0 0
Supë me patate dhe lakër jeshile (kale)

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Vlerat ushqyese të recetës

6 gr
Proteina
13 gr
Yndyrna
41 gr
Karbohidrate
296
Kalori për racion

Supë me patate dhe lakër jeshile (kale)

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Pa laktozë
  • Vegane

"Kjo supa jeshile qenka shume e mire!” Ishin keto tekstualisht fjalet e djalit tim 4-vjeçar sapo hengri lugen e pare. Dhe me besoni, nese e ka thene nje femije, duhet te jete vertete e mire!

  • 35 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Prej kohesh kam kerkuar nje recete ku mund te perfshija lakren jeshile (kale) neper supera, ne menyre qe ta konsumonte e gjithe familja dhe kjo eshte ajo qe i pelqen te gjitheve. Lakra jeshile ben pjese ne listen e super ushqimeve, nga e cila i marrim perfitimet maksimale kur e konsumojme te gjalle. Por edhe e gatuar pak eshte gjithesesi e pasur me fibra, vitamine B dhe C.

Hapat

1
Kryer

Kaverdisim ne zjarr te ulet ne vaj ulliri dhe pak gjalp qepen dhe preshin te prere holle derisa te zbuten. Shtojme patatet ne kubik te vegjel dhe vazhdojme kaverdisjen edhe per pak minuta derisa perimet te marrin shije. Shtojme kripe, leng perimesh (ose uje) dhe e ziejme te gjithe masen per rreth 20 minuta derisa patatet te zbuten plotesisht.

2
Kryer

E reduktojme supen ne purè me ndihmen e nje mikseri me zhytje dhe ne kete moment shtojme edhe gjethet e lakres jeshile te copetuara. Vazhdojme zierjen edhe per 10 minuta te tjera.

E sherbejme supen te ngrohte sperkatur me pak gjalp te shkrire dhe spec te kuq pluhur.

Supë me këmbë viçi
previous
Supë me këmbë viçi
Byrek i hapur me kungull të njomë
next
Byrek i hapur me kungull të njomë
Supë me këmbë viçi
previous
Supë me këmbë viçi
Byrek i hapur me kungull të njomë
next
Byrek i hapur me kungull të njomë

Një koment Fsheh komentet

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here