0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
200 gr oriz kokërrumbullakët
2 litër ujë
1 litër qumësht
200 gr sheqer
1 pako të vogël vanilje
1 lugë gjelle gjalp
një majë luge kripë

Vlerat ushqyese të recetës

6 gr
Proteina
4 gr
Yndyrna
51 gr
Karbohidrate
262
Kalori për racion
Sultjash (puding me oriz)

Sultjash (puding me oriz)

Në shqip fjala sultjash ka ardhur nga turqishtja, Sütlaç, një nga ëmbëlsirat tipike të këtij vendi

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Sultjashi, ose pudingu me oriz është pregatitur për herë të parë në Azi. Nga aty më pas receta është shpërndarë në të gjithë botën duke shtuar apo hequr ndonjë përbërës dhe duke e përshtatur sipas shijeve të atij vendi.

  • 60 Min
  • Shërbehet per 8 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Sultjash (puding me oriz)

Hapat

1
Kryer

Ziejmë orizin në ujë në zjarr mesatar për 30-40 minuta. Gjatë zierjes shtojmë edhe një majë luge kripë e cila ndihmon që kokërrat e orizit të zbërthehen lehtësisht.

2
Kryer

Kur orizi të jetë zbutur plotësisht dhe të ketë ngelur pak ujë, shtojmë qumështin, vaniljen, sheqerin dhe ulim zjarrin në minimum. E lëmë të ziejë edhe 30 minuta të tjera duke e përzierë herë pas here në mënyrë që të mos ngjitet. Në fund, shtojmë edhe gjalpin i cili i jep kremozitet. E shpërndajmë nëpër tasa dhe e lëmë të ftohet plotësisht.

3
Kryer

E shoqërojmë sipas dëshirës me kanellë (klasike), ose variantet e mëposhtme:

Komposto vishnje e trashur me 1 lugë gjelle niseshte dhe e zierë për 5 minuta

Fletë bajamesh të thekërisura me një majë luge gjalpë dhe rrush të thatë

Fruta të freskëta (mjedra) dhe pak mjaltë

Fileto viçi me salcë pice
previous
Fileto viçi me salcë pice
Byrek të vegjël me proshutë dhe beshamelë
next
Byrek të vegjël me proshutë dhe beshamelë
Fileto viçi me salcë pice
previous
Fileto viçi me salcë pice
Byrek të vegjël me proshutë dhe beshamelë
next
Byrek të vegjël me proshutë dhe beshamelë

Një koment Fsheh komentet

kjo recete eshte shume emire por duhet ta dish ta gatuash kjo qe keni vene ne foto ta shpif orizi duher oak me ileshuar dhe mbasi ftohet siper i hidhet kanelle dhe hahet e ftohte vihet pak ore ne frigorifer une e kam gatuar shume dhe ma kan pelqyer

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here