0 0
Lëng perimesh

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Lëng perimesh

  • Mesatare

Udhëzimet

Share

Lengu i perimeve eshte pregatitja baze per supa e rizoto, por mund te shijohet edhe thjesht duke shtuar disa makaronat te vogla ne te. Ne kete menyre mund te evitojme perdorimin e koncentrates se perimeve, e cila edhe pse eshte praktike ne perdorimin e perditshem, nuk mundet kurre te kete vlerat ushqyese te lengut te perftuar nga perime te fresketa.
Perberesit per rreth 2 liter leng perimesh

  • 3 liter uje
  • 2 qepe mesatare te ndara ne tete pjese
  • 3 karrota te prera ne copa te medha
  • 1 presh i prere ne rrathe mesatar
  • 2 dege selino te prere ne copa te vogla
  • disa dege majdanoz te fresket
  • disa dege trumez te fresket
  • 1 gjethe dafine
  • 2-3 kokrra piper te zi te plote

Ne nje tenxhere te madhe, vendosim per tu ziere ne zjarr te fort te gjithe perberesit e mesiperm dhe ne momentin qe do te arrihet pika e zierjes, ulim zjarrin ne minimum. I gatuajme ne kete menyre te gjithe perberesit per rreth 30-45 minuta, i kullojme per te eleminuar perimet ne copa dhe e leme lengun e perimeve te ftohet. Duhet te kemi kujdes te mos i shtypim perimet per te nxjerre lengun qe ato kane thithur, pasi ne kete menyre lengu do te na rezultoje jo i kthjellet.

E ruajme lengun e perimeve neper tasa te mbyllur hermetikisht ne frigorifer deri ne 5 dite, ose ne akull deri ne 6 muaj.

Krepa në furrë me rikota dhe proshutë
previous
Krepa në furrë me rikota dhe proshutë
Kek me mollë, arra dhe rrush të thatë
next
Kek me mollë, arra dhe rrush të thatë
Krepa në furrë me rikota dhe proshutë
previous
Krepa në furrë me rikota dhe proshutë
Kek me mollë, arra dhe rrush të thatë
next
Kek me mollë, arra dhe rrush të thatë

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here