0 0
Supë me karrota dhe xhinxher

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
1 kg karrota
1 qepë e madhe
6 thelpinj hudhër
1 copë të vogël xhinxher i freskët
1 litër lëng perimesh
250 ml qumësht
3 lugë gjelle gjalp
1 degë trumëz
2 gjethe dafine
kripë
piper i zi i sapobluar

Vlerat ushqyese të recetës

5 gr
Proteina
11 gr
Yndyrna
35 gr
Karbohidrate
251
Kalori për racion

Supë me karrota dhe xhinxher

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Vegjetariane

Edhe pse vera nuk eshte stina me e pershtatshme per te pregatitur supa, kur vijne dite paksa te fresketa duhet dicka e ngrohte per te te zgjuar shqisat e te nuhaturit dhe te shijuarit. Supa me karrota dhe xhinxher e luan per mrekulli kete rol; provoni te nderthurni shijen e embel te karrotave me ate paksa pikante te xhinxherit.

  • 40 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Hapat

1
Kryer

Vendosim gjalpin te shkrije plotesisht ne zjarr mesatar dhe kaverdisim qepen dhe hudhrat e prera holle per rreth 5 minuta derisa te behen transparente. Shtojme karrotat e prera ne feta dhe copat e xhinxherit (nese eshte i fresket, nese eshte pluhur ia hedhim ne minutat e fundit te gatimit) dhe vazhdojme kaverdisjen edhe per 5 minuta te tjera duke i perziere here pas here.

2
Kryer

Shtojme ne kete moment lengun e perimeve, gjethen e dafines dhe gjethet e trumezes (nese eshte e fresket, nese eshte e thate ia hedhim ne minutat e fundit te gatimit). E cojme supen ne vlim ne zjarr te forte, dhe kur te kete marre vale e leme ne zjarr mesatar te gatuhet per rreth 20-25 minuta me gjysme kapaku hapur derisa karrotat te zbuten plotesisht.

3
Kryer

Eleminojme gjethen e dafines dhe te trumezes dhe e kalojme te gjithe masen ne mikser derisa te reduktohet ne purè. E rivendosim ne zjarr dhe shtojme qumeshtin, mundesisht te ngrohte.  E leme te zieje edhe per disa minuta, e rregullojme me kripe dhe piper dhe e servirim neper pjata shoqeruar me copeza buke te vogla te skuqura ne gjalp.

4
Kryer

*Keshille:

Mos u shqetesoni per prerjen e perimeve ne menyre te rregullt, pasi pervecse do te kalojne te gjitha ne mikser, nga ana tjeter sa me te vogla te jene aq me shpejt gatuhen.
Nese erezat me te cilat aromatizojme supen (xhinxherin dhe trumezen) i kemi te thata, i shtojme vetem ne momentin e shtimit te qumeshtit; kjo do te bej  qe ato te leshojne ne maksimum aromen e tyre.

Te drejtat e imazhit i perkasin: www.garnishwithlemon.com

Kek me çokollatë të zezë
previous
Kek me çokollatë të zezë
Sallatë me fasule të kuqe
next
Sallatë me fasule të kuqe
Kek me çokollatë të zezë
previous
Kek me çokollatë të zezë
Sallatë me fasule të kuqe
next
Sallatë me fasule të kuqe

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here