0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url
Patè mëlçie pule me marsala

Patè mëlçie pule me marsala

Kuzhina::

Udhëzimet

Share

Patè-ja e melcise eshte nje pjate delikate dhe shume e vjeter e kuzhines se famshme franceze. Ne France quhet patè de foie gras (patè me melci te dhjamur) dhe pregatitet kryesisht me melcine e pates apo te roses, duke i ushqyer keto te fundit ne menyre shume te bollshme me miser derisa melcia e tyre “rritet” disa here mbi normalen.
Por duke qene se ky organ i brendshem i ketyre shpendeve eshte i veshtire per t’u gjendur, por mbi te gjitha i kushtueshme, pjaten e sotme do ta pregatisim me melcine e pules. Mos u shqetesoni nese edhe ju beni pjese tek ata persona qe nuk pelqejne te brendshmet e shpendeve apo te kafsheve; ne momentin qe pregatitet shija e saj nuk perafron fare me melcine… eshte totalisht nje gje tjeter!

Perberesit per 4-6 persona

 • 300gr melçi pule
 • 1/2 qepe
 • 100gr gjalp
 • 3 luge pana
 • 3 luge marsala (lloj vere e embel)
 • 3 luge konjak
 • 1 gjethe dafine
 • 1 dege rozmarine
 • 1 gjethe sherebele
 • kripe
 • piper te zi

Pastrojme melcite e pules, i lajme nen uje te rrjedhshem dhe i fshijme me kujdes.

Ne nje tigan kaverdisim me 1/3 e gjalpit qepen e prere holle dhe erezat per pak minuta. Shtojme melcite e pules qe i kemi ndare ne copeza te vogla derisa te marrin ngjyre nga te gjitha anet duke i perziere here pas here me nje luge druri. E lagim te gjithe perberjen me marsala dhe konjak te cilat i leme te avullojne ne zjarr te forte.

Salcë pikante me speca gogozhare
previous
Salcë pikante me speca gogozhare
Pershesh me gjel deti
next
Përshesh me gjel deti – receta tradicionale e Vitit të Ri
Salcë pikante me speca gogozhare
previous
Salcë pikante me speca gogozhare
Pershesh me gjel deti
next
Përshesh me gjel deti – receta tradicionale e Vitit të Ri

2 komente Fsheh komentet

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here