0 0
Sallatë Kapreze

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
4 domate të forta dhe të pjekura
500 gr djathë mocarela
borzilok i freskët ose rigon i thatë
vaj ulliri
kripë

Nutritional information

12 gr
Proteina
21 gr
Yndyrna
11 gr
Karbohidrate
269
Kalori për racion

Sallatë Kapreze

Emri i saj vjen nga ishulli Kapri dhe përbërësit janë tipik të kuzhinës napoletane

Features:
  • Pa gluten
  • Vegjetariane
Cuisine:

Kjo sallatë italiane përdoret shpesh si antipastë, por ndonjëherë mund të shërbejë edhe si pjatë e dytë për ata që duan të ruajn linjat.

  • 10 Min
  • Serves 4
  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Është e përbërë nga domate dhe djathë mocarela, të prera këto në feta apo në kubik dhe të rregulluar me kripë, vaj ulliri dhe rigon apo borzilok.

(Visited 148 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Në fillim, vendosim vajin e ullirit me kripë dhe rigon (apo borzilok) në një enë të vogël duke i lënë të marinohen.

2
Done

Ndërkohë presim në feta me trashësi rreth 1/2cm domatet e lara e të pastruara dhe të njëjtën gjë bëjmë edhe me djathin mocarela.

I vendosim në një pjatë të cekët duke i alternuar këto dy përbërës si në figurë. Sipër i hedhim vajin e ullirit me kripë dhe rigon dhe sipas dëshirës edhe disa gjethe të freskëta borziloku për zbukurim.

3
Done

*Shënim:

Nëse doni ta bëni sallatën tuaj akoma më të shijshme, pregatisni një salcë borziloku duke grirë në mikser disa gjethe borzilok me vaj ulliri, pak kripë dhe stika pishe.

Të drejtat e imazhit i përkasin: themom100

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Sallatë greke
next
Saganaqi (djathë i skuqur grek)
previous
Sallatë greke
next
Saganaqi (djathë i skuqur grek)

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here