• Home
  • Sallata
  • Sallatë me djathë Burrata dhe domate të vogla
0 0

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 (200-250 gr) djathë Burrata
100 gr sallatë e përzierë rukola, jeshile, spinaq etj
100 gr domate të vogla
1 lugë gjelle fara pishe
sipas dëshirës lule të ngrënshme
1 thelpi hudhër
për zbukurim borzilok i freskët
kripë
piper i zi i sapobluar
vaj ulliri

Nutritional information

25 gr
Proteina
44 gr
Yndyrna
15 gr
Karbohidrate
542
Kalori për racion
Sallatë me djathë Burrata dhe domate të vogla

Sallatë me djathë Burrata dhe domate të vogla

Features:
  • Pa gluten
  • Vegjetariane
Cuisine:

Sallata me burrata dhe domate të vogla, është një pjatë e freskët vegjetariane, e lehtë dhe shumë e thjeshtë për tu pregatitur. Kremoziteti i këtij djathi bashkohet mrekullisht me ëmbëlsinë e domate qershizë dhe freskinë e sallatës jeshile apo rukolës.

  • 10 min
  • Serves 2
  • Easy

Ingredients

Directions

Share
(Visited 101 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Lajmë sallatën e përzierë dhe e thajmë mirë.

Lajmë shumë mirë domatet e vogla nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm dhe i ndajmë përgjysmë. I hedhim në një tas të vogël dhe i japim shije me kripë, piper, vaj ulliri, një thelpi hudhër të shtypur dhe disa gjethe borziloku. I lëmë të marinohen për 5-10 minuta.

2
Done

Marrim një pjatë të cekët dhe hedhim në të sallatën mikser. Në mes vendosim djathin burrata të plotë dhe anash domatet qershizë (pa borzilokun dhe hudhrën). E zbukurojmë sallatën me lule të ngrënshme dhe fara pishe. I japim shije me vaj ulliri dhe uthull balsamike sipas dëshirës.

3
Done

Këshillë:

Kjo sallatë nuk mund të ruhet për më vonë. Burrata duke qenë një djathë shumë i freskët, në momentin që bashkohet me kripën dhe vajin e ullirit, duhet të konsumohet menjëherë!

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Briosh shtëpie
next
Miks proshutash e sallamrash italianë
previous
Briosh shtëpie
next
Miks proshutash e sallamrash italianë

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here