0 0
Pastiço me djath të bardhë

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
...për një tavë 30x20cm
400 gr makarona spaghetti
1 litër qumësht
3 vezë
200 gr djathë i bardhë
50 gr djathë kaçkavall të grirë
100 gr gjalp
një majë luge piper i zi i sapobluar
një majë luge arrë moskatë e grirë
kripë

Nutritional information

24 gr
Proteina
32 gr
Yndyrna
61 gr
Karbohidrate
624
Kalori për racion

Pastiço me djath të bardhë

Features:
  • Vegjetariane
Cuisine:

Ingredients

  • ...për një tavë 30x20cm

Directions

Share
(Visited 234 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Ziejmë makaronat në ujë të valuar me kripë për gjysmën e kohës që tregohet në ambalazhin e tyre, pasi gjysmën tjetër të kohës do të gatuhen në furrë.

2
Done

Në një enë rrahim mirë vezët, shtojmë pak qumësht dhe vazhdojmë sërisht rrahjen edhe për pak çaste. Shtojmë djathin e bardhë të thërrmuar, pjesën tjetër të qumështit, pak kripë, pak piper, pak arrë moskatë dhe në këtë mënyre kemi formuar "salcën" në të cilën do të gatuhen makaronat.

3
Done

Vendosim makaronat në një tavë të lyer me pak gjalp, shtojmë salcën e pregatitur dhe e rregullojmë me pirun sipërfaqen në mënyrë që të jetë e njëtrajtshme. E spërkasim sipër me pak djath kaçkavall të grirë dhe disa copëza gjalpi dhe e vendosim në furrë të parangrohur në 200°C për rreth 25-30 minuta apo derisa të ketë marrë ngjyrë të kuqerremtë në sipërfaqe. Pasi të jetë pjekur, e lëmë të ftohet për disa minuta në mënyrë që e gjithë përbërja të mpikset dhe e presim në copa sipas dëshirës.

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

Featured Image
previous
Makarona spageti të gustatorit
next
Supë me aroma orientale
Featured Image
previous
Makarona spageti të gustatorit
next
Supë me aroma orientale

One Comment Hide Comments

Ne vend te djathit te Bardhe mund te perdoret dhe ricota(gjize).Behet dhe pastico me kima(mish i grire)

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here