0 0
Sallatë greke

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
2 domate
2 kastravecë
1 qepë e kuqe
1 spec jeshil
200 gr djathë i bardhë
1 dorë ullinj të zinj
vaj ulliri
kripë
uthull e kuqe rrushi

Vlerat ushqyese të recetës

17 gr
Proteina
37 gr
Yndyrna
20 gr
Karbohidrate
469
Kalori për racion

Sallatë greke

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Sallata greke është një pjatë tradicionale e Greqisë e cila gjendet gjerësisht edhe në restorantet e vendit tonë.

  • 10 Min
  • Shërbehet per 2 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Sallatë greke, përbëhet nga speca jeshil, domate, kastraveca, ullinj, qepë dhe djath Feta apo djath tjetër me origjinë greke. Ajo mund të shoqerojë shumë mirë një pjatë të dytë apo mund të shërbejë edhe si pjatë e veçantë nqs doni të shijoni një vakt të lehtë dhe të freskët.

Hapat

1
Kryer

Lajmë dhe presim hollë specin jeshil, qërojmë qepën e kuqe dhe e presim në rrathë të hollë, lajmë domatet dhe i ndajmë në 8 pjesë të barabarta, qërojmë kastravecat dhe i presim në rrathë. Presim në kubik djathin Feta.

2
Kryer

Në një pjatë të cekët vendosim domatet, qepën, kastravecat, kubikët e djathit të bardhë, specin jeshil dhe në fund ullinjt e zinj. Të njëjtën gjë bëjmë edhe me pjatën tjetër (racionin tjetër të sallatës) duke i rregulluar me vaj ulliri, kripë dhe sipas deshirës me uthull.

3
Kryer

*Këshillë:

Sallata greke mund të pregatitet edhe me qepë të bardha në vend të qepëve të kuqe, gjithashtu kastravecat mund të priten pa u qëruar.

Featured Image
previous
Rosto derri e mbushur me kërpudha
Sallatë Kapreze
next
Sallatë Kapreze
Featured Image
previous
Rosto derri e mbushur me kërpudha
Sallatë Kapreze
next
Sallatë Kapreze

Një koment Fsheh komentet

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here