Arkiva Etiketash: Receta me karkaleca

Karpaço oktapodi me karkaleca

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Pregatitjen e kesaj pjate eshte mire ta fillojme mengjesin e nje dite perpara pasi oktapodi duhet te ftohet plotesisht brenda ujit qe ka ziere. Me pas duhet te pushoje 1 nate brenda ne frigorifer.

Perberesit

…per oktapodin

 • oktapod, 1-1.2kg
 • 1 qepe e vogel, e qeruar
 • 1 dege selino, e qeruar
 • 1 karrote, e qeruar
 • 1 gote vere e kuqe
 • 3 luge gjelle vaj ulliri
 • 1/2 limoni
 • perzierje erezash te fresketa: rozmarine, borzilok, majdanoz, koper

…per ti dhene shije oktapodit

 • 2 luge gjelle vaj ulliri
 • lengun e 1 limoni te shtrydhur
 • 1 luge gjelle piper i kuq kokerr
 • piper i bardhe i bluar
 • kripe

…per karkalecat

 • 500gr karkaleca te qeruar
 • 2 luge gjelle vaj ulliri
 • 3 luge gjelle konjak

…per shoqerim

 • 2 finok te pastruar dhe te prere shume holle
 • 2 luge gjelle vaj ulliri
 • 1 luge gjelle leng limoni
 • kripe

Lajme shume mire oktapodin, eleminojme te brendshmet, syte dhe gojen (ose blijeni direkt te pastruar nga peshk shitesi per te kursyer kohe).
Ne nje tenxhere te madhe, ziejme rreth 4 litra uje, shtojme qepen, selinone, karroten, erezat e fresketa, veren e kuqe, vajin e ullirit dhe gjysme limoni. E zhysim oktapodin 3 here ne uje te nxehte ne menyre qe ti perdridhen tentakulat. E ziejme per 1 ore e gjysme ne zjarr te ulet derisa te zbutet (e kuptojme qe eshte zbutur kur arrijme te depertojme me majen e nje thike ne tentakulat e tij). I veme kapakun dhe e leme te ftohet plotesisht brenda ne tenxhere.
Pasi eshte ftohur, e nxjerrim nga uji dhe e thajme shume mire me letra kuzhine. E vendosim ne nje leter celofoni ashtu te plote (te paprere) dhe e mbyllim letren ne forme karamele duke e shtrenguar shume mire nga te dyja anet. E mbeshtjellim edhe me leter alumini dhe e vendosim ne frigorifer per minimumi 8 ore, ose gjithe naten.Pasi ka kaluar kjo kohe, heqim letren e aluminit dhe te celofonit dhe e presim oktapodin sa me holle te mundemi me ndihmen e nje thike te mprehte duke e vendosur ne nje pjate te ceket ne te cilen do ta servirim.

Pregatisim salcen me te cilen do ti japim shije oktapodit: ne nje tas te vogel perziejme shume mire vajin e ullirit, lengun e limonit, piperin e kuq kokerr, piperin e bardhe dhe kripen. Sperkasim me kete perzierje oktapodin.

Ne nje tjeter ene perziejme fetat e holla te finokut me vajin e ullirit, lengun e limonit dhe pak kripe. I hedhim edhe keto siper oktapodit.

Pregatisim karkalecat: i thajme mire me leter kuzhine dhe i kaverdisim ne vaj ulliri ne zjarr te larte per 2-3 minuta. I shuajme me konjak dhe e leme derisa te avulloje plotesisht. I sperkasim me kripe.
I vendosim karkalecat ne mes te pjates me karpaço oktapodi dhe e sherbejme.

Kete antipaste mund ta shoqerojme me ullinj te zinj pa berthama, domate qershize dhe shkopinje buke te thekur.

Karkaleca të freskët apo të ngrirë?

Karkaleca te fresket apo te ngrire

Prodhimet e detit kane nje shije fantastike kur jane te fresketa. Por a jane realisht produktet qe shohim ne ekspozitorin e peshkut “te fresketa”?Sa here edhe ju ashtu si une ja keni bere vetes kete pyetje? Me mire karkaleca te fresket apo te ngrire?

Me poshte po ju listojme 4 arsye, pse duhet te preferoni karkalecat e ngrire:

1. Cilesia

Ky eshte faktori kryesor qe duhet te keni parasysh, sepse zakonisht egziston nje ide e gabuar qe te blesh karkaleca “te fresket” eshte me mire. Karkalecat realisht te fresket, kane nje jetegjatesi shume te shkurter, disa ditore. Kur mendojme qe po blejme karkaleca te fresket, faktikisht po blejme karkaleca te ngrire te cilet jane shkrire nje apo dy dite perpara se te dalin ne treg. Ndersa, kur blejme karkaleca te ngrire, proçesi i ngrirjes ka ndodhur menjehere sapo ato jane zene ne det. Shume prej nesh e kane te pamundur te blejne karkaleca qe sapo jane zene ne det (nese ju mundeni, atehere jeni me fat!), per kete arsye preferoni ata te ngriret!

2. Çmimi

Karkalecat e ngrire jane shume me te lire. Nese 1kg karkaleca te fresket ne vendin tone kushton diku tek ALL 1,800, 1kg karkaleca te ngrire te te njejtes madhesie kushton ALL 1,050, pra ALL 750 me pak. Kjo jo sepse karkalecat e ngrire jane me pak te mire, por sepse ata te fresketit e kane me te larte koston e jetegjatesise se tyre, pra nese nuk konsumohen brenda 2 apo 3 ditesh, hidhen poshte.

3. Jetegjatesia

Karkalecat e ngrire mund te ruhen ne ngrirje per maksimumi 9 muaj.

4. Blerja ne sasi te medha

Per shkak te jetegjatesise se tyre, mund te blejme shume kilogram karkaleca dhe ti ruajme ne ngrirje per ti perdorur menjehere atehere kur kemi nevoje (zakonisht 300gr per 4 persona)

“Dakort. I bleme karkalecat e ngrire. Po tani si ti shkrijme?”

Eshte shume e thjeshte! I vendosim ne nje tas me uje te ftohte rubineti dhe i leme per 5-15 minuta (kohe e cila varet nga madhesia e karkalecit). Me pas i perdorim ne recetat tona.

Foto nga: http://www.popsugar.com

Makarona me salmon dhe karkaleca të vegjël

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Makarona me salmon dhe karkaleca të vegjël në salcë rozëNje pjate fantastike dhe shume e thjesht per tu pregatitur per te gjithe adhuruesit e salmonit!

Perberesit

 • 400gr makarona te shkurtra
 • 150gr salmon te tymosur
 • 200gr karkaleca te vegjel te qeruar
 • 1/2 qepe e vogel
 • 1 pako pana kuzhine (me salmon ose jo)
 • 3 luge salce domatesh
 • 1/2 gote vere te bardhe ne temperature ambjenti
 • 1 luge plot majdanoz te fresket te grire
 • kripe
 • vaj ulliri

Kaverdisim qepen e grire shume holle (ose te kaluar ne mikser) ne vaj ulliri ne zjarr mesatar per 2-3 minuta duke e perziere shpesh. Shtojme karkalecat e qeruar, salmonin e prere ne copa dhe i perziejme mire edhe per disa caste. I shuajme me veren e bardhe, ngreme zjarrin ne maksimum dhe e leme derisa alkooli i veres te kete avulluar plotesisht. Shtojme panen, salcen e domateve dhe e gatuajme te gjithe masen ne zjarr mesatar derisa te lidhet. Ne fund, shtojme edhe majdanozin e grire holle.

Nderkohe kemi zjere makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne pako.

I hedhim makaronat e kulluara tek salca e pregatitur (ose sipas deshires, salcen mbi makarona), i perziejme mire dhe i sherbejme te ndare ne pjata.

Foto nga: http://www.fromcalculustocupcakes.com/

Makarona me karkaleca dhe ullinj

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Makarona me karkaleca dhe ullinj

Makaronat me karkaleca dhe ullinj, jane nje pjate e pare tipike verore e cila pergatitet ne pak minuta.

Makarona me karkaleca dhe ullinj1

Perberesit

 • 350gr makarona te shkurtra
 • 300gr salce domatesh (ose domate te grira ne mikser)
 • 200gr karkaleca te vegjel te qeruar
 • 50gr ullinj te zinj ose jeshil, pa berthame
 • 50gr kaperi
 • 1 qepe te vogel, te grire holle
 • 1 thelpi hudher, te grire holle
 • borzilok i fresket
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri ekstra te virgjer

Ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion nderkohe qe pergatisim salcen.

Kaverdisim ne vaj ulliri ekstra te virgjer qepen dhe hudhren derisa te zbuten. Shtojme karkalecat dhe i leme derisa te ndryshojne ngjyre. Shtojme salcen e domateve, e rregullojme me kripe, piper te zi te sapobluar dhe vazhdojme gatimin ne zjarr te ulet per rreth 10 minuta, apo derisa salca te lidhet. E heqim nga zjarri, shtojme ullinjt, kaperit dhe borzilokun e grire holle duke i perziere mire.

I kullojme makaronat e ziera dhe i hedhim ne tiganin ku kemi pergatitur salcen.

I sherbejme te ngrohta zbukuruar me ndonje gjethe borziloku.

Karkaleca deti mbështjellë me kadaif

Karkaleca-me-kadaif1Ndryshe nga menyra tradicionale sesi ne e perdorim brumin e kadaifit, duke i shtuar arra dhe duke e sperkatur me sherbet, egzistojne edhe shume variante te tjera te kripura te cilat serviren ne restorantet me shik ne te gjithe boten. Receta qe po ju servirim me poshte eshte nje prej tyre:

Perberesit

 • 16 karkaleca te medhenj (4 per person)
 • 100gr kadaif
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Pastrojme karkalecat e detit duke lene te paprekur pjesen e bishtit. I sperkasim me pak kripe e piper dhe i leme menjane.

Ndajme kadaifin ne 16 pjese te barabarta, i shtrojme mbi tavoline dhe mbeshtjellim me to karkalecat duke lene bishtin jashte.

I vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre njeri pas tjetrit, i sperkasim me pak vaj ulliri dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 10 minuta, apo derisa kadaifi te marre ngjyre te arte.

I sherbejme karkalecat me pak majoneze ose sallate jeshile.

Foto nga: http://www.offthespork.co

Makarona spageti me karkaleca

makarona me karkalecaNje pjate me arome deti e cila nuk njeh stine!

Perberesit

 • 400gr makarona spageti (mund te perdorni edhe linguine, fettuccine etj)
 • 500gr karkaleca te fresket te qeruar (ose te ngrire)
 • 400gr domate te pjekura mire, te qeruara dhe te prera ne kubik (ose salce domatesh)
 • 1 qepe e vogel, e grire holle
 • 1 thelpi hudher,i shtypur
 • borzilok, te grire imet
 • 1/2 gote vere te bardhe
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper te zi
 • pak djath te grire (sipas deshires)

Vendosim makaronat per tu ziere ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion, nderkohe qe pregatisim salcen.

Kaverdisim ne nje tigan te madh me vaj ulliri thelbin e hudhres te shtypur derisa vaji te aromatizohet dhe me pas e eleminojme. Shtojme qepen dhe e kaverdisim derisa te rezultoje transparente.  Shtojme karkalecat te cilet i kemi shplare dhe thare mire dhe i leme ne zjarr per max 2 minuta duke i perziere shpesh. Nese perdorim karkaleca te ngrire, i leme fillimisht te shkrijne plotesisht ne temperature ambjenti dhe i thithim ujin qe leshojne me leter kuzhine, pra kur te vendosen ne tigan duhet te jene plotesisht te thate, perndryshe do te behen si te ziere!
I shuajme me vere te bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te larte, shtojme domatet (ose salcen e domateve) dhe e gatuajme te gjithe perberjen ne zjarr mesatar per rreth 5 minuta (jo me shume, pasi karkalecat forcohen). E heqim tiganin nga zjarri dhe shtojme borzilokun e grire holle duke e perziere mire. E rregullojme salcen me kripe dhe piper dhe shtojme makaronat tashme te ziera dhe te kulluara.

E sherbejme kete pjate te ngrohte sperkatur me pak borzilok te grire ne siperfaqe ose djath te grire.

Kosto per 4 persona: 1150 lek te reja

Foto nga: http://www.seriouseats.com

Paella Valenciane

Origjina e Paellas, daton qe nga popujt e lashte te fshatrave te Valencias ne Spanje. Kur vinte ora e drekes, fshataret sillnin cdo gje qe kishin ne shtepi: oriz, mish, perime te ndryshme, dhe kur gjenin edhe fruta deti dhe pregatisnin kete pjate te shijshme. Emri i saj vjen pikerist nga ena ne te cilen gatuhet “Patella” e cila duhet te jete patjeter e perbere nga material hekuri!
Perberesit

 • 700gr oriz per rizoto
 • 1 pule rreth 1.2kg
 • 1l leng pule
 • 250gr mish derri pa dhjam
 • 500gr midhje te pastruara
 • 6-8 karkaleca te medhenj
 • 300gr bizele
 • 4-5 domate te pjekura
 • 2 speca
 • 1 qepe
 • 4-5 thelpinje hudhra
 • 1 gjethe dafine
 • 1 pako te vogel shafran
 • 1 limon
 • pak spec djeges pluhur
 • kripe
 • piper
 • vaj ulliri

Pjekim fillimisht specat ne furre ne temperature shume te larte rreth 250°C derisa lekura te marre ngjyre te erret, i vendosim ashtu te nxehta siç jane ne nje qese te cilen e mbyllim mire. Ne kete menyre, avulli qe ato do te leshojne do te bej qe lekura e specave te hiqet fare lehtesisht. I qerojme, eleminojme fijet e brendshme dhe farat dhe i presim ne shirita te holle. (per te evituar kete proçedure, mund ti blejme specat e pjekur te gatshem).

Qerojme domatet, i heqim farat e brendshme dhe i presim ne copa te vogla. Qerojme edhe qepen e hudhrat dhe i grijme shume holle.

Pulen e pastruar e ndajme ne copa (rreth 12) dhe e kaverdisim ne nje tigan te madh (akoma me mire ne tiganin enkas per Paella) me 7 luge vaj ulliri dhe pak kripe e piper derisa te kete marre ngjyre te arte. E heqim nga tigani dhe e vendosim ne nje ene te mbuluar per ta mbajtur te ngrohte.

Ne vajin e mbetur ne tigan, kaverdisim mishin e derrit te prere ne kubik te vegjel se bashku me midhjet dhe karkalecat e plote te lare, por jo te thare. Kur keta te fundit te kene marre nje ngjyre roze, i heqim te gjithe perberesit, eleminojme midhjet qe nuk jane hapur dhe i leme edhe keta perberes ne nje vend te ngrohte.

Kaverdisim hudhren dhe qepen ne yndyren e mbetur, shtojme domatet dhe bizelet dhe i leme te marrin shije ne zjarr te ulet per rreth 5 minuta. Shtojme nje gjethe dafine, shafranin e shkrire ne pak uje, pak spec te kuq djegs, kripe, piper dhe i perziejme mire duke i lene edhe per disa minuta te tjera ne zjarr. Shtojme orizin, e kaverdisim per pak sekonda derisa te kete thithur te gjithe lengun dhe shtojme lengun e pules te ngrohte. Kur te kete arritur piken e vlimit, ulim zjarrin dhe e gatuajme ne kete menyre per rreth 20 minuta apo derisa orizi te jete zbutur plotesisht. Shtojme specat, copat e pules, mishin e derrit, karkalecat, midhjet dhe i perziejme mire. E mbulojme tiganin me leter alumini dhe e fusim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 15 minuta. E sherbejme me feta limoni.

Fruta deti të skuqura

Receta qe po ju paraqesim me poshte eshte teper e thjeshte, elementare, dhe mund te pregatitet nga gjithekush. Gjeja me e rendesishme eshte qe frutat e detit te jene te fresketa! Gjithashtu ju mund te hiqni apo te shtoni fruta deti apo peshq te vegjel sipas deshires suaj.

Perberesit

 • 500gr karkaleca te medhenj (ne pamundesi te tyre, edhe te vegjel)
 • 400gr kallamar te pastruar
 • 200gr miell
 • 100ml uje te gazuar
 • 2 te bardha vezesh
 • 1 luge vaj ulliri
 • kripe
 • vaj luledielli per skuqje

Kalojme nen uje te rrjedhshem kallamaret dhe karkalecat dhe i eleminojme koken dhe zhguallin ketyre te fundit duke hequr me kujdes edhe fijen e holle te zorreve me ndihmen e nje thike me maje. Trupin e kallamareve e presim ne unaza dhe tentakulat i leme te plota ashtu sic jane.

Ne nje tas, rrahim lehtesisht per 2-3 minuta te bardhat e vezeve me pak kripe.
Ne nje ene te thelle, bashkojme miellin me ujin e gazuar dhe vajin e ullirit, shtojme se fundi te bardhat e vezeve te rrahura dhe e perziejme me kujdes perberjen nga poshte lart. Kalojme ne kete perberje nje nga nje frutat e detit dhe i skuqim ne vaj te nxehte derisa te marrin ngjyre te arte. Vazhdojme ne kete menyre derisa te kene perfunduar te gjitha frutat e detit.

I vendosim me pas ne nje leter qe ti thithi vajin e tepert, i sperkasim me pak kripe dhe i sherbejme mbi nje pjatance te zbukuruar me sallate jeshile dhe feta limoni. E shoqerojme kete pjate te dyte me fruta deti me nje sallate te fresket te perbere nga sallata jeshile e domate, te rregulluara me kripe e vaj ulliri.

Karkaleca me susam

Kjo eshte nje antipaste teper e shpejt dhe me vlera te larta ushqimore, e cila preferohet te pregatitet ne diten e Shen Valentinit per shkak te vetive afrodiziake qe ka.

Perberesit

 • 10 karkaleca te medhenj
 • 1 e bardhe veze
 • susam
 • vaj luledielli
 • salce soje per ti shoqeruar (fakultative)

Pastrojme fillimisht karkalecat duke lene vetem pjesen e bishtit, i kalojme nen uje te rrjedhshem dhe i thajme me letra kuzhine.

Ne nje ene te vogel, rrahim me ndihmen e nje piruni te bardhen e vezes, i kalojme karkalecat nje nga nje ne kete mase, i kalojme me pas ne farat e susamit dhe i skuqim ne vaj te nxehte per maksimumi 2 minuta. I vendosim ne nje leter kuzhine ne menyre qe te thithet vaji i tepert dhe i sherbejme me salce soje.