Arkiva Etiketash: Receta per mafins

Mafins me çokollatë

 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

mafin me cokolate

Mafin me çokollate, jane nje tjeter variant i shijshem i mafins me copeza çokollate te cilat mund te serviren ne çdo moment dhe per te gjithe!

Perberesit per 20-25 mafin

 • 300gr miell 00
 • 300gr sheqer
 • 180ml qumesht me yndyre te plote
 • 4 veze
 • 150gr gjalp
 • 100gr çokollate te zeze te grire holle
 • 7 luge plot kakao pluhur
 • 1 pako te vogel vanilje
 • 1 luge te vogel pluhur pjekes
 • 1 maje luge sode buke
 • pak kripe
 • sheqer pluhur per sperkatje

Pregatitja e mafin me çokollate eshte teper e thjeshte:

Me ndihmen e nje mikseri elektrik rrahim mire gjalpin ne temperature ambjenti bashke me sheqerin, shtojme vaniljen dhe vezet nje nga nje duke patur parasysh te mos shtojme vezen e dyte nese e para nuk eshte thithur mire nga perberja. E hedhim kete mase ne nje tas te madh dhe e leme menjane.

Ne nje tjeter tas, bashkojme duke i situr fillimisht miellin, kakaon, pluhurin pjekes, soden e bukes dhe pak kripe. Shtojme edhe perberjen mesiper me veze dhe qumeshtin ne temperature ambjenti. Shtojme se fundi edhe çokollaten e grire imet dhe e perziejme brumin me ndihmen e nje spatule kuzhine derisa te homogjenizohet.

E hedhim brumin neper format e mafin duke mbushur 2/3 e tyre me perberjen dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 30 minuta. I leme te ftohen plotesisht, i sperkasim me pak sheqer pluhur ne siperfaqe dhe i sherbejme.

*Ruajtja: Mafin mund te ruhen 2-3 dite ne nje ene alumini te mbyllur hermetikisht apo brenda nje qese te mbyllur mire ne frigorifer.

Reklama

Camille (Kek të vegjël me karrota dhe bajame)

Keta kek te vegjel me karrota dhe bajame, jane nje alternative shume e shijshme dhe e shendetshme per mengjes te cilat mund t’ja servirni te gjitheve, por mbi te gjitha femijeve tuaj.

Perberesit per rreth 12 camille

 • 120gr miell oo
 • 100gr sheqer
 • 100gr karrota te qeruara
 • 70gr bajame
 • 1 veze te plote
 • 25gr vaj luledielli
 • 45ml leng portokalli ose karrotash
 • lekuren e 1 portokalli
 • pak arome bajamesh (fakultative)
 • 1 pako te vogel vanilje
 • 1 pako te vogel pluhur pjekes
 • pak kripe
 • pak sheqer pluhur per sperkatje

Si fillim, grijme ne mikser bashke me nje luge te vogel sheqer bajamet derisa ti reduktojme ne miell. I leme menjane dhe grijme ne te njejten ene edhe karrotat derisa ti reduktojme ne purè.

Rrahim ne nje tas te thelle vezen me sheqerin dhe pak kripe derisa perberja te fryhet dhe te rezultoje me ngjyre te hapur. Shtojme bajamet e grira, aromen e bajameve, karrotat, vaniljen, lekuren dhe lengun e portokallit dhe i perziejme mire derisa perberja te rezultoje homogjene dhe pa kokerriza. Shtojme edhe vajin e lulediellit dhe se fundi miellin dhe pluhurin pjekes. I perziejme shume mire dhe e shperndajme brumin neper format e mafins duke mbushur 2/3 e tyre. I pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta, apo derisa keket te fryhen.

Kur te jene ftohur plotesisht, i sperkasim me pak sheqer pluhur perpara se ti servirim.

Mafins me banane dhe copëza çokollate

Keta kek te vegjel, jane ideal per tu konsumuar ne mengjes, ne zemer apo ne cdo moment te dites ne te cilin keni uri. Mund t’ia jepni me vete edhe femijeve tuaj per pushimin e madh; banania dhe cokollata do ti bejne qe te kene me shume energji ne oret ne vazhdim.

Perberesit per 12 mafins

 • 250gr miell 00
 • 100gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 100ml qumesht
 • 125gr sheqer
 • 2 veze
 • 150gr cokollate te zeze
 • 3 banane te pjekura mire
 • lengun e 1/2 limoni
 • 1/2 luge te vogel sode buke
 • 1/2 bustine pluhur pjekes
 • 1 bustine vanilje
 • pak kripe

Rrahim me ndihmen e nje mikseri kuzhine gjalpin ne temperature ambjenti me sheqerin derisa perberja te fryhet dhe te jete kremoze, shtojme nje nga nje vezet e plota dhe vazhdojme rrahjen edhe per disa caste.

Ne nje pjate, shtypim me dhembet e nje piruni bananet te cilat i lagim me pak leng limoni ne menyre qe te mos nxihen dhe ia shtojme perberjes se mesiperme duke i bashkuar kesaj here me spatul kuzhine. Shtojme gjithashtu edhe qumeshtin, miellin, vaniljen, pluhurin pjekes, soden e bukes dhe pak kripe duke formuar nje brum homogjen. Ne fund, shtojme edhe copezat e cokollates duke i perziere mire me perberjen.

Mbushim me brumin e formuar format per mafins sa 2/3 e formes dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 20-25 minuta, apo derisa keket te jene fryre dhe te kene marre ngjyre te arte ne siperfaqe

Mafins me copëza çokollate

Mafin me copeza çokollate1

Mafin, nuk jane gje tjeter vetem se kek te vegjel te embel apo te kripur te kuzhines amerikane. Sot po iu propozojme ato me copeza cokollate te cilet jane ideal per te kompletuar nje mengjes te shendetshem.

Perberesit per 12 mafin

 • 400gr miell
 • 200gr sheqer
 • 200ml qumesht
 • 150gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 100gr cokollate te zeze
 • 3 veze
 • 1 bustine vanilje
 • 1 bustine pluhur pjekes
 • 1/2luge e vogel sode buke
 • pak kripe

Rrahim per disa minuta me ndihmen e nje mikseri gjalpin ne temperature ambjenti me sheqerin derisa te perftojme nje perberje kremoze. Shtojme nje nga nje vezet duke patur kujdes te mos hedhim vezen e dyte nese e para nuk eshte thithur plotesisht nga masa me gjalp dhe sheqer. Duke vazhduar rrahjen shtojme dalengadale qumeshtin e vaket derisa e gjithe perberja te rezultoje homogjene.

Ne nje ene tjeter perziejme miellin, pluhurin pjekes, soden e bukes, vaniljen dhe pak kripe, te cilat ia shtojme mases se mesiperme derisa brumi te rezultoje pa kokerriza. Se fundi, shtojme edhe cokollaten e prere ne copeza te vogla duke e perziere mire.

Me brumin e perftuar, mbushim stampat per mafins te cilat i kemi lyer paraprakisht me pak gjalp dhe miell dhe i vendosim per tu pjekur ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20-25 minuta derisa te fryhen dhe te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe.

Pasi jane pjekur, i leme akoma edhe per 5 minuta ne furre me deren hapur, me pas i nxjerrim nga furra dhe i leme te ftohen plotesisht perpara se ti sherbejme.

*Keshille: Ne vend te cokollates se zeze, mafins mund te pregatiten edhe me cokollate me qumesht, te bardhe apo te gjitha llojet qe deshironi. Gjithashtu per ti dhene nje shije akoma me te vecante, mund ti shtojme pak krem uiski perberjes i cili shkon jashtezakonisht me cokollaten. Provoni gjithashtu edhe me lengun e 1 portokalli!

Mafins (muffins) me djath dhe erëza

Mafins me djath dhe ereza mund te sherbejne si nje antipaste shume e shijshme apo edhe per darka mes miqsh pasi jane teper te thjeshta per t’u pregatitur dhe per me teper pelqehen mjaft edhe nga femijet.
Perberesit per 18 mafins

 • 400gr miell
 • ½ qepe te njome
 • 150gr djath te bardhe
 • 70gr djath kackavall
 • 120gr gjalp
 • 300ml qumesht
 • 1 luge pluhur pjekes
 • 3 veze
 • majdanoz
 • kripe
 • piper te bardhe

Grijme shume holle qepen e njome dhe majdanozin dhe i vendosim ne nje ane. Sipas stines ne te cilen ndodhemi mund te ndryshojme edhe erezat duke perdorur rozmarine, borzilok etj apo ato qe i pelqejne me shume femijeve.