0 0
Rolè proshute të shijshme

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
8 feta proshutë e pjekur
200 gr krem djathi
1 dorë ullinj jeshil
1/2 domate
2 lugë gjelle qumësht
borzilok i freskët
kripë
piper i bardhë

Vlerat ushqyese të recetës

14 gr
Proteina
21 gr
Yndyrna
6 gr
Karbohidrate
262
Kalori për racion

Rolè proshute të shijshme

Karakteristikat::
  • Pa gluten

Mjafton të merrni disa feta proshutë të pjekur, ti lyeni me djath kremoz (tipi filadelfia) dhe shtoni çfare të dëshironi: kërpudha, domate, ullinj, borzilok, majdanoz etj. Variantet janë të shumtë, zgjedhja iu takon ju!

  • 10 Min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Rolè proshute të shijshme, kaq të thjeshta për tu pregatitur, janë të preferuara si nga të rriturit ashtu dhe nga fëmijët. Më poshtë po paraqesim një nga tipet më të përhapura të rolève, ato me ullinj dhe domate.

Hapat

1
Kryer

I heqim bërthamën ullinjëve dhe i presim në copëza të vogla; presim në kubik të vegjël domatet dhe grijmë hollë borzilokun.

Në një enë punojmë djathin kremoz me qumështin, shtojmë pak kripë dhe piper derisa të përftojmë një krem i cili hapet shpejt mbi fetat e proshutës. Shtojmë ullinjtë, domatet, borzilokun dhe i përziejmë të gjitha bashkë.

2
Kryer

Me këtë masë lyejmë fetat e proshutës të cilat i rrotullojmë derisa të formohen rolèt që i fiksojmë me kunja dhëmbësh (si në figurë).
E servirim këtë antipastë në një pjatë të madhe të zbukuruar me gjethe sallate të freskët.

Tost në furrë
previous
Tost në furrë
"Shportëza" domate me oriz
next
“Shportëza” domate me oriz
Tost në furrë
previous
Tost në furrë
"Shportëza" domate me oriz
next
“Shportëza” domate me oriz

Një koment Fsheh komentet

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here