0 0
Llokuma (Petulla Kosove)

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
300-350 gr miell 00
250 gr kos
1 vezë
1/2 luge çaji kripë
1/2 luge çaji sodë buke
për skuqje vaj luledielli

Vlerat ushqyese të recetës

13 gr
Proteina
9 gr
Yndyrna
70 gr
Karbohidrate
417
Kalori për person

Llokuma (Petulla Kosove)

Karakteristikat::
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Llokumat janë lloj petullash të gatuara tradicionalisht në Kosovë, por edhe në Shqipërinë e veriut. Në këtë recetë brumi nuk ka nevojë të pushojë, por bëhet gati për pak minuta.

  • 20 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Llokuma (Petulla Kosove)

Hapat

1
Kryer

Në një tas hedhim kosin, vezën, kripën, sodën dhe i përziejmë mirë.

2
Kryer

Shtojmë dalëngadalë miellin dhe formojmë një brumë të butë, por që nuk duhet të ngjisi në duar. Sasia e miellit nuk është fikse, shikoni për sa ka nevojë brumi, por pak a shumë 350gr.

3
Kryer

Brumin e hapim në tavolinën e punës të lyer me miell. Formojmë një petë jo shumë të hollë, rreth 5mm. I presim sipas dëshirës dhe i skuqim në vaj të nxehtë në zjarrë mesatar.
Nuk thithin fare vaj dhe shijojnë mrekullisht edhe të ftohta.

I shoqërojmë me çfarë të duam: djathë të bardhë, reçel, mjaltë, nutella etj.

Youtube Video

Kek me kos dhe grejpfrut
previous
Kek me kos dhe grejpfrut
Smoothie me spinaq
next
Smoothie me spinaq
Kek me kos dhe grejpfrut
previous
Kek me kos dhe grejpfrut
Smoothie me spinaq
next
Smoothie me spinaq

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here