minuta me ndihmen e nje mikseri gjalpin ne temperature ambjenti me sheqerin derisa te perftojme nje perberje kremoze. Shtojme nje nga nje vezet duke patur kujdes te mos hedhim vezen e dyte nese e para nuk eshte thithur plotesisht nga masa me gjalp dhe sheqer. Duke vazhduar rrahjen shtojme dalengadale qumeshtin e vaket derisa e gjithe perberja te rezultoje homogjene.

2
Kryer

Ne nje ene tjeter perziejme miellin, pluhurin pjekes, soden e bukes dhe vaniljen, te cilat ia shtojme mases se mesiperme derisa brumi te rezultoje pa kokerriza. Se fundi, shtojme edhe pikat e çokollates (ose çokollaten e prere ne copa te vogla) duke e perziere mire.

3
Kryer

Me brumin e perftuar, mbushim stampat per mafins te cilat i kemi lyer paraprakisht me pak gjalp dhe miell dhe i vendosim per tu pjekur ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20-25 minuta derisa te fryhen dhe te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe.

4
Kryer

Pasi jane pjekur, i leme akoma edhe per 5 minuta ne furre me deren hapur, me pas i nxjerrim nga furra dhe i leme te ftohen plotesisht perpara se ti sherbejme.

5
Kryer

*Këshillë:

Ne vend te cokollates se zeze, mafins mund te pregatiten edhe me çokollate me qumesht, te bardhe apo te gjitha llojet qe deshironi. Gjithashtu per ti dhene nje shije akoma me te vecante, mund ti shtojme pak krem uiski perberjes i cili shkon jashtezakonisht me okollaten. Provoni gjithashtu edhe me lengun e 1 portokalli!

Youtube Video

Rolè me pulë, gjizë dhe proshutë spek
previous
Rolè me pulë, gjizë dhe proshutë spek
Pica të vogla me krem djathi
next
Pica të vogla me krem djathi
Rolè me pulë, gjizë dhe proshutë spek
previous
Rolè me pulë, gjizë dhe proshutë spek
Pica të vogla me krem djathi
next
Pica të vogla me krem djathi

11 komente Fsheh komentet

Shume interesante do e i provoj ti pergatis vet ne shtepi por se kuptoj pse duhet dhe pluhur pjekes dhe sode?

@Eva, sepse duke qene se receta ka ne brendesine e saj copeza te vogla cokollate, soda e bukes, ndryshe nga pluhuri pjekes, e lejon fryrjen edhe ne prani te ketyre perberesve. Eshte e domosdoshme.

Nje recete shume e sigurt!E provova dhe me dolen fiks si ne fotografi Biles edhe me te bukura:)) Bravo !!!

@Emi, pluhuri pjekes sherben per te fryre brumin ne momentin qe ai eshte duke u pjekur, pra pa e lene te vije ashtu si me majane e birres. Peciva mbase eshte ndonje marke, por qe une nuk e kam degjuar ndonjehere!

Pershendetje!A mund ti hedh perberjes, cokollaten e zeze si ajo qe kini te fotografia?Besoj se e rruajne formen e tyre gjate pjekjes?? Urime dhe faleminderit 🙂 !

Pershendetje! Do te deshiroja te ishit pak me korrekte me lexuesit e rubrikes suaj! Nese behet nje pyetje, behet jo per qef….por per nje pergjigje dhe korrektesi te recetave tuaj….

@Elmonda, per mafins me çokollate te zeze do te postojme nje tjeter recete shume shpejt 😉 Mgjth po ti shtosh pak çokollate te zeze te shkrire perberjes nuk ndryshon asgje!

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here