0 0

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

...për 750 ml krem:
500 ml qumësht me shumë yndyrë
2 lugë gjelle plot miell ose niseshte
6 lugë gjelle plot sheqer
6 e verdhë veze
vanilje ose lëkurë limoni/portokalli
Krem pastiçerie klasik

Krem pastiçerie klasik

një nga krëmërat më të përdorur për ëmblësira të tilla si myfle, pastashu, binjè etj

Cuisine:

Sekreti për të përftuar një krem perfekt qëndron në hedhjen dalëngadalë të përbërjes me sheqer, vezë dhe miell në qumështin e ngrohtë dhe e gjithë masa vendoset në zjarr të avashëm duke u përzierë shpesh.

  • 15 Min
  • Easy

Ingredients

  • ...për 750 ml krem:

Directions

Share

Duke qenë se ky krem nuk e ruan formën e tij, është mirë të bashkohet me një krem më të qëndrueshëm (psh Krem gjalpi) në mënyrë që të formohen zbukurime të ndryshme mbi torta.

Për Kremin e Pastiçerisë të lehtë (pa vezë), klikoni këtu.

(Visited 218 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Fillimisht, vendosim qumështin për t’u ngrohur në zjarr mesatar përveç një gote e cila do të na nevojitet në një fazë të mëvonshme. E lëmë disa minuta mbi zjarr dhe më pas e heqim duke shtuar aromën e vaniljes apo aroma të tjera.

2
Done

Në një enë (joalumini) rrahim të verdhat e vezëve me sheqerin me ndihmën e një mikseri, shtojmë miellin, qumështin e ftohtë që kemi hequr mënjanë dhe vazhdojmë rrahjen. Këtë masë të përftuar ia shtojmë qumështit të ngrohtë në tenxhere duke vazhduar rrahjen me mikser edhe për disa çaste.(Kujdes! Nëse qumështi nuk është më i ngrohtë, e vendosim përsëri në zjarr.)

3
Done

Vendosim në zjarr të avashëm të gjithë përbërjen duke e përzierë me ndihmën e një piruni apo teli për rrahje dhe e lëmë për pak minuta derisa masa të trashet dhe të mos jenë formuar kokrriza. E heqim nga zjarri dhe e lëmë kremin të ftohet duke e përzierë herë pas here.

4
Done

*Këshillë:

Nqs përdorni lëkurën e limonit apo të portokallit për të aromatizuar kremin, vendoseni kur qumështi është akoma i ftohtë (në fillim) dhe hiqeni kur ai të jetë i vakët (në fund).

Nqs doni të evitoni formimin e një “shtrese” në sipërfaqen e kremit kur ky ftohet, mbulojeni me një letër celofoni apo me një pecetë të lagur apo hidhni pak gjalp sipër.

Të drejtat e imazhit i përkasin: https://windycitybaker.com

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Salcë e freskët me domate dhe borzilok
next
Krem gjalpi
previous
Salcë e freskët me domate dhe borzilok
next
Krem gjalpi

3 Comments Hide Comments

Mendoj qe eshte perfekte.
Gjithashtu te gjitha recetat ketu me duken shume te mira dhe ju pergezoj sinqerisht.

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here