0 0
Tavë me patate, proshutë dhe djathë picash

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Tavë me patate, proshutë dhe djathë picash

  • Mesatare

Udhëzimet

Share

Nje pjate teper e shijshme, e cila bashkon mrekullisht shijen e patateve te pjekura me ate te proshutes, djathit dhe kremozitetin e salces beshamele. Mund ta pregatisni ne çdo rast: kur keni shume te ftuar per darke, ne drekat e te dielave tuaja apo edhe thjesht per ta shijuar si pjate te vetme ose garniture. Per me teper, konsumohet si e nxehte (kujdes! nuk do ta ruaj formen), ashtu dhe ne temperature ambjenti, prandaj mund ta pregatisni shume perpara kohe.

Perberesit

  • 4-5 patate te medhaja, te qeruara dhe te prera ne feta te holla
  • 250gr djath picash (djathe qe shkrin)
  • 250gr proshute te pjekur ne feta
  • 500ml salce beshamele te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
  • 4 luge gjelle djathe kaçkavall te grire
  • 2 luge gjelle gjalp

Marrim nje tave te rrumbullaket e cila do te na nevojitet per te pregatitur receten. E lyejm me gjalp dhe shtojme ne fund te saj 2-3 luge salce beshamele duke e perhapur mire. Shtrojme fetat e patateve te cilat i mbivendosim lehtesisht siper njera tjetres, nje shtrese djath picash, nje shtrese proshute te pjekur, perseri 2-3 luge beshamele dhe vazhdojme ne kete menyre derisa te gjithe perberesit te mbarojne (duhet te formohen 3 shtresa). Ne fund, shtojme beshamelen e mbetur, e sperkasim taven me djathin e grire kaçkavall, me pak gjalp dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 45 minuta deri ne 1 ore. E leme te ftohet plotesisht ne temperature ambjenti, e heqim nga forma dhe e sherbejme te vaket te prere ne feta.

Foto nga: https://blog.giallozafferano.it/lacucinadiliberte

Tortë Kapreze
previous
Tortë Kapreze
Biskota për mëngjes
next
Biskota për mëngjes
Tortë Kapreze
previous
Tortë Kapreze
Biskota për mëngjes
next
Biskota për mëngjes

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here