0 0
Fileto viçi me pana dhe kërpudha

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
8 fileto viçi të vogla
500 gr kërpudha Champignon
200 gr krem pana për gatim
2 lugë gjelle gjalp
2 lugë gjelle vaj ulliri
disa gjethe mente e freskët
miell
kripë
piper i zi i sapobluar

Vlerat ushqyese të recetës

49 gr
Proteina
37 gr
Yndryna
5 gr
Karbohidrate
539
Kalori për racion

Fileto viçi me pana dhe kërpudha

Filetot e viçit te gatuara ne kete menyre jane aq te shijshme dhe te buta sa te shkrijne ne goje! Salca e kerpudhave i jep nje shije te pakrahasueshme, ndersa pana i jep te gjithe kremozitetin per te cilen kjo recete ka nevoje. Une kam perdorur kerpudha te tipit champignon (shempinjon), por mund te perdorni çdo lloj tjeter kerpudhash si porcini, pleurotus etj.

  • 15 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Shoqeruesja ideale e kesaj pjate do te ishte purèja me patate ose pilafi, ne menyre qe salcen e mishit tja hidhnim siper.

Hapat

1
Kryer

Per pergatitjen e kesaj recete, filetot e viçit duhet te jene shume te holla. Prandaj nese eshte e nevojshme i vendosim midis dy letrave per furre dhe i rrahim me kujdes me çekiçin e mishit. I kalojme ne miell dhe i leme menjane.

2
Kryer

Ne nje tigan qe nuk ngjit, shkrijme gjalpin, shtojme vajin e ullirit dhe kaverdisim filetot e viçit nga te dyja anet derisa te marrin ngjyre te arte. I rregullojme me kripe, shtojme kerpudhat ne feta dhe e ulim zjarrin ne minimum derisa kerpudhat te zbuten pak (me kapak mbyllur). Shtojme panen e kuzhines dhe vazhdojme gatimin ne zjarre te ulet derisa salca te trashet. Shtojme gjethet e mentes, piper te zi te sapobluar dhe i sherbejme filetot e viçit me pana dhe kerpudha te ngrohta.

Kek me dardha dhe vaj ulliri
previous
Kek me dardha dhe vaj ulliri
Byrek të vegjël me kërpudha dhe proshutë të tymosur
next
Byrek të vegjël me kërpudha dhe proshutë të tymosur
Kek me dardha dhe vaj ulliri
previous
Kek me dardha dhe vaj ulliri
Byrek të vegjël me kërpudha dhe proshutë të tymosur
next
Byrek të vegjël me kërpudha dhe proshutë të tymosur

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here