Arkiva Etiketash: Receta me proshutë të pjekur

Cordon bleu me kungulleshka

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Cordon bleu me kungulleshka

Nese thua kungulleshka, menjehere te vijne ne mendje me dhjetra receta te thjeshta te pregatitura me kete perim delikat ne shije. Shtojini edhe kete me poshte:

Perberesit

 • 3 kungulleshka te vogla (nese jane te medha i ndajme ne dy pjese)
 • 6 feta te holla proshute e pjekur
 • 6 feta te holla djath qe shkrin te tipit gouda, provola etj
 • galete
 • djath kackavall i forte te grire holle
 • 2 luge borzilok te grire holle
 • kripe
 • vaj ulliri

Ndajme ne menyre gjatesore kungulleshkat ne dy pjese te barabarta dhe cdo gjysme te saj ne dy gjysma te tjera. Pjeseve konkave i heqim pak tul duke krijuar ne kete menyre nje hapsire te vogel boshe. I sperkasim me kripe dhe i leme menjane.

Ne nje ene bashkojme galeten me borzilokun dhe djathin kackavall te grire.

Mbushim hapesiren bosh te pjeseve konkave te kungulleshkave me proshute dhe djath duke e mbyllur me gjysmen tjeter gjatesore. I kalojme ne kete menyre ne vaj ulliri te bollshem, me pas ne galete dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180C per rreth 30 minuta. I servirim te ngrohta.

Foto nga: http://blog.cookaround.com/incucinaconpagnott

Sallatë kapriçoze

Sallate kapricioseSallata kapriçoze eshte nje antipaste e njejte me Sallaten ruse, por nese kjo e fundit pregatitet me perime te ziera, sallata kapriçoze pregatitet me perime te gjalla te prera alla julienne. Behet akoma dhe me e shijshme me shtimin e djathit dhe proshutes ne fije te holla, megjithese eshte teper kalorike dhe duhet te konsumohet vetem ne raste te veçanta.

Perberesit

 • 100gr karrota
 • 100gr rrepa te kuqe ose te bardha
 • 100gr speca te kuq
 • 50gr djath i bute (psh djath tosti)
 • 50gr proshute e pjekur (1 fete e trashe)
 • 200ml majoneze
 • 1 luge te vogel plot mustarde
 • 1 luge uthull molle ose vere
 • kripe

Presim alla julienne, dmth ne fije te holla perimet e lara dhe te qeruara, i vendosim ne nje tas dhe i shtojme kripen dhe uthullen e molles duke i perziere mire. Ne te njejten menyre presim edhe djathin dhe proshuten dhe ja shtojme perimeve. Shtojme se fundi edhe majonezen dhe mustarden duke i perziere shume mire derisa perimet te vishen me salce.

E vendosim sallaten kapriçoza per te pakten 1 ore ne frigorifer derisa shijet te bashkohen me njera tjetren, me pas e servirim bukur ne nje pjate te shtruar me gjethe sallate jeshile.

*Keshille: Nese doni ta beni pak me te lehte sallaten nga pikepamja kalorike, mund ta bashkoni majonezen me kos te trashe, dmth 100ml majoneze dhe 100ml kos, ose te perdorni majoneze me perqindje te ulet yndyre. Gjithashtu, sipas stines, mund te shtoni perimet qe ju pelqejne me shume (sigurisht, ato qe mund te konsumohen te gjalla).

Foto nga: http://www.laboratorioalimentare.com/

Krepa me kërpudha, proshutë dhe djathë


Krepa te mbushur

Te holle, te shijshem, te ngrohte, mbushur me proshute, kerpudha dhe djathe… kjo eshte receta qe ju sugjerojme si per dreke, darke apo zemer!

Perberesit

 • 6 krepa te medhenj (te cilet i pergatisim sipas recetes dhe dozes qe gjejme ketu)
 • 100gr proshute e pjekur, e prere holle
 • 150gr djath i grire Gruyère (ne pamundesi te tij mund te perdorim cdo lloj djathi qe shkrin, psh Gouda)
 • 150gr kerpudha te fresketa ose te ngrira, ne feta
 • 1 luge gjalp
 • 2 luge pana kuzhine
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Pergatisim brumin baze te krepave sipas recetes qe e gjejme ketu, duke respektuar dozat e dhena per krepat e kripur. I gatuajme nje nga nje me gjalp duke vendosur pak leter furre siper cdo krepi qe pergatisim ne menyre qe ne fund te mos ngjiten me njeri tjetrin.

Pergatisim mbushjen: kaverdisim me pak gjalp ne zjarr te ulet kerpudhat e prera ne feta derisa te zbuten dhe te avulloje lengu qe ato leshojne. I kriposim, piperosim dhe shtojme panen, djathin dhe proshuten e prere holle.

I mbushim krepat nje nga nje duke vendosur ne mes te tyre 1 ose 2 luge gjelle mbushje dhe i palosim ne 4 pjese. I vendosim ne nje tave te lyer me pak gjalp dhe i pjekim per rreth 5 minuta, apo derisa djathi te shkrije.

I sherbejme menjehere te ngrohta shoqeruar me sallate sipas deshires.

Makarona me patate dhe proshute

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Makaronat me patate dhe proshute, teorikisht jane nje pjate e pare shume e shijshme, por qe praktikisht mund te sherbejne edhe si pjate e dyte per shkak te perberesve paksa kalorik qe kane. Provoni te zevendesoni proshuten e pjekur me fileto pule ose gjel deti, apo te shtoni nje luge pana ne fund per ta bere akoma me kremoze.

Perberesit

 • 350gr makarona te shkurtra
 • 300gr proshute te pjekur
 • 1 patate e madhe
 • 1 qepe e vogel
 • 100gr djath kaçkavall te grire
 • 1/2 gote vere te bardhe
 • pak leng mishi (ose leng i perftuar prej koncentrates, ose uje)
 • 3-4 luge vaj ulliri
 • kripe
 • piper
 • pak sherebele

Pastrojme qepen dhe e presim shume holle ose e kalojme ne mikser, e kaverdisim ne vaj ulliri ne nje tigan te madh dhe kur te kete marre ngjyre te arte shtojme proshuten e pjekur te prere ne kubik te vegjel. E shuajme te gjithe perberjen me veren e bardhe, shtojme patatet e prera ne kubik te vegjel, pak leng mishi (ose uje) dhe e gatuajme te gjithen per 2-3 minuta ne zjarr mesatar.Ne te njejtin tigan shtojme makaronat dhe e gatuajme receten njelloj si ajo e rizotos, pra duke shtuar pak nga pak uje apo leng mishi.

Kur makaronat me patate dhe proshute te jene gati, i heqim nga zjarri, shtojme pak sherbele, djathin kackavall te grire, pak vaj ulliri dhe e leme te pushoje per disa minuta me kapak te mbyllur ne menyre qe e gjitha te marre shije. E sherbejme te ngroht

Croque monsieur (Tost francez me proshutë dhe djathë)

Croque Monsieur, ose e perkthyer ne shqip “Zoteria Krokant”, u sherbye per here te pare ne kafenete e Parisit ne 1910 dhe konsistonte ne nje sanduic te thjeshte me proshute dhe djathe i skuqur me pas ne gjalp. Besohet se kjo recete u krijua aksidentalisht kur punetoret Francez harruan dreken e tyre prane nje radiatori te nxehte, dhe kur u kthyen me vone zbuluan se djathi ne siperfaqen e sanduicit te tyre ishte shkrire.
Perberesit

 • 4 feta buke te bardhe pa kore ose 4 feta buke tosti
 • 50gr djath emmental te grire (djath i bute me shije delikate, ne mungese te tij mund te perdorni djath kaçkavall me pak kripe dhe te bute)
 • 2 feta proshute
 • 4 luge salce beshamele (sipas recetes qe e gjeni ketu, ose mund ta blini te gatshem)
 • 2 luge te vogla mustarde Dijon (mustarde me shije te forte)
 • 50gr gjalp ne temperature ambjenti

Parangrohim pjesen e siperme te furres ne 180°C. Ne nje tave te vogel vendosim dy feta buke te lyera me gjalp dhe i pjekim derisa siperfaqa te marre ngjyre te arte.

I heqim nga furra, lyejme anet e papjekura te bukes me mustarde, vendosim siper nje fete proshute, djathin e grire (duke lene pak menjane) dhe i fusim ne furre edhe per pak minuta derisa djathi te shkrije.

I mbulojme tostet me fetat e tjera te bukes dhe i shtypim pak me gishta. Hedhim siper tyre salcen beshamele, djathin e grire te mbetur dhe i vendosim ne furre edhe per 5 minuta te tjera derisa siperfaqa te marre ngjyre te arte dhe te shihen flluskat e para. E nxjerrim nga furra dhe e sherbejme menjehere.

*Keshille: Ne te njejten menyre pregatitet edhe Croque madam, vetem se ne momentin e servirjes vendosim siper tostit nje veze te skuqur ne gjalp. Gjithashtu, nese doni ta pregatisni sipas recetes origjinale qe eshte me e shijshme, por me kalorike, lyeni brenda me salcen beshamele dhe skuqeni ne gjalp.

Sallatë spanjolle (Amanida)

Kushdo qe ka qene ne Spanje, dhe sidomos ne Barcelone, nuk mund te kete lene pa provuar kete sallate te shijshme e cila mund te konsumohet fare mire edhe si pjate e vetme. Pervec kesaj, ajo mund te shoqeroje fare mire tapas te ndryshme apo antipasta.
Perberesit

 • 1 tufe sallate marule (ose sallate jeshile ne mungese te saj)
 • 2 veze te ziera fort (per rreth 7 minuta)
 • 2 dege selino
 • 2 qepe te njoma
 • 100gr salçiçe e pjekur (ne Spanje e gjeni nen emrin “Butifarra”)
 • 50gr proshute te pjekur
 • 3 açuge nen vaj
 • uthull
 • kripe
 • salce aioli per shoqerim

Lajme mire te gjitha perimet, pra sallaten marule (ose jeshile), deget e selinose dhe qepet e njoma. Ne nje tas te madh vendosim sallaten e prere holle (ose te ndare me dore), qepet e njoma te prera ne rrathe, deget e selinose te prera per se gjati ne shirita te holle dhe proshuten e pjekur ne kubik te vegjel. E rregullojme sallaten me pak kripe dhe uthull dhe e perziejme mire.

Shtojme edhe açuget e salçiçen te prera ne copeza shume te vogla dhe vezet e ziera te prera ne feta. Prane sallates vendosim edhe nje tas te vogel me salcen aioli me te cilen e shoqerojme.

(recete marre nga: La cocina Catalana)

Krepa në furrë me rikota dhe proshutë

Kjo eshte nje pjate e pare (ose e dyte nese doni te shtoni sasine) shume e veçante dhe e shijshme, e cila pergjithsisht i pelqen si te rriturve ashtu dhe femijeve per shkak te shijes delikate qe ka. Per pregatitjen dhe pjekjen duhen rreth 1 ore, por ja vlen nese keni miq per darke dhe doni ti habisni me gatimet tuaja.

Perberesit

 • 12 krepa te vegjel te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • 500ml salce beshamele te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • 500gr gjize pa kripe (rikota)
 • 150gr proshute te pjekur
 • 100gr djath parmixhano rexhano te grire (ose djath tjeter kackavall)
 • 2 veze
 • gjalp
 • pak arre moskate
 • kripe
 • piper te bardhe

Pregatisim si fillim krepat sipas recetes qe e gjeni ketu, dhe i leme ne nje ane.

Per mbushjen, bashkojme ne nje ene rikoten te cilen e punojme me nje pirun, vezet, proshuten e prere shume holle, gjysmen e djathit parmixhano, pak kripe, pak piper dhe pak arre moskate.

Pregatisim edhe salcen beshamele sipas recetes qe e gjeni ketu, e cila ne fund duhet te rezultoje pak e holle.

Mbushim krepat me nje luge plote nga salca e formuar me siper, i palosim dhe i vendosim njeri pas tjetrit duke i mbivendosur pak ne nje tave te shtruar me leter furre. Siper i hedhim salcen beshamele dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta, apo derisa ne siperfaqe te jete krijuar nje kore e arte.

I leme te ftohen rreth 15 minuta jashte furres (ne menyre qe mbushja te mpikset) dhe i sherbejme te ngrohta.

Tortë e kripur me kungulleshka dhe proshutë

Nese per nje arsye ose tjetren nuk keni kohe te gatuani neser, por gjithashtu nuk doni te hiqni dore nga kuzhina e mire, ne ju rekomandojme kete torte te kripur te cilen mund ta pregatisni nje nate me pare dhe ta vendosni ne frigorifer. Diten tjeter do te jete po aq e shijshme, per te mos thene me shume!

Perberesit per 1 torte mesatare

 • 1 pako pete sfoljat te gatshme (ose mund ta pregatisni vete sipas recetes ketu)
 • 300gr kungulleshka (2 mesatare)
 • 100gr proshute te pjekur
 • 150gr djath guda (ose djath tjeter qe shkrin)
 • 2 luge djath kackavall te grire
 • 1 thelpi hudher
 • borzilok
 • pak vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Kaverdisim ne zjarr te ulet me pak vaj ulliri kungulleshkat e prera ne copa jo shume te vogla bashke me hudhren e grire holle dhe pak kripe. I leme ne kete menyre me kapak mbyllur per rreth 15 minuta derisa te zbuten.

Ne nje tas perziejme shume mire proshuten dhe djathin guda te prere ne kubik te vegjel, kungulleshkat, djathin kackavall, pak kripe, piper, borzilok dhe 1 luge vaj ulliri.

Ne taven qe do te pregatisim torten e kripur, shtrojme nje leter furre dhe mbi te peten sfoljat duke çpuar me pirun disa here fundin e saj. Palosim anet nga brenda dhe hedhim perberjen qe pregatitem me siper duke e niveluar mire. E pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 25-30 minuta. E nxjerrim nga furra, e leme te ftohet plotesisht ne temperature ambjenti dhe e servirim te prere ne feta.

Trëndafila proshute

Receta qe po iu paraqesim me poshte, eshte nje ide shume origjinale e pregatitjes se nje antipaste me rastin e festes se te dashuruarve, por jo vetem… Ndiqni hap pas hapi keshillat tona, dhe tavolina juaj do te marre nje pamje teper origjinale, pervec se te shijshme!
Perberesit

 • feta proshute dhe sallamesh sipas deshires (jo shume te holla)
 • ullinj te zinj dhe jeshil
 • bime aromatike te fresketa (majdanoz, borzilok, gjethe dafine etj)

Pregatitja eshte fare e thjeshte: marrim cdo fete te proshutave apo sallameve dhe i rrotullojme rreth vetes ne menyre qe te formojme disa “trendafila te vegjel”. Nese fetat jane shume te gjera, atehere i ndajme ne dy pjese. I vendosim trendafilat ne pjaten kryesore ku do te serviren, duke harmonizuar ngjyrat ndermjet tyre.

Lajme me kujdes bimet aromatike dhe i thajme me letra kuzhine. Keto do ti perdorim si “gjethet” e trendafilave, vecanerisht keshillohen gjethet e dafines. Nje ide tjeter eshte ti vendosim te gjitha bimet ne pjaten e servirjes, sikur te ishin bar, dhe siper te vendosim trendafilat.

Perdorim ullinjte e zinj dhe jeshil per te formuar “zemren” e trendafilave, por me pare duhet ti kemi hequr ujin/vajin e tepert.

Nese kjo antipaste perdoret per nje bufè apo rast tjeter te vecante, trendafilat i mbeshtesim mbi feta te vogla buke te lyera me pak gjalp.

*Keshille: Trendafilat me proshute duhet ti pregatisim vetem pak caste perpara servirjes, ne kete menyre ato nuk do te thahen ne temperature ambjenti dhe forma e tyre do te qendroje e paprekur.