Arkiva Etiketash: Perime të mbushura

Patëllxhan të mbushur me djathë të bardhë

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Patellxhan te mbushur me djathe te bardhe

Patellxhanet e mbushur me djathe te bardhe, jane nje pjate tipike verore, e fresket dhe shume e lehte. Mund te konsumohen te sapodala nga furra ashtu dhe te ftohta. Provoni ti shoqeroni me pak Salce xaxiqe per nje shije akoma me te plote.

Patellxhan te mbushur me djathe te bardhe1

 

Perberesit

 • 4 patellxhane te gjate, te ndare ne dy pjese
 • 200gr djathe te bardhe, te therrmuar
 • 200ml pana kuzhine
 • 2 thelpinje hudhra, te grira holle
 • 1 tufe majdanoz te fresket, te grire holle
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri ekstra te virgjer

I heqim tulin patellxhaneve, e presim ne kubik te vegjel dhe e kaverdisim ne vaj ulliri ektra te virgjer bashke me hudhren e grire holle derisa te zbuten. E perziejme me djathin e therrmuar, panen e kuzhines, majdanozin, e rregullojme me kripe e piper dhe mbushim me to patellxhanet.

I pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 30-40 minuta derisa te kene marre nje ngjyre te bukur ne siperfaqe.

Speca të mbushura

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Speca te mbushuraSpecat e mbushura pregatiten ne te gjithe boten ne menyre te ndryshme. Ato jane gjithashtu nje recete tradicionale e kuzhines Shqiptare. Kjo eshte menyra jo vegjetariane sesi ne e gatuajme kete pjate, me mish te grire.

Perberesit

 • 4 speca mesatare per mbushje
 • 300gr mish te grire
 • 300gr oriz
 • 400gr domate te konservuara
 • 1 qepe e madhe e prere holle
 • koper e fresket e grire holle
 • majdanoz i fresket i grire holle
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar
 • vaj ulliri

Parangrohim furren ne 220°C.

Me ndihmen e nje thike te mprehte, presim pjesen e siperme te specave perreth kercellit ne forme rrethore dhe e vendosim menjane. Pastrojme brendesine e specave nga fijet dhe farat dhe pregatisim mbushjen e tyre.

Ne nje tigan kaverdisim qepen me vaj ulliri derisa te zbutet, shtojme mishin e grire, orizin, kopren, majdanozin, salcen e domateve, kripe, piper te zi, 1 gote uje dhe e gatuajme per rreth 10 minuta.

Mbushim specat me kete perberje dhe i vendosim pjesen e siperme si kapele.

I veme ne tave duke i rradhitur dhe harxhen e mbetur e shperndajme rreth e qarke specave. Shtojme 1-2 gota uje dhe i pjekim ne furre per rreth 20-30 minuta, apo derisa orizi dhe specat te jene zbutur, duke shtuar uje nese eshte e nevojshme.

Foto nga: http://yummania.wordpress.com

Speca të kuq mbushur me kërpudha

Ne tavolinen tuaj te festave nuk mund te mungoje kjo garniture e shijshme: speca te kuq, ngjyra e se cileve pershtatet mrekullisht me ambjentin, kerpudha dhe djath. Nje kombinim shume i shijshem per te shoqeruar mishin e vicit, pules apo gjelit te detit.
Perberesit per 4 persona

 • 4 speca te kuqe
 • 350gr kerpudha
 • 100gr djath feta
 • 50gr galete
 • 25gr djath parmixhano
 • 40gr gjalp
 • 4 luge bishta qepesh te njoma te prera holle
 • 3 luge vaj ulliri
 • kripe
 • piper te zi

Ndajme pergjysme secilin spec duke mbajtur bishtin dhe heqim farat me kujdes. Ne nje tave te shtruar me leter furre, vendosim specat njeri pas tjetrit gati per t’u mbushur.

Kaverdisim ne zjarr te avashem kerpudhat e prera holle me gjalpin dhe 1 luge vaj ulliri derisa te marrin ngjyre te arte dhe te avulloje plotesisht uji qe ato leshojne. Shtojme bishtat e qepes se njome te prera holle dhe i perziejme me kujdes duke e rregulluar perberjen me pak kripe dhe piper te zi. Me kete mase mbushim specat, shtojme mbi to djathin feta te therrmuar dhe se fundi galeten dhe djathin parmixhano.

Kungulleshka te mbushura me ton

Sot po iu propozojme kungulleshkat e mbushura me ton, nje recete shume verore e cila bashkon ne nje pjate te vetme peshkun dhe perimet.
Perberesit per 4 persona

 • 6 kungulleshka mesatare
 • 400gr domate te qeruara nga lekura
 • 150gr ton nen vaj ulliri te virgjer
 • 2 luge majdanoz te grire
 • 1 thelb hudher
 • 1 veze
 • 2 luge djath kackavall te grire
 • 1 luge galete
 • disa gjethe borzilok
 • vaj ulliri

Se pari, eleminojme dy skajet e kungulleshkave, i lajme dhe i ndajme ne dy pjese sipas gjatesise se tyre. Me ndihmen e nje luge te vogel, heqim zemren e brendeshme dhe e bashkojme me tonin dhe me thelbin e hudhres te prere holle.

Ne nje tas te vogel rrahim vezen dhe ia shtojme perberjes se mesiperme me ton, shtojme galeten, djathin e grire, majdanozin dhe pak kripe. I perziejme mire derisa te gjithe perberesit te jene lidhur me njeri tjetrin. Kjo mase do te na sherbeje per te mbushur kungulleshkat.

Hedhim pak vaj ulliri ne nje tave qelqi dhe vendosim kungulleshkat e mbushura, i lagim ne siperfaqe me pak vaj ulliri, shtojme pak uje ne fund te taves dhe i leme te piqen ne kete menyre per rreth 20 minuta ne 180 grade celcius. Ne fund te gatimit e sperkasim pjaten me borzilok te grire dhe e servirim.

Speca të mbushura me gjizë

Duke qene se jemi ne vere, dhe kjo eshte periudha me e mire per te blere speca te fresketa ne merkate, sot po iu propozojme nje recete shume te shijshme: specat e mbushura me gjize. Por nese gjiza nuk iu pelqen, mund ta zevendesoni ate me mocarela ose filadelfia.
Perberesit per 4 persona
 • 4 speca me tul
 • 2 patate mesatare
 • 150gr gjize
 • 3 luge djath kackavall
 • 1 veze
 • 1 thelb hudher
 • borzilok
 • kripe
 • piper
Pastrojme specat, i ndajme ne gjysme, heqim farat e brendeshme dhe i ziejme ne uje me kripur te valuar per 2 minuta.

"Shportëza" domate me oriz

Pomodori al forno ripieni di risoNje antipaste teper e thjeshte per t’u pregatitur, sjell ne ditet e festave ngjyrat ne tavoline pervec shijes se saj shume te vecante.

Perberesit

 • 4 domate mesatare
 • 250gr oriz kokerrgjate
 • 2 thelpinje hudher
 • 5 luge vaj ulliri
 • disa gjethe borzilok
 • 1 tufe majdanoz
 • pak rigon
 • disa gjethe mente te fresket
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Lajme domatet, presim pjesen e poshtme te tyre te cilen do ta ruajme per t’ia vene si kapele ne nje faze te mevoneshme,  i heqim tulin e brendshem, i kriposi dhe i kthejme permbys mbi nje pjate te shtruar me letra kuzhine derisa te kulloje i gjithe lengu.

Ziejme orizin ne uje te kripur, e heqim nga zjarri ne gjysmen e kohes qe duhet per t’u ziere normalisht dhe e kalojme nen uje te ftohte per te mos lejuar kokrrat te ngjiten njera me tjetren.

E vendosim orizin ne nje ene, e rregullojme me vaj ulliri dhe e perziejme; shtojme majdanozin e grire, borzilokun, menten dhe hudhren e lare e te prere holle, pak rigon, piper dhe i perziejme mire te gjithe perberesit. Mbushim me kete mase te perftuar domatet duke hedhur pak vaj ulliri ne siperfaqe dhe i veme siper kapelen e tyre te cilen e kemi prere ne fillim dhe e kemi lene menjane.

I vendosim domatet ne tave te lyer me pak vaj dhe i fusim ne furre ne 180°C per rreth 15 minuta. I servirim te ftohta.

Foto nga: http://mangiarebuono.it/