0 0
Sallatë Çezar me pulë

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
1 tufë sallatë jeshile ose sallatë Iceberg
1 fileto pule
2 feta bukë
50 gr djathë Parmigiano Reggiano
2 lugë gjelle djathë i grirë Parmigiano Regiano
1 lugë çaji spec i kuq i ëmbël
1/2 luge çaji hudhër pluhur
kripë
...për salcën Çezar:
2 lugë gjelle majonezë
2 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë gjelle lëng limoni
1 lugë çaji mustardë
1 lugë çaji salcë Worcestershire
1/2 luge çaji hudhër pluhur
piper i zi i sapobluar

Vlerat ushqyese të recetës

16 gr
Proteina
38 gr
Yndyrna
30 gr
Karbohidrate
530
Kalori për racion

Sallatë Çezar me pulë

Karakteristikat::
  • Pa gluten
Kuzhina::

Sallata Çezar është një sallatë shumë e famshme e krijuar nga shefi italian emigruar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Cesare Cardini. Për këtë arsye këtu bashkohen shumë mirë shija italiane (djathi Parmigiano) dhe shija amerikane (salca Worcestershire).

  • 15 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

  • ...për salcën Çezar:

Udhëzimet

Share

Sallatë Çezar me pulë

Hapat

1
Kryer

Lajmë shumë mirë sallatën jeshile nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm dhe zgjedhim gjethet që janë më të freskëta duke eleminuar gjethet e para të tufës. E thajmë shumë mirë me tharësen e sallatës ose me letra kuzhine dhe e presim me duar në copa të mëdha.

2
Kryer

Presim bukën në kubik dhe e pjekim në furrë derisa të marrë ngjyrë të artë. Mund edhe ta skuqni në gjalp me pak hudhër, do të jetë akoma më e shijshme!

Fileton e pulës e presim në kubik dhe i japim shije me kripë, hudhër pluhur, spec të kuq të ëmbël dhe e skuqim për pak minuta në vaj ulliri nga të gjitha anët.

3
Kryer

Pregatisim salcën Çezar: në një kavanoz (ose tas të vogël) bashkojmë majonezën me mustardën, lëngun e limonit, vajin e ullirit, salcën Worcestershire, piperin, hudhrën pluhur dhe djathin e grirë. E mbyllim kavanozin dhe e tundim fort në mënyrë që të gjithë përbërësit të bashkohen. Salcën e hedhim mbi sallatën jeshile dhe e përziejmë mirë. E lëmë që sallata të marinohet për jo më shumë se 5 minuta. Pas kësaj, e zhvendosim në pjatë dhe shtojmë sipër copëzat e pulës, bukën dhe feta të holla djathi Parmigiano.

4
Kryer

Këshillë:

Sipas dëshirës mund të shtojmë edhe feta pançete krokante, apo karkaleca të pjekur në zgarë.

Youtube Video

Shportëza pete sfoljatë të mbushura
previous
Shportëza pete sfoljatë të mbushura
Kek i butë me hurma (pa miell dhe pa gjalpë)
next
Kek i butë me hurma (pa miell dhe pa gjalpë)
Shportëza pete sfoljatë të mbushura
previous
Shportëza pete sfoljatë të mbushura
Kek i butë me hurma (pa miell dhe pa gjalpë)
next
Kek i butë me hurma (pa miell dhe pa gjalpë)

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here