0 0
Sallatë Kapreze

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
4 domate të forta dhe të pjekura
500 gr djathë mocarela
borzilok i freskët ose rigon i thatë
vaj ulliri
kripë

Vlerat ushqyese të recetës

12 gr
Proteina
21 gr
Yndyrna
11 gr
Karbohidrate
269
Kalori për racion

Sallatë Kapreze

Emri i saj vjen nga ishulli Kapri dhe përbërësit janë tipik të kuzhinës napoletane

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Kjo sallatë italiane përdoret shpesh si antipastë, por ndonjëherë mund të shërbejë edhe si pjatë e dytë për ata që duan të ruajn linjat.

  • 10 Min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Sallata Kapreze është e përbërë nga domate dhe djathë mocarela, të prera këto në feta apo në kubik dhe të rregulluar me kripë, vaj ulliri dhe rigon apo borzilok.

Hapat

1
Kryer

Në fillim, vendosim vajin e ullirit me kripë dhe rigon (apo borzilok) në një enë të vogël duke i lënë të marinohen.

2
Kryer

Ndërkohë presim në feta me trashësi rreth 1/2cm domatet e lara e të pastruara dhe të njëjtën gjë bëjmë edhe me djathin mocarela.

I vendosim në një pjatë të cekët duke i alternuar këto dy përbërës si në figurë. Sipër i hedhim vajin e ullirit me kripë dhe rigon dhe sipas dëshirës edhe disa gjethe të freskëta borziloku për zbukurim.

3
Kryer

*Shënim:

Nëse doni ta bëni sallatën tuaj akoma më të shijshme, pregatisni një salcë borziloku duke grirë në mikser disa gjethe borzilok me vaj ulliri, pak kripë dhe stika pishe.

Sallatë greke
previous
Sallatë greke
Saganaqi (djathë i skuqur grek)
next
Saganaqi (djathë i skuqur grek)
Sallatë greke
previous
Sallatë greke
Saganaqi (djathë i skuqur grek)
next
Saganaqi (djathë i skuqur grek)

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here