0 0
Qofte me mish pule

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Qofte me mish pule

  • Medium

Directions

Share

Nese ju ka mbetur pule e pjekur ose e ziere nga nje dite me pare, mos e hidhni! Riciklojeni duke gatuar keto qofte te shijshme me baze mishin e pules dhe patatet e ziera. Pregatisni edhe nje sallate dhe vakti juaj mund te quhet i plote! Ne vend te pules mund te perdorni edhe mish gjel deti, sidomos ate qe ka mbetur nga festat e fundvitit.

Perberesit per 20 qofte

  • 500gr mish pule, i pjekur ose i ziere
  • 2 patate te ziera, te shtypura
  • 2 veze
  • 4 luge djath kaçkavall te grire
  • galete
  • majdanoz te fresket, te grire holle
  • kripe
  • miell
  • vaj farash per skuqje

Presim mishin e pules shume holle me ndihmen e nje thike te mprehte (ose e kalojme ne mikser) dhe e hedhim ne nje ene. Shtojme patatet e shtypura, vezet, djathin kaçkavall, majdanozin e fresket dhe pak kripe duke i perziere shume mire. Nese brumi rezulton shume i bute, shtojme edhe 1-2 luge galete. I japim qofteve formen e deshiruar, i kalojme ne miell dhe i skuqim ne vaj te nxehte derisa te marrin ngjyre te arte nga te gjitha anet.

Per nje variant me te shendetshem, qoftet mund ti pjekim edhe ne furre te parangrohur ne 180°C per 20-30 minuta.

Foto nga: http://www.myculinarystories.com

(Visited 17 times, 1 visits today)

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Biskota për mëngjes
next
Domate qershizë të mbushura
previous
Biskota për mëngjes
next
Domate qershizë të mbushura

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here