Arkiva Etiketash: Receta me djath filadelfia

Role buke me proshute dhe djath filadelfia

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Role buke

Rolète e bukes jane nje antipaste shume e thjesht per tu pregatitur dhe mjaft dekorative te cilat mund te serviren ne çdo feste, per shembull ne ditelindjen e femijeve tuaj. Mund ti mbushni brenda me çfare te deshironi duke realizuar keshtu si versionin e kripur ashtu dhe ate te embel. Perberesit per 40 rolè

 • 5 feta buke tosti (veçanerisht kesaj recete i pershtatet buke per tramezzini)
 • 10 feta proshute te pjekur (ose çfare proshute/sallami qe deshironi)
 • 10 feta djath
 • 1/2kuti djathi filadelfia.Vendosim nje fete buke tramezzini ne nje leter celofoni dhe e hapim me okllai derisa te ngjeshet. E lyejme me djath filadelfia, vendosim dy feta proshute siper, 2 feta djathi dhe e mbeshtjellim ne forme rolèje nga ana me e shkurter. E mbeshtjellim rolène e bukes me leter alumini dhe e vendosim ne frigorifer per 2-3 ore. Te njejten proçedure ndjekim edhe me fetat e tjera te bukes. Pasi ka kaluar koha e qendrimit ne frigorifer, e presim çdo rolè ne 8 pjese dhe e servirim bukur.

Per nje version me baze peshku: gjalp + salmon te tymosur ose majoneze + peshk ton + copeza te vogla ullinjsh

Per nje version vegjetarian: djath filadelfia + rukola.

Per nje version te embel: krem nutela + copeza lajthie.

Foto nga: http://www.cookingforbusymums.com/

Kubik pule kremozë me djath filadelfia

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Kubik pule kremoze me filadelfia

Nje recete kremoze dhe e shijshme, e cila bashkon dy shije delikate: mishin e bardhe te pules me kremin e djathit filadelfia!

Perberesit

 • 2 gjokse pule pa lekure
 • 1 qepe e kuqe, e grire shume holle
 • 250gr djath filadelfia
 • 1/2 gote qumesht
 • 2 luge plot gjalp
 • pak miell
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar
 • djath kaçkavall i grire

Lajme gjoksin e pules nen uje te ftohte te rrjedhshem dhe e presim ne kubik me ndihmen e nje thike shume te mprehte. I kalojme kubiket ne pak miell me kripe dhe i leme menjane.

Ne nje tigan te madh shkrijme gjalpin dhe kaverdisim ne zjarr te avashem qepen derisa te zbutet. Shtojme kubiket e pules dhe i japim ngjyre nga te gjitha anet duke i perziere shpesh.

Punojme kremin e djathit filadelfia ne nje ene te vogel me pak qumesht dhe ja shtojme pules. Fikim zjarrin, e rregullojme perberjen me kripe e pak piper te zi te sapobluar dhe e sherbejme te nxehte sperkatur me pak djath kaçkavall te grire.

Kosto per 4 persona: 650 lek te reja

Foto nga: http://mydinnertoday.com

Tiramisù dietike (pa vezë dhe maskarpone)

 • Racione: 8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Tiramisu dietike

Jeni ne diete por nuk doni te hiqni dore nga embelsirat? Receta qe po ju paraqesim me poshte eshte shume me e lehte (me rreth 200 kalori me pak) sesa Tiramisuja klasikeMenyra e pregatitjes eshte e njejte, pervec faktit qe perdoret krem djathi i tipit filadelfia ose rikota ne vend te kremit maskarpone dhe eleminohet perdorimi i vezeve.

Perberesit

 • 400gr krem djathi filadelfia ose gjize pa kripe (rikota)
 • 1 filxhan çaji kafe ekspres e pregatitur+ 2 luge sheqer (mund ta eleminoni nese deshironi)
 • 400gr biskota savoiardi (ose mund ti zevendesoni me biskota te tjera te tipit Pavesini)
 • 4 luge sheqer pluhur
 • 1 luge rum ose esence rumi
 • 2 luge grimca çokollate te zeze
 • kakao e hidhur pluhur
 • pak qumesht
 • pak kripe

Kafene e pregatitur me ekspres ose moka, e hollojme me pak uje ose qumesht ne menyre qe shija e saj te mos rezultoje shume e koncentruar, dhe e leme te ftohet ne nje pjate te thelle.

Ne nje tas te thelle, punojme me pirun kremin filadelfia, ose rikoten me sheqerin derisa kremi te rezultoje i njetrajtshem. Shtojme nje luge rum dhe nje luge grimca çokollate te zeze duke i perziere mire.

Ne taven ku do te pregatisim embelsiren (ose ne tasa te vegjel individual), hedhim 2-3 luge krem dhe e shperndajme njetrajtesisht.

Zhysim biskotat savoiardi ne kafe per maksimumi 5 sekonda dhe i rendisim njera pas tjetres. I hedhim siper gjysmen e kremit, vendosim nje tjeter shtrese biskotash dhe e perfundojme embelsiren me kremin e mbetur duke e rrafshuar siperfaqen me nje spatul kuzhine. E sperkasim ne siperfaqe me kakao te hidhur pluhur. E vendosim tiramisu-ne ne frigorifer per minimumi 4 ore perpara se ta servirim te prere ne copa.

Foto nga: http://www.swide.com/

Tortë djathi (cheesecake) me luleshtrydhe

 • Racione: 10-12 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

111

Kete torte e pregatita per te festuar 3 mujorin e djalit tim, te cilit çdo muaj po i pregatis nga nje torte te ndryshme! Eshte fantastike, teper e thjeshte dhe mbi te gjitha mund te pregatitet nje dite perpara. Eshte e kot te theksoje qe mbaroj brenda 24 oreve 😀

Perberesit
…per bazen

 • 180gr biskota Digestive
 • 100gr gjalp te shkrire ne mikrovale

…per kremin

 • 500gr krem djathi (te tipit Filadelfia Klasike)
 • 200ml krem pana per embelsira te sheqerosur
 • 100gr sheqer pluhur
 • 10gr xhelatine pjeshke (=5 fleta)
 • 1 pako te vogel vanilje

…per salcen me luleshtrydhe

 • 200gr luleshtrydhe
 • 1 luge sheqer pluhur

Pregatisim bazen e tortes me krem djathi duke kaluar ne mikser biskotat Digestive derisa te reduktohen ne pluhur, shtojme gjalpin e shkrire ne mikrovale dhe i perziejme mire.
Lyejme me gjalp nje tave te rrumbullaket, anet e se ciles mund te hapen, e veshim me leter furre dhe hedhim ne te perberjen mesiper duke e ngjeshur me pellemben e dores. Ne kete menyre kemi formuar bazen e tortes. E vendosim ne akull qe masa te forcohet dhe vazhdojme me pregatitjen e kremit.

Rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik kremin e djathit bashke me 50gr sheqer pluhur dhe vaniljen derisa kremi te zbutet dhe e leme menjane.
Vendosim xhelatinen e pjeshkes te zbutet ne nje ene te vogel me uje te ftohte per te pakten 10 minuta.
Ne nje tenxhere te vogel, ngrohim 4 luge pana (te parrahur) dhe shkrijme ne te xhelatinen e pjeshkes te cilen e kemi shtrydhur mire nga uji i tepert. Ja shtojme kete perberje kremit te djathit.
Se fundi, rrahim shume mire edhe panen per embelsira me 50gr sheqer pluhur derisa kremi te rezultoje i qendrueshem, dhe ja shtojme kremit te djathit mesiper duke i perziere me kujdes.

E hedhim kremin e perftuar mbi bazen e tortes te cilen e kemi nxjerre nga akulli dhe e nivelojme mire me ndihmen e nje spatule. E vendosim torten ne frigorifer per gjithe naten.

Pregatisim salcen me luleshtrydhe duke vendosur ne nje tenxhere ne zjarr te ulet luleshtrydhet e prera ne copa bashke me sheqerin derisa te shperbehen plotesisht. E kalojme kete perberje ne nje site (qe te eleminojme farat), e leme te ftohet plotesisht dhe ja hedhim tortes me krem djathi ne siperfaqe.

E zbukurojme sipas deshires me disa luleshtrydhe dhe e sherbejme te prere ne copa.

Pako e Krishtlindjes prej djathi

Pako djathiNje antipaste e shijshme e cila do ta bej Krishtlindjen tuaj me festive dhe te veçante.

Perberesit

 • 240gr djath filadelfia (nje kuti) ne temperature ambjenti
 • 1/2 luge te vogel koper
 • 1 maje luge hudher e thate pluhur
 • pak kripe
 • per fjongon e pakos: bishta qepesh te njoma
 • per zbukurim: copeza specash te kuq
 • per shoqerim: biskota te thata (krekers) ose perime te gjalla te prera “alla julienne”

Bashkojme djathin filadelfia me kopren, hudhren dhe kripen duke e punuar mire me pirun derisa te zbutet.

Lajme mire kutine bosh te djathit, e thajme dhe e veshim nga brenda me leter transparente. Hedhim ne te kremin e djathit me erezat duke e niveluar mire ne siperfaqe me ndihmen e nje spatule kuzhine. E fusim ne frigorifer per te pakten 3 ore.

Ne momentin e servirjes, e kthejme pakon me krem djathi mbi nje pjatance dhe e zbukurojme me bishta qepesh ne menyre qe te formojme fjongon dhe copeza specash te kuq te prere ne katrore te vegjel.

Foto nga: http://culinarytravellerz.com

Shportëza proshute krokante me krem djathi dhe dardha

SHporteza proshute krokanteKjo recete eshte nje antipaste shume e shijshme dhe e rafinuar e cila i pershtatet shume mire si nje feste, ashtu dhe nje darke midis miqsh.
Perberesit per 10 shporteza proshute

 • 20 feta proshute krudo (rreth 200gr) ose feta pançete
 • 10 luge djath kremoz (i tipit filadelfia, robiola, stracchino, gorgonxola, krem maskarpone etj)
 • 3 dardha (kesaj recete i shkojne me shume ato te tipit Abate ose Williams)
 • 30gr arra ne copeza te vogla
 • pak leng limoni
 • disa gjethe rukola per zbukurim
 • piper te zi te sapobluar

Veshim 10 forma per muffin me nga dy feta proshute krudo duke i kryqezuar midis tyre dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 15 minuta, apo derisa proshuta te rezultoje krokante.

Lajme mire dardhat, i qerojme, i presim ne shkopinj ose ne kubik te vegjel dhe i lagim me pak leng limoni qe te mos nxihen duke i lene menjane.

Nderkohe nxjerrim nga furra shportezat e proshutes dhe i leme te ftohen ne temperature ambjenti.

Mbushim çdo shportez me nga nje luge djath kremoz, disa shkopa dardha dhe disa arra ne copeza te vogla. E sperkasim te gjithen me pak piper te zi te sapobluar dhe i servirim te zbukuruara me pak rukola.

Foto nga: http://www.candycake.it/

Tortë djathi (cheesecake) klasik

Cheesecake-klasik.jpgCheesecake Njujorkez (lexohet: çiz’keik) , ose shqip Torta me djath Njujorkeze, eshte nje embelsire tipike amerikane e cila pregatitet me djath te fresket, edhe pse origjina shume e larget mendohet te jete nga ishulli Delos ne Greqi.

Ne momentin qe kjo embelsire kaloi nepermjet romakeve ne Amerike, amerikani James Kraft u mundua te krijonte nje lloj djathi nga qumeshti i pasterizuar i cili do ti pershtatej mrekullisht kesaj embelsire. Keshtu ne vitin 1928, ai krijoi djathin Philadelphia i cili eshte deri me sot me i perdoruri per kete embelsire.

Perberesit

…per bazen

 • 200gr biskota Digestive
 • 120gr gjalp
 • 2 luge sheqer

…per kremin

 • 600gr djath Philadelphia original ne temperature ambjenti
 • 100ml pana per embelsira e sheqerosur
 • 3 veze ne temperature ambjenti
 • 50 gr sheqer
 • 2 luge niseshte
 • 1 pako te vogel vanilje
 • lekuren e 1/2 limoni

…per siperfaqen

 • 5 luge reçel nga ai qe preferoni me shume

Lyejme fillimisht me pak gjalp (ose e veshim me leter furre) nje tave me diameter 22-24cm qe hapet anash dhe parangrohim furren ne 160-170°C.

Per bazen: Grijme ne mikser biskotat Digestive, i hedhim ne nje tas dhe shtojme gjalpin qe kemi shkrire ne mikrovale dhe sheqerin. I bashkojme mire derisa therrimet e biskotave ta kene thithur gjalpin dhe e hapim ne fundin e taves dhe anet e saj duke e ngjeshur me luge. E fusim taven ne frigorifer nderkohe qe pregatisim mbushjen.

Per mbushjen: Rrahim me mikser elektrik kremin e djathit, sheqerin dhe niseshten per rreth 2 minuta. Shtojme vezet nje nga nje, duke patur kujdes te mos shtojme vezen e dyte nese e para nuk eshte thithur plotesisht nga perberja.

Ne nje tjeter tas rrahim panen per embelsira me lekuren e limonit dhe vaniljen dhe ja shtojme me kujdes kremit te mesiperm derisa te bashkohen plotesisht.

Nxjerrim bazen e cheesecake nga frigoriferi, hedhim ne te kremin e pregatitur dhe e pjekim ne furre 170°C per rreth 15 minuta, me pas e ulim temperaturen ne 120°C dhe e pjekim akoma dhe per 1-1.5 ore apo derisa masa te mpikset.

E mbulojme embelsiren me nje leter transparente dhe e leme te ftohte gjithe naten.

Ne momentin e servirjes, e sherbejme me pak reçel ne siperfaqe.

Babagjyshi i Vitit të Ri prej djathi

 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Provoni te befasoni miqte tuaj, dhe sidomos femijet, mbremjen e Krishtlindjeve apo Vitit te Ri duke pregatitur kete antipaste sa te bukur ne pamje, aq edhe te shijshme!

Perberesit per 1 Babagjysh

 • 2 pako krem djathi
 • 150gr arra te qeruara
 • 2-3 luge majoneze
 • 1 qepe e njome e vogel
 • 1 tufe majdanoz
 • pak spec te kuq te embel (jo djeges)

Ne nje ene te madhe bashkojme kremin e djathit, arrat e ndara ne copeza te vogla, majonezen, qepen e njome dhe majdanozin te prera shume holle dhe pak spec te kuq te embel. I perziejme shume mire me ndihmen e nje luge druri derisa te perftojme nje perberje homogjene dhe e ndajme ne dy pjese duke formuar dy topa djathi si ne figure; nje me te madhe dhe nje me te vogel.

Ne pjatancen ku do te sherbejme antipasten, vendosim si fillim topin e madh, me pas topin e vogel duke formuar nje Babagjysh te shtrire. E vendosim ne frigorifer deri ne momentin e servirjes.

Sipas deshires, mund ta dekorojme Babagjyshin si ne figure, apo ne cfaredolloj menyre qe deshironi. Ne ju keshillojme:
Ullinj te zinj per syte dhe gojen
Karrote te vogel per hunden
Spec te kuq te ndare ne trekendesha te vegjel per kopsat
Shkopa çibuku per krahet.

Hamburger të mbushur me krem djathi dhe mustardë

Provoni ta gatuani kete recete si zevendesuese e qofteve tradicionale ose hamburgerave te gatshem. Mund ta mbushni me çfare te deshironi, mjafton vetem pak fantazi!
Perberesit

 • 500gr mish i grire viçi
 • 4 luge krem djathi (ose djath bebe)
 • 1 luge mustarde te forte dhe pikante (te tipit Dijon)
 • 1/2 gote vere te bardhe
 • 40gr margarine ose gjalp
 • pak miell
 • kripe
 • piper

Ne nje ene te vogel, bashkojme djathin kremoz me mustarden derisa te formojme nje perberje te njetrajtshme dhe e leme menjane.

Punojme mishin e grire te viçit me dore, shtojme pak kripe e piper dhe formojme me te 8 qofte te holla ne formen e disqeve, lyejme 4 per tyre me kremin me djath dhe mustarde dhe vendosim 4 te tjerat siper duke mbyllur lehtesisht me gishta anet e  qofteve ne menyre qe perberja te mos dale gjate gatimit.

Ne nje tigan te madh, shkrijme margarinen ose gjalpin dhe skuqim nga te dyja anet qoftet e mbushura te kaluara fillimisht ne pak miell derisa te kene marre ngjyre te arte. Ne fund, i shuajme me veren e bardhe duke i kthyer edhe nga ana tjeter.

I servirim te zbukuruara me pak mustarde dhe qepe te kuqe te prere holle.-: