0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Vlerat ushqyese të recetës

45 gr
Proteina
24 gr
Yndyrna
51 gr
Karbohidrate
560
Kalori për racion
Krepa në furrë me rikota dhe proshutë

Krepa në furrë me rikota dhe proshutë

Kuzhina::

Kjo eshte nje pjate e pare (ose e dyte nese doni te shtoni sasine) shume e veçante dhe e shijshme, e cila pergjithsisht i pelqen si te rriturve ashtu dhe femijeve per shkak te shijes delikate qe ka. Per pregatitjen dhe pjekjen duhen rreth 1 ore, por ja vlen nese keni miq per darke dhe doni ti habisni me gatimet tuaja.

  • 60 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • Mesatare

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Receten baze te krepave e gjeni duke klikuar ketu.
Receten baze te salces beshamele e gjeni duke klikuar ketu.

Hapat

1
Kryer

Pregatisim si fillim krepat dhe i leme ne nje ane.
Pregatisim edhe salcen beshamele, e cila ne fund duhet te rezultoje pak e holle.

2
Kryer

Per mbushjen, bashkojme ne nje ene rikoten te cilen e punojme me nje pirun, vezet, proshuten e prere shume holle, gjysmen e djathit parmixhano, pak kripe, pak piper dhe pak arre moskate.

3
Kryer

Mbushim krepat me nje luge plote nga salca e formuar me siper, i palosim dhe i vendosim njeri pas tjetrit duke i mbivendosur pak ne nje tave te shtruar me leter furre. Siper i hedhim salcen beshamele dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta, apo derisa ne siperfaqe te jete krijuar nje kore e arte.

I leme te ftohen rreth 15 minuta jashte furres (ne menyre qe mbushja te mpikset) dhe i sherbejme te ngrohta.

Fileto pule të skuqura me galetë
previous
Fileto pule të skuqura me galetë
Featured Image
next
Lëng perimesh
Fileto pule të skuqura me galetë
previous
Fileto pule të skuqura me galetë
Featured Image
next
Lëng perimesh

Një koment Fsheh komentet

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here