0 0
“Shportëza” domate me oriz

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Nutritional information

6 gr
Proteina
18 gr
Yndyrna
55 gr
Karbohidrate
402
Kalori për racion

“Shportëza” domate me oriz

Një antipastë tepër e thjeshtë për t’u pregatitur, sjell në ditët e festave ngjyrat në tavolinë përveç shijes së saj shumë të veçantë.

Features:
  • Pa gluten
  • Vegjetariane

Ingredients

Directions

Share
(Visited 69 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Lajmë domatet, presim pjesën e sipërme të tyre të cilën do ta ruajm për t’ia vënë si kapele në një fazë të mëvonëshme, i heqim tulin e brendshëm, i kriposi dhe i kthejmë përmbys mbi një pjatë të shtruar me letra kuzhine derisa të kullojë i gjithë lëngu.

2
Done

Ziejmë orizin në ujë të kripur, e heqim nga zjarri në gjysmën e kohës që duhet për t’u zierë normalisht dhe e kalojmë nën ujë të ftohtë për të mos lejuar kokrrat të ngjiten njëra me tjetrën.
E vendosim orizin në një enë, e rregullojmë me vaj ulliri dhe e perziejmë; shtojmë majdanozin, borzilokun, menten dhe hudhrën e grirë hollë, pak rigon, piper dhe i përziejmë mirë të gjithë përbërësit. Mbushim me këtë masë domatet duke hedhur pak vaj ulliri në sipërfaqe dhe i vëme sipër kapelen e tyre të cilën e lamë mënjanë.

3
Done

I vendosim domatet në tavë të lyer me pak vaj dhe i pjekim në furrë të parangrohur në 180°C për rreth 15 minuta. I servirim të ftohta.

Të drejtat e imazhit i përkasin: confoodential.it

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Rolè proshute të shijshme
next
Patate me rigon
previous
Rolè proshute të shijshme
next
Patate me rigon

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here