0 0
Biskota për mëngjes

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Biskota për mëngjes

  • Mesatare

Udhëzimet

Share

Keto biskota do ti bejne mengjeset tuaja edhe me te shijshme: jane ideale per tu zhytur ne qumesht dhe per tu shijuar nga e gjithe familja. Ose mund ti konsumoni mbasdite me nje gote çaj te ngrohte ne dore. Le te shohim sesi pregatiten:

Perberesit per rreth 40 biskota

  • 500gr miell 00
  • 150gr sheqer + per lyerjen e biskotave
  • 100ml vaj farash (luledielli, misri, soje etj. Mund te perdorni edhe vaj ulliri, por ne kete rast shija do te dale me e forte)
  • 2 veze
  • 50ml qumesht te vaket
  • lekuren e 1 limoni te grire
  • 1 pako te vogel amoniak per embelsira = 10gr ose 1 pako te vogel pluhur pjekes per embelsira

Ne nje tas rrahim vezet me sheqerin me ndihmen e nje mikseri elektrik derisa te formohet nje perberje kremoze. Shtojme vajin, lekuren e limonit, amoniakun e shkrire ne qumesht dhe pak nga pak miellin duke vazhduar rrahjen me shpejtesi te ulet.

Lyejme me miell tavolinen e punes, e transferojme brumin mbi te dhe fillojme ta punojme mire me dore. Nese brumi rezulton ngjites, shtojme edhe akoma miell. Shkepusim me dore pak brume dhe formojme biskota duke i dhene formen e deshiruar, pershembull formen e shkopinjeve ne menyre qe ta kemi me te lehte zhytjen ne filxhanin e qumeshtit. Gervishim lehtesisht siperfaqen e biskotave me dhembet e nje piruni, i kalojme ne nje pjate ku kemi hedhur sheqer, dhe i vendosim ne tave te veshur me leter furre te distancuara nga njera tjetra (biskotat do te fryhen gjate pjekies per shkak te perdorimit te amoniakut).

I pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 20 minuta derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. I leme te ftohen plotesisht ne temperature ambjenti dhe i ruajme ne nje ene te mbyllur hermetikisht per rreth 1 jave.

Foto nga: http://www.mieledilavanda.it

Tavë me patate, proshutë dhe djathë picash
previous
Tavë me patate, proshutë dhe djathë picash
Qofte me mish pule
next
Qofte me mish pule
Tavë me patate, proshutë dhe djathë picash
previous
Tavë me patate, proshutë dhe djathë picash
Qofte me mish pule
next
Qofte me mish pule

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here