0 0
Supë krem me lulelakër dhe pana

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
1 lulelakër e madhe
1 qepë
2 thelpinj hudhër
1,5 litër lëng perimesh
2 e verdhë veze
100 ml krem pana për gatim
2 feta bukë e ndenjur
2 lugë gjelle djathë kaçkavall të grirë
vaj ulliri
kripë
për shoqërim bukë e thekur në kubik

Vlerat ushqyese të recetës

11 gr
Proteina
26 gr
Yndyrna
34 gr
Karbohidrate
390
Kalori për racion

Supë krem me lulelakër dhe pana

Karakteristikat::
  • Vegjetariane

Supa krem me lulelakër dhe pana është një pjatë tepër e shijshme dhe perfekte për t’u konsumuar sidomos në darkë.

  • 30 Min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Hapat

1
Kryer

Lajmë lulelakrën duke i hequr pjesët e dëmtuara dhe e ndajmë në lule të vogla. Presim hollë edhe qepën dhe hudhrat të cilat i kavërdisim në një tigan me pak vaj ulliri. Shtojmë copat e lulelakrës dhe i përziejmë me një lugë druri. I shtojmë supës bukën e thërrmuar, lëngun e perimeve dhe e ziejmë për 20 minuta në zjarr të avashëm.

2
Kryer

E heqim nga zjarri dhe e reduktojmë supën në krem me ndihmën e një mikseri me zhytje. Rrahim të verdhat e vezës, kremin pana dhe djathin kaçkavall të grirë, ja shtojmë me kujdes supës dhe vazhdojmë gatimin edhe për pak minuta duke e përzierë vazhdimisht.

3
Kryer

E shoqërojmë supën të spërkatur me pak vaj ulliri dhe kubik buke të thekur në sipërfaqe.

Të drejtat e imazhit i përkasin: www.southernliving.com

Mish qengji në furrë
previous
Mish qengji në furrë
Lulelakër me vezë të ziera
next
Lulelakër me vezë të ziera
Mish qengji në furrë
previous
Mish qengji në furrë
Lulelakër me vezë të ziera
next
Lulelakër me vezë të ziera

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here