0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
4 patëllxhan
1 qepë
2 thelpinj hudhër
600g domate
1 tufe majdanoz i freskët
kripë
piper i zi i sapobluar
vaj ulliri
1 maje luge sheqer
Patëllxhan të mbushur

Patëllxhan të mbushur

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Pa laktozë
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Menyra shqiptare e gatimit te patellxhaneve te mbushur (receta vegjetariane).

Hapat

1
Kryer

Parangrohim furren ne 200°C.

2
Kryer

Lajme mire patellxhanet dhe i ndajme ne mes vertikalisht pa e çuar thiken deri ne fund. I sperkasim me kripe, vaj ulliri dhe i pjekim per 20-25 minuta derisa te zbuten.

3
Kryer

Nderkohe pregatisim mbushjen: kaverdisim qepen e prere holle dhe hudhrat e grire imet ne vaj ulliri ne zjarr te ulet duke i shtuar pak kripe. Kripa ndihmon qe qepa te zbutet me shpejt dhe te leshoje te gjithe lengun e saj.
Shtojme domatet e prera ne copa (ose te kaluar ne mikser) dhe vazhdojme gatimin ne zjarr te ulet derisa domatja te shkrihet plotesisht. Per te balancuar aciditetin e domateve, shtojme 1 maje luge sheqer.
Rregullojme me kripe, piper, majdanozin e grire dhe e leme menjane.

4
Kryer

Patellxhanet e pjekur i nxjerrim nga furra dhe me kujdes i heqim nje pjese te zemres, sidomos farat qe i japin hidhtesi. I mbushim me harxhen e pregatitur dhe i pjekim serisht per 30 minuta te tjera.

5
Kryer

I sherbejme te ngrohte duke i shoqeruar sipas deshires. Une i shoqeroj me salce te athet (schmand/sour cream) per te balancuar dhe dhene freski shijes se pjates.

Featured Image
previous
Pema e Vitit të Ri me brumë sfoljat
Speca të mbushura
next
Speca të mbushura
Featured Image
previous
Pema e Vitit të Ri me brumë sfoljat
Speca të mbushura
next
Speca të mbushura

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here