0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
1 petë brumi Brisè ose petë sfoljatë
350ml krem pana për gatim
150gr pançetë e tymosur
1 qepë
1 presh (pjesa e bardhë)
pak gjalp
piper i zi i sapobluar

Vlerat ushqyese të recetës

6g
Proteina
45g
Yndyrna
33g
Karbohidrate
543
Kalori për racion
Quiche Lorraine – Tartë me pana, pançetë dhe presh

Quiche Lorraine – Tartë me pana, pançetë dhe presh

Kuzhina::

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Quiche Lorraine  ose Tarta me pana, pançetë dhe presh, eshte nje recete tipike tradicionale Franceze e njohur ne te gjthe boten per thjeshtesine e pregatitjes se saj, dhe per shijen karakteristike. Nese nuk ju pelqen pançeta, mund ta zevendesoni me proshute te pjekur, apo edhe me perime ne kubik.

Per receta te tjera nga kuzhina Franceze, klikoni ketu tek linku.

Hapat

1
Kryer

Shkrijme gjalpin ne zjarrë mesatar dhe kaverdisim ne te pançeten e prere ne kubik derisa te kete leshuar yndyren e saj.
Shtojme qepen dhe preshin te prere holle dhe i gatuajme ne kete menyre per rreth 5 minuta duke i perziere here pas here derisa te zbuten.

2
Kryer

Pergatisim mbushjen e tartes duke rrahur panen e kuzhines me vezet dhe pak piper te zi. Shtojme edhe masen me pançete dhe presh, i perziejme shume mire dhe i leme menjane.

3
Kryer

Hapim brumin Brisè ne nje tave te rrumbullaket duke e ngjeshur pak me dore dhe duke veshur keshtu te gjithe siperfaqen e saj.
Bazen e çpojme me pirun disa here, duke mos lejuar keshtu qe baza e tartes te fryhet gjate pjekies.
Shtojme ne kete moment edhe mbushjen qe pergatitem me pare duke e niveluar mire.

4
Kryer

Tarten e pjekim ne 180°C per rreth 35 minuta apo derisa te jete mpiksur.

5
Kryer

Kur tarta te jete ftohur, e heqim nga tava dhe e vendosim ne nje pjate.

Per ti dhene akoma edhe me shume shije, siper shtojme pak pançete te thekerisur dhe pak majdanoz.

E presim ne feta dhe e shijojme te vaket ose ne temperature ambjenti.

6
Kryer

*Ruajtja:

Ne frigorifer: 2-3 dite te mbuluar me qese transparente

Ne akull: 1 muaj

Makarona me peshk ton
previous
Makarona me peshk ton
Midhje me vere te bardhe
next
Midhje me vere te bardhe
Makarona me peshk ton
previous
Makarona me peshk ton
Midhje me vere te bardhe
next
Midhje me vere te bardhe

5 komente Fsheh komentet

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here