Arkiva Etiketash: Receta me lulelakër

Supë me lulelakër dhe presh

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Supe me lulelaker dhe presh

Mos e nenvleresoni lulelakren! Te kombinuar me preshin dhe pak pana (ose qumesht), perfitojme nje supe dimerore me shije fantastike dhe gati ne vetem 40 minuta.

Perberesit

 • 1 lulelaker e madhe e ndare ne lule
 • 2 presh te prere holle (vetem pjesa e bardhe)
 • 2 dege selino te prera holle
 • 2 thelpi hudhra te grira holle
 • 1.5l leng pule ose perimesh (ne pamundesi te lengut te fresket, mund ta pregatisim me koncentrata pule/perimesh: 1 kub koncentrate per 500ml uje)
 • 1 luge vaj ulliri
 • 1 luge gjalp
 • 100ml krem pana per kuzhine (e zevendesojme me qumesht per nje variant me te lehte)
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • kubik te vegjel djath grana/kaçkavall (opsionale)

Vendosim nje tenxhere ne zjarr mesatar ne te cilen shkrijme gjalpin duke shtuar edhe nje luge vaj ulliri. Kaverdisim lehte preshin, selinone dhe hudhren per rreth 5 minuta. Shtojme lulelakren dhe vazhdojme gatimin edhe per 5 minuta te tjera. Shtojme lengun e pules/perimeve dhe e ziejme supen per 20 minuta, apo derisa perimet te jene zbutur plotesisht.

E heqim nga zjarri, e leme te ftohet pak ne temperature ambjenti dhe shtojme panen e kuzhine (ose qumeshtin). E kalojme supen ne mikser duke e reduktuar te gjithen ne pure. Sipas deshires mund te leme disa lule lulelaker te paprekura. I japim shije me kripe dhe piper te zi te sapobluar dhe e sherbejme.

Per nje shije me te veçante, I shtojme supes edhe disa kubik te vegjel djath Grana (ose djath kaçkavall).

Foto nga: http://www.savingdessert.com

Qofte me gjizë dhe lulelakër

Sot po ju paraqesim nje recete te shijshme, pak kalorike, dhe mbi te gjitha qe mund t’ia servirni edhe femijeve tuaj duke “maskuar” perimet qe gjenden ne brendesi.

Perberesit per rreth 15 qofte

 • 300gr gjize dele ose lope
 • 350gr lulelaker
 • 1 veze
 • 2 luge djath kackavall te grire
 • galete (aq sa te lidhen perberesit)
 • kripe
 • piper
 • pak vaj ulliri

Ziejme ne uje me kripe per 15-20 minuta lulelakren e ndare ne lule te vogla derisa te zbutet plotesisht. E vendosim ne mikser kuzhine bashke me vezen, gjizen, djathin kackavall, kripen, piperin dhe i perziejme per disa sekonda derisa e gjithe perberja te jete homogjenizuar. Pas kesaj, e transferojme masen e qofteve ne nje tas dhe shtojme galete aq sa masa te mos rezultoje teper e ujeshme (si brumi i qofteve). E vendosim ne frigorifer per minimumi 30 minuta ne menyre qe shijet te perzihen midis tyre.

Formojme me duar te lagura qofte te cilat i kalojme ne galete, i rreshtojme ne nje tave te shtruar me leter furre, i sperkasim pak me vaj ulliri ne siperfaqe dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per 15-20 minuta duke i kthyer nga ana tjeter derisa te kene marre ngjyre te arte. I sherbejme te ngrohta

Lulelakër me ullinj dhe domate në furrë

Nje nga perimet me te perhapura ne dimer eshte lulelakra, te ciles nese i shtojme disa perberes dytesor kthehet ne nje pjate plot shije dhe vlera ushqimore.

Perberesit

 • 1 lulelaker mesatare
 • 2 domate
 • 10-15 ullinj te zinj
 • disa kaperi
 • galete
 • djath kaçkavall te grire
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Lajme dhe ndajme ne dege te vogla lulelakren te cilen e ziejme ne uje me pak kripe per rreth 10 minuta. E kullojme nga uji i tepert, e vendosim ne nje ene te thelle ne te cilen shtojme domatet e prera ne copa te vogla, ullinjte pa berthame te ndare ne dy pjese, kaperit te cilet i kemi shplare nga kripa, pak kripe dhe pak piper. I perziejme shume mire te gjitha dhe e hedhim kete mase ne nje tave te lyer me pak vaj ulliri, e sperkasim ne siperfaqe me galete dhe djath kaçkavall te grire dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20-25 minuta, apo derisa ne siperfaqe te jete krijuar nje kore e arte.

Lulelakër me pulë (Mancarica de conopida cu pui)

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Pule me lulelaker

Pula me lulelaker eshte nje pjate tipike e kuzhines Rumune e cila njihet vecanerisht per shijet e saj te lidhura me fshatin duke qene se eshte influencuar shume nga kuzhina ruse, turke dhe austrohungareze. Per kete arsye, shija e kesaj recete do t’iu kujtoje pikerisht pjatat qe gatuhen ne mal; oreksndjellese dhe shume te vecanta!

Perberesit

 • 1 pule te vogel rreth 500gr
 • 500gr lulelaker
 • 3 domate mesatare
 • 1 qepe
 • kripe
 • piper
 • majdanoz
 • vaj ulliri

Fillimisht, ndajme lulelakren ne dege te vogla dhe e vendosim per tu ziere ne uje te valuar me kripe per rreth 10 minuta.

Ndajme pulen ne copa afersisht te te njejtes madhesi duke i kriposur dhe piperosur.

Ne nje tigan te thelle kaverdisim ne vaj ulliri qepen e prere holle per rreth 5 minuta, shtojme domatet e kaluara ne mikser (te bera purè), copezat e pules, lulelakren e kulluar nga uji i tepert dhe e leme te gjithen te gatuhet edhe per 20-25 minuta te tjera.

E sherbejme kete pjate sperkatur me pak majdanoz te fresket ne siperfaqe.

Pastiço me oriz dhe lulelakër

Kjo pjate eshte nje menyre e vecante per te shijuar orizin dhe lulelakren (e cila shpesh nuk pelqehet nga personat per shkak te aromes se saj). Por e pjekur ne furre me salce beshamele, merr komplet nje shije tjeter duke e bere kete recete krejtesishte te vecante.
Perberesit per 4 persona

 • 350gr oriz
 • 1 lulelaker e vogel
 • 10 kokrra ullinj te zinj
 • 2 acuge nen vaj
 • 100gr djath qe shkrin (tipi emental ose djath pice)
 • majdanoze
 • kripe
 • krem beshamele i pregatitur me 500ml qumesht

Ne nje tenxhere me uje te kripur ziejme orizin bashke me lulelakren te ndare ne dege te vogla per rreth 15 minuta. I kullojme mire dhe i vendosim ne nje tas te thelle ku shtojme  gjalpin, majdanozin e grire, ullinjt e prere ne rrathe dhe acuget e ndara ne copeza te vogla.

Lulelakër me vezë të zierë

Sot po ju propozojme nje garniture shume te shijshme dhe te shendetshme. Duke qene qe disa personave nuk i pelqen shija e lulelakres, ja nje sugjerim per ta gatuar ndryshe.
Perberesit per 4 persona

 • 1kg lulelaker
 • 3 veze
 • 80gr gjalp
 • 2 luge galete
 • majdanoz
 • kripe

Lajme dhe pastrojme mire lulelakren te cilen e ndajme ne dege mesatare (jo shume te vogla) dhe e ziejme ne uje me pak kripe.

Nderkohe ziejme vezet, i qerojme dhe ndajme te bardhat nga te verdhat. Therrmojme te verdhat e vezeve dhe i shtojme majdanozin e grire dhe galeten.

Kur lulelakrat te jene ziere, i kullojme nga uji i tepert dhe i vendosim ne nje pjate te ceket duke i hedhur siper gjalp te shkrire dhe perberjen me veze, majdanoz dhe galete.

Supë krem me lulelakër dhe pana

Supa krem me lulelaker dhe pana eshte nje pjate teper e shijshme dhe perfekte per t’u konsumuar sidomos ne darke.
Perberesit per 2 persona

 • 1 lulelaker e vogel
 • ½ qepe
 • 1 thelb hudher
 • 1 kub koncentrate perimesh
 • 1 te verdhe veze
 • 50ml pana kuzhine
 • 3 feta buke tosti
 • tulin e nje fete buke
 • vaj ulliri
 • kripe
 • pak djath kackavall te grire

Si fillim pregatisim lengun e perimeve me nje kub koncentrate perimesh dhe 750ml uje. Nderkohe lajme lulelakren duke i hequr pjeset e demtuara dhe e presim ne copa te vogla. Presim holle edhe qepen dhe hudhren te cilat i kaurdisim ne nje tigan me pak vaj ulliri. Se fundi shtojme copat e lulelakres dhe i preziejme me nje luge druri.

I shtojme perberjes tulin e bukes te therrmuar, i lagim te gjithe perberesit me lengun e perimeve dhe i ziejme per 20 minuta ne zjarr te avashem. Me pas i heqim nga zjarri dhe e grijme te gjithe perberjen me ndihmen e nje mikseri, shtojme te verdhen e vezes, panen dhe djathin kackavall te grire dhe i perziejme akoma dhe per pak minuta.

E vendosim kremin me lulelaker ne dy tasa dhe i hedhim pak vaj ulliri siper. Gjithashtu per ta shoqeruar perdorim edhe disa kubik buke per tost te cilat i kemi thekur fillimisht ne thekese apo ne furre per 1-2 minuta.

Sallatë me lulelakër, ullinj dhe kaperi

Sallate me lulelaker, ullinj dhe kaperiKjo pjate sherben si shoqeruese mjaft e mire e recetave me baze mishi apo peshku. Eshte e thjeshte per tu pregatitur, e shendetshme, e shijshme dhe mund te konsumohet edhe si pjate kryesore per ata qe duan te ruajne linjat, por nuk heqin dore nga ushqimi i mire (reduktoni sasine e vajit te ullirit!). Duhet kujtuar gjithashtu se lulelakra ka veti  te forta kunder tumorit.

Perberesit

 • 1 lulelaker mesatare
 • 2 luge te vogla kaperi
 • 2 thelpinj hudher
 • 12 ullinj te zinj
 • 4 luge vaj ulliri
 • 2 luge uthull te bardhe rrushi
 • majdanoz
 • kripe
 • piper

Fillimisht, pastrojme lulelakren duke e ndare ne pjese te vogla dhe duke menjanuar koçanin kryesor. E lajme nen uje te rrjedhshem dhe e veme te zieje ne uje me kripe per 15 minuta (apo ne avull 30 minuta). Per te evituar eren e keqe qe mund te shkaktoj ky perim gjate zierjes, shtojme edhe nje kore buke te zhytur ne uthull.

Ne nje tas qelqi hedhim lulelakren e ziere, shtojme majdanozin dhe hudhrat te grira holle, kaperit te shplare nga kripa, ullinjt e plote, vajin e ullirit, uthullen, e rregullojme me pak kripe dhe piper dhe i perziejme te gjithe perberesit mire me njeri tjetrin. E leme ne kete menyre sallaten te marinohet per te pakten 30 minuta perpara se ta sherbejme ne tavoline. Mund te konsumohet e ngrohte, e ftohte apo ne temperature ambjenti.

*Keshille: Kete sallate mund ta ruani ne frigorifer edhe per 5 dite me rradhe. Vetem kujtohuni te shtoni majdanozin ne momentin e konsumimit.