Arkiva Etiketash: Receta me rikota

Tortë e kripur me spinaq

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

SAMSUNG CSC

Nje torte e kripur per tu konsumuar e ngrohte, e sapodale nga furra apo edhe e ftohte diten tjeter. Shume e shijshme dhe e ushqyeshme, ideale per vaktin e drekes apo per tu shijuar ne nje piknik me miqte!

Perberesit per nje tave me diameter 28cm

…per brumin

 • 300gr miell 00
 • 250gr gjalpe ne temperature ambjenti
 • kripe

…per mbushjen

 • 500gr spinaq te lare e te pastruar, te prere holle
 • 250gr rikota (gjize pa kripe)
 • 250gr domate qershize, te ndara ne dy pjese
 • 100gr djathe kaçkavall dele, te prere ne kubik
 • 50gr djathe guda, te grire holle ne rende
 • 50gr ullinj pa berthame
 • 1 qepe, te prere holle
 • 3 thelpinje hudhra, te prera holle
 • 100ml vaj ulliri ekstra te virgjer
 • 3 veze
 • kripe
 • arre moskate
 • piper te zi te sapobluar

SAMSUNG CSC

Bashkojme ne nje ene miellin e situr me kripen, shtojme gjalpin ne temperature ambjenti (te zbutur) dhe e punojme brumin shume mire me dore derisa te rezultoje i bute. E mbeshtjellim me leter transparente dhe e vendosim ne frigorifer per 30 minuta.

Nderkohe pergatisim mbushjen: ne nje tigan qe nuk ngjit, kaverdisim ne vaj ulliri qepen, hudhren dhe spinaqin. I vendosim kapakun dhe i leme te gatuhen ne zjarre te ulet, ne menyre qe te zbuten me avullin e tyre. E rregullojme  me kripe, piper te zi te sapobluar dhe arre moskate. Masa duhet te rezultoje pa leng, pra e thate, prandaj vazhdojme gatimin me kapak hapur derisa i gjithe uji i tepert te avulloje.

Ne nje tjeter ene rrahim vezet me rikoten, shtojme spinaqin dhe ne kete moment kemi gati mbushjen e tortes.

Nxjerrim brumin nga frigoriferi, e heqim nga qesja transparente dhe e shtypim paksa me duar. I vendosim siper leter furre e cila do te na ndihmoje ta hapim me lehtesisht. E hapim brumin nga te gjitha anet duke formuar nje pete me trashesi rreth 1cm. E shtrojme ne taven ku do te gatuajme torten e kripur te cilen e kemi lyer paraprakisht me pak vaj ulliri. Hedhim siper mbushjen me spinaq dhe rikota dhe nivelojme me kujdes. E zbukurojme me domatet qershize te ndara pergjysme, ullinjte pa berthame, kubiket e djathit kaçkavall dhe djathin guda te grire. E pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 45 minuta. E leme te ftohet per minimumi gjysme ore perpara se ta sherbejme te prere ne feta.

Kek të vegjël me rikota dhe mollë

Keket e vegjel (muffin) i pregatisim shpesh fundjavave ne shtepine tone duke qene se jane te thjeshte dhe praktikisht mund ti japim shijen qe duam: copeza çokollate, kakao, vanilje dhe çokollate sebashku, fruta te thata, te kripur me djath te bardhe etj. Kesaj rradhe provuam ato me rikota dhe copeza molle ne siperfaqe, receten e se ciles e gjeta mbrapa kutise se niseshtes se patateve te Conad (mund ta gjeni nen emrin Fecola di patate). Kete perberes kam filluar ta perdor shume ne embelsira, sepse i ben teper te buta, por edhe ne supe per ta trashur ne vend te miellit apo niseshtes se misrit.

Perberesit

 • 140gr miell 00
 • 100gr niseshte patatesh
 • 150gr sheqer kokerr
 • 250gr rikota e fresket
 • 100gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 2 veze
 • 2 molle te kuqe
 • 1 pako te vogel pluhur pjekes per embelsira (me vanilje ose jo)
 • lekuren e 1 limoni
 • pak kripe
 • sheqer pluhur per sperkatje
 • forma letre per kek te vegjel

Rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik gjalpin me sheqerin derisa te perftojme nje krem te bute. Shtojme vezet nje nga nje, lekuren e limonit pak kripe dhe vazhdojme rrahjen edhe per pak sekonda. Shtojme pak nga pak niseshten e patateve, miellin, pluhurin pjekes dhe rikoten duke i perziere mire derisa brumi te rezultoje homogjen.

Vendosim ne taven per kek te vegjel format e letres dhe hedhim ne to 1-2 luge brume duke i mbushur deri 2/3. Siper çdo keku vendosim feta mollesh te prera holle duke lene jashte vetem pjesen e lekures.

I pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 20-25 minuta. I sperkasim me sheqer pluhur dhe i sherbejme.

Foto nga: http://blog.giallozafferano.it/lacucinadimarta

Tiramisù dietike (pa vezë dhe maskarpone)

 • Racione: 8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Tiramisu dietike

Jeni ne diete por nuk doni te hiqni dore nga embelsirat? Receta qe po ju paraqesim me poshte eshte shume me e lehte (me rreth 200 kalori me pak) sesa Tiramisuja klasikeMenyra e pregatitjes eshte e njejte, pervec faktit qe perdoret krem djathi i tipit filadelfia ose rikota ne vend te kremit maskarpone dhe eleminohet perdorimi i vezeve.

Perberesit

 • 400gr krem djathi filadelfia ose gjize pa kripe (rikota)
 • 1 filxhan çaji kafe ekspres e pregatitur+ 2 luge sheqer (mund ta eleminoni nese deshironi)
 • 400gr biskota savoiardi (ose mund ti zevendesoni me biskota te tjera te tipit Pavesini)
 • 4 luge sheqer pluhur
 • 1 luge rum ose esence rumi
 • 2 luge grimca çokollate te zeze
 • kakao e hidhur pluhur
 • pak qumesht
 • pak kripe

Kafene e pregatitur me ekspres ose moka, e hollojme me pak uje ose qumesht ne menyre qe shija e saj te mos rezultoje shume e koncentruar, dhe e leme te ftohet ne nje pjate te thelle.

Ne nje tas te thelle, punojme me pirun kremin filadelfia, ose rikoten me sheqerin derisa kremi te rezultoje i njetrajtshem. Shtojme nje luge rum dhe nje luge grimca çokollate te zeze duke i perziere mire.

Ne taven ku do te pregatisim embelsiren (ose ne tasa te vegjel individual), hedhim 2-3 luge krem dhe e shperndajme njetrajtesisht.

Zhysim biskotat savoiardi ne kafe per maksimumi 5 sekonda dhe i rendisim njera pas tjetres. I hedhim siper gjysmen e kremit, vendosim nje tjeter shtrese biskotash dhe e perfundojme embelsiren me kremin e mbetur duke e rrafshuar siperfaqen me nje spatul kuzhine. E sperkasim ne siperfaqe me kakao te hidhur pluhur. E vendosim tiramisu-ne ne frigorifer per minimumi 4 ore perpara se ta servirim te prere ne copa.

Foto nga: http://www.swide.com/

Krostatë me rikota dhe çokollatë

 • Racione: 8 persona
 • Shtype

Krostate me rikota dhe çokollate

Receta qe po ju paraqesim me poshte, pregatitet me perberes te thjeshte, kremoz dhe te shijshem, te cilet e shnderrojne ne nje embelsire te pelqyer si nga te rriturit ashtu dhe nga femijet.

Perberesit

 • 250gr miell 00
 • 400gr rikota (gjize pa kripe)
 • 80gr çokollate te zeze
 • 125gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 200gr sheqer
 • 3 veze
 • 1 luge brendi (konjak)
 • lekuren e 1 limoni

Perziejme brenda ne mikser me shpejtesi te ulet miellin, gjalpin e ndare ne copeza, 50gr sheqer, 1 veze, brendin derisa te jete formuar nje sfere brumi. E heqim perberjen nga mikseri, e punojme edhe pak brumin me duar, e mbeshtjellim me nje leter celofoni dhe e leme te pushoje ne frigorifer per rreth 30 minuta.

Pregatisim mbushjen duke bashkuar ne nje ene rikoten me 2 vezet e mbetura dhe sheqerin derisa te formohet nje krem i bute. Shtojme lekuren e limonit dhe çokollaten e zeze te prere ne copeza te vogla te cilat i bashkojme mire.

Nxjerrim brumin nga frigoriferi, marrim 3/4 e tij dhe e hapim ne tavolinen e punes te lyer paraprakisht me pak miell duke formuar nje pete te rrumbullaket me diameter rreth 20cm te cilen e shtrojme mbi nje tave me diameter 18cm. Heqim nga anet e taves brumin qe ka dale teper dhe e çpojme fundin e saj me dhembet e nje piruni. Pjesen e mbetur te brumit e hapim ne forme katrore dhe presim nga ajo shume shirita te pothuajse te njejtes gjatesi dhe gjeresi.

Shtojme ne tave mbushjen me rikota dhe çokollate dhe vendosim shiritat e brumit ne siperfaqe duke i nderthurur si ne figure.

E pjekim krostaten ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. Mund ta sherbejme si ne temperature ambjenti ashtu dhe te ftohte.

Makarona me rikota dhe domate qershizë

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Makarona me rikota dhe domate qershize

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje pjate tipike verore me shije sa klasike, aq edhe te veçante.

Perberesit

 • 400gr makarona te shkurtra
 • 250gr rikota (gjize pa kripe)
 • 400gr salce domatesh
 • 4 luge plot djath kaçkavall dele
 • 250gr domate qershize
 • 2 thelpinje hudher
 • 1 tufe borzilok
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Ziejme makaronat e shkurtra ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion, nderkohe qe pregatisim salcen.

Kaverdisim ne nje tigan me vaj ulliri thelpinjte e hudhrave te shtypura derisa vaji te aromatizohet me to dhe me pas i eleminojme. Shtojme salcen e domateve, rikoten dhe i perziejme mire derisa te kemi formuar nje mase homogjene te cilen e leme te trashet ne zjarr te ulet per rreth 10 minuta. Shtojme se fundi edhe djathin kaçkavall te grire dhe borzilokun dhe e vendosim menjane.

Ne nje tjeter tigan me te vogel, hedhim pak vaj ulliri dhe shtojme domatet qershize te ndara ne dy pjese duke i kaverdisur ne zjarr te larte per pak minuta derisa te avulloje uji i tepert. I rregullojme me kripe e piper dhe i leme edhe keto menjane.

Kullojme makaronat tashme te ziera, dhe i hedhim ne tiganin me salce e rikota duke i perziere shume mire. I sherbejme te ngrohta ne pjate duke i zbukuruar siper me domatet qershize.

Kanapè me kaperi dhe ullinj

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: shumë e thjeshtë
 • Shtype
Kanapè me kaperi dhe ullinj

 

Kanapète jane nje antipaste ideale nese ju duhet te pregatisni nje darke me shume persona, por nuk keni shume kohe ne dispozicion. Ne fakt, per te realizuar receten qe po iu servirim me poshte, nevojiten vetem 15 minuta dhe pak fantazi!

Perberesit

 • 9 feta buke tosti (pancarrè)
 • 100gr gjize pa kripe (rikota)
 • 50gr kaperi
 • 50gr ullinj jeshil pa berthame
 • 2 luge vaj ulliri
 • 1 thelpi hudher
 • pak manxurane (erze e familjes se rigonit)
 • pak spec te kuq turshi per zbukurim
 • pak sallate jeshile per zbukurim
 • piper

Shplajme mire kaperit dhe i vendosim per rreth 10 minuta ne nje ene te vogel me uje te ftohte ne menyre qe shija e tyre te zbutet pakez.

Ne mikser, vendosim ullinjt, kaperit qe i kemi shtrydhur nga uji i tepert, pak manxurane, hudhren e qeruar, gjizen pa kripe, vajin e ullirit dhe pak piper. I grijme te gjitha bashke derisa te na formohet nje krem homogjen dhe pa kokrriza.

I heqim koren fetave te bukes se tostit dhe ndajme 8 prej tyre ne 4 pjese ne forme rombi, dhe feten e fundit e ndajme ne shume rombe te vegjel. I lyejme me kremin e perftuar, vendosim ne mes te tyre nje romb te vogel dhe siper tij nje cope te vogel speci te kuq.

I rendisim bukur kanapète ne nje pjatance te madhe dhe i vendosim ne frigorifer deri ne momentin e servirjes. Pjaten sipas deshires e dekorojme me pak sallate jeshile.

(recete marre nga: 365 giorni a tavola-Paola Loaldi)

Krepa në furrë me rikota dhe proshutë

Kjo eshte nje pjate e pare (ose e dyte nese doni te shtoni sasine) shume e veçante dhe e shijshme, e cila pergjithsisht i pelqen si te rriturve ashtu dhe femijeve per shkak te shijes delikate qe ka. Per pregatitjen dhe pjekjen duhen rreth 1 ore, por ja vlen nese keni miq per darke dhe doni ti habisni me gatimet tuaja.

Perberesit

 • 12 krepa te vegjel te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • 500ml salce beshamele te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • 500gr gjize pa kripe (rikota)
 • 150gr proshute te pjekur
 • 100gr djath parmixhano rexhano te grire (ose djath tjeter kackavall)
 • 2 veze
 • gjalp
 • pak arre moskate
 • kripe
 • piper te bardhe

Pregatisim si fillim krepat sipas recetes qe e gjeni ketu, dhe i leme ne nje ane.

Per mbushjen, bashkojme ne nje ene rikoten te cilen e punojme me nje pirun, vezet, proshuten e prere shume holle, gjysmen e djathit parmixhano, pak kripe, pak piper dhe pak arre moskate.

Pregatisim edhe salcen beshamele sipas recetes qe e gjeni ketu, e cila ne fund duhet te rezultoje pak e holle.

Mbushim krepat me nje luge plote nga salca e formuar me siper, i palosim dhe i vendosim njeri pas tjetrit duke i mbivendosur pak ne nje tave te shtruar me leter furre. Siper i hedhim salcen beshamele dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta, apo derisa ne siperfaqe te jete krijuar nje kore e arte.

I leme te ftohen rreth 15 minuta jashte furres (ne menyre qe mbushja te mpikset) dhe i sherbejme te ngrohta.

Rolè me pulë, gjizë dhe proshutë spek

 • Racione: 3 persona
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype

Rolè me pulë, gjizë dhe proshutë spekKjo eshte nje menyre shume e shijshme dhe e vecante e gatimit te mishit te pules, e cila nga ana tjeter ka dhe nje pamje teper ndjellese. Mund ta shijoni te ngrohte apo ne temperature ambjenti, shoqeruar nga nje garniture patatesh ne furre apo te ziera.

Perberesit per 3 rolè

 • 3 gjokse pule (rreth 450gr)
 • 350gr gjize pa kripe (rikota)
 • 200gr spinaq
 • 20 feta proshute spek
 • 2 gjethe dafine
 • vaj ulliri
 • kripe

Si fillim, pervlojme spinaqin ne uje me pak kripe, e leme te ftohet dhe e shtrydhim nga uji i tepert.

Presim ne kubik gjokset e pules dhe i bashkojme me rikoten, spinaqin e prere holle, pak kripe duke i perziere mire derisa masa te homogjenizohet.

Ne tavolinen e punes vendosim 6-7 feta proshute spek te prera holle, duke i mbivendosur paksa njera siper tjetres. Ne kete menyre kemi formuar bazamentin e rolèse, mbi te cilin hedhim 1/3 e perberjes se mesiperme dhe e rrotullojme me kujdes. Ne te njejten menyre pregatisim edhe rolète e tjera.

I vendosim me kujdes rolète ne nje tave te lyer me pak vaj ulliri, shtojme gjethet e dafines te ndara ne copa dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 170°C per 35-40 minuta te mbuluar me leter alumini te cilen e heqim vetem 10 minutat e fundit qe te marre ngjyre ne siperfaqe.

E leme te ftohet ne temperature ambjenti, e presim ne feta dhe e sherbejme shoqeruar me patate furre.

Tortë me arrë kokosi

Per te pregatitur kete torte, ndiqet e njejta procedure si per te gjitha tortat e tjera. Me pak fjale eshte kaq e thjeshte dhe e shijshme sa mund te sherbeje per te gjitha rastet; mund ta konsumoni ne mengjes bashke me nje kakao te ngrohte apo ta shnderroni ne nje torte te mrekullueshme ditelindje duke e lyer siper me pana per embelsira dhe sperkatur me arre kokosi te grire.
Perberesit per 1 torte

 • 220gr miell 00
 • 200gr sheqer
 • 160gr arre kokosi te grire
 • 250gr gjize pa kripe (rikota)
 • 125-150ml kos natyral (ose kos me arre kokosi)
 • 150ml qumesht
 • 50gr gjalp
 • 3 veze
 • 1 bustine pluhur pjekes
 • pak kripe

Rrahim ne nje ene te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te perftojme nje mase kremoze, shtojme gjalpin e shkrire (ose ne temperature ambjenti), gjizen pa kripe, kosin, qumeshtin dhe miellin bashke me pluhurin pjekes. I perziejme shume mire te gjithe keta perberes, ndersa ne nje ene tjeter rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe derisa kremi te jete plotesisht i qendrueshem. E bashkojme me brumin qe formuam me siper ne menyre qe perberja te jete e njetrajtshme dhe e hedhim ne nje stampe te rrumbullaket per torta 24-26cm te lyer paraprakisht me gjalp dhe miell.

E pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta, por gjithsesi bejme proven e pirunit per te pare nese torta eshte gati. Siper e sperkasim me sheqer pluhur te aromatizuar me vanilje apo e lyejme me pak mjalte dhe e sperkasim me arre kokosi te grire.