3 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Vlerat ushqyese të recetës

23g
Proteina
28g
Yndyrna
69g
Karbohidrate
620
Kalori për racion
Speca të mbushura

Speca të mbushura

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Pa laktozë
Kuzhina::

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Specat e mbushura pregatiten ne te gjithe boten ne menyre te ndryshme. Ato jane gjithashtu nje recete tradicionale e kuzhines Shqiptare. Kjo eshte menyra jo vegjetariane sesi ne e gatuajme kete pjate, me mish te grire.

Hapat

1
Kryer

Parangrohim furren ne 220°C.

2
Kryer

Me ndihmen e nje thike te mprehte, presim pjesen e siperme te specave perreth kercellit ne forme rrethore dhe e vendosim menjane. Kjo do te na sherbeje si "kapak" ne menyre qe gjate pjekies mbushja te mos dal jashte.
Pastrojme brendesine e specave nga fijet dhe farat dhe pergatisim harxhen:

3
Kryer

Qerojme qepen, e lajme dhe e presim holle. Te njejten gje bejme edhe me specat gjatesor te cilet do tja shtojme brenda harxhes, pra i pastrojme dhe i presim ne copa te vogla.

Ne nje tigan kaverdisim qepen ne vaj ulliri derisa te zbutet, shtojme specat, mishin e grire dhe e leme derisa ky i fundit te kete ndryshuar ngjyre duke e perziere shpesh. Shtojme orizin, salcen e domateve, erezat e fresketa, kripe, piper te zi, 1 gote uje dhe e gatuajme per rreth 10 minuta.

4
Kryer

Hedhim gjysmen e harxhes ne tave dhe me gjysmen tjeter mbushim specat duke i vendosur kapakun e tyre. Nese na ka mbetur akoma harxhe, e shperndajme njetrajtesisht ndermjet specave.

5
Kryer

Shtojme 1-2 gota uje dhe i pjekim ne furre per rreth 30-40 minuta, apo derisa orizi dhe specat te jene zbutur.

Youtube Video

Patëllxhan të mbushur
previous
Patëllxhan të mbushur
Byrek me spinaq
next
Byrek me spinaq
Patëllxhan të mbushur
previous
Patëllxhan të mbushur
Byrek me spinaq
next
Byrek me spinaq

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here