0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
400 gr makarona të gjata me vezë
500 gr karkaleca
400 gr domate të vogla
1 qepë e vogël
1 thelpi hudhër
borzilok i freskët
1/2 gote verë e bardhë
kripë
piper i zi i sapobluar

Vlerat ushqyese të recetës

41 gr
Proteina
19 gr
Yndyrna
77 gr
Karbohidrate
638
Kalori për racion
Makarona me karkaleca

Makarona me karkaleca

Karakteristikat::
  • Pa laktozë
Kuzhina::

Nje pjate me arome deti e cila nuk njeh stine!

  • 20 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Hapat

1
Kryer

Vendosim makaronat per tu ziere ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion, nderkohe qe pregatisim salcen.

2
Kryer

Kaverdisim ne nje tigan te madh me vaj ulliri thelbin e hudhres te shtypur derisa vaji te aromatizohet dhe me pas e eleminojme. Shtojme qepen e grire holle dhe e kaverdisim derisa te rezultoje transparente.  Shtojme karkalecat te cilet i kemi shplare dhe thare mire dhe i leme ne zjarr per max 2 minuta duke i perziere shpesh. Nese perdorim karkaleca te ngrire, i leme fillimisht te shkrijne plotesisht ne temperature ambjenti dhe i thithim ujin qe leshojne me leter kuzhine, pra kur te vendosen ne tigan duhet te jene plotesisht te thate, perndryshe do te behen si te ziere!

3
Kryer

I shuajme me vere te bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te larte, shtojme domatet dhe e gatuajme te gjithe perberjen ne zjarr mesatar per rreth 5 minuta (jo me shume, pasi karkalecat forcohen). E heqim tiganin nga zjarri dhe shtojme borzilokun e grire holle duke e perziere mire. E rregullojme salcen me kripe dhe piper dhe shtojme makaronat tashme te ziera dhe te kulluara.

4
Kryer

E sherbejme kete pjate te ngrohte sperkatur me pak borzilok te grire ne siperfaqe ose djath te grire.

Supë krem me domate
previous
Supë krem me domate
Tortë e kripur me brokoli dhe salçiçe
next
Tortë e kripur me brokoli dhe salçiçe
Supë krem me domate
previous
Supë krem me domate
Tortë e kripur me brokoli dhe salçiçe
next
Tortë e kripur me brokoli dhe salçiçe

7 komente Fsheh komentet

kisha vetem nje vrejtje,,,ne nje pjat spageti me cdo lloj fruta nuk perdoret diathi e then kjo nga shefa te medhenj te guzhines italiane dhe greke,,,

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here