Tag Archives: Receta me patëllxhan

Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Ajvar

Ajvari eshte nje salce me baze specat dhe patellxhanet e pjekur, e sherbyer ne kuzhinen Turke si shoqeruese e mishit te pjekur te viçit, qengjit apo derrit, qofteve, peshkut ne zgare apo si salce per makaronat. Ngjyra e specave nuk e ndryshon aspak shijen e salces, vetem i jep asaj nje pamje me te bukur!

Perberesit

 • 2 speca te kuq 
 • 2 speca jeshil 
 • 2 speca te verdhe
 • 3 patellxhan
 • 4 thelpinje hudhre te paqeruara, te mbeshtjella ne leter alumini
 • 2 thelpinje hudhre te qeruara dhe te grira holle
 • kokat e 2 qepeve te njoma, te prera holle
 • 1 spec djeges, i prere holle
 • majdanoz te fresket te grire
 • 2-3 luge leng limoni
 • vaj ulliri ekstra te virgjer
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

Shtrojme nje tave me leter furre dhe vendosim hudhrat e mbeshtjella me leter alumini, specat dhe patellxhanet e ndare pergjysme. I rregullojme me kripe, i sperkasim me vaj ulliri dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 220C per 20-30 minuta.

Specat e pjekur, ashtu te nxehte siç jane, i fusim ne nje qese te cilen e mbyllim mire dhe i leme keshtu derisa te ftohen. Avulli qe ato leshojne do te ndihmoje qe lekura e tyre te hiqet fare lehte.

I heqim lekuren patellxhaneve dhe i presim shume imet me thike bashke me hudhrat dhe specat e qeruara nga lekura dhe farat. Ky proçes mund te behet edhe me mikser, por shija e perimeve ruhet me mire kur i presim me thike.

Ne nje tigan, kaverdisim ne vaj ulliri hudhrat dhe qepet e njoma bashke me specin djeges. Shtojme specat, hudhrat e pjekura dhe patellxhanet, i gatuajme per pak minuta dhe i shuajme me lengun e limonit.

I rregullojme me kripe dhe piper te zi te sapobluar, i shtojme majdanoz te grire imet dhe i sperkasim bollshem me vaj ulliri.

E servirim avjarin te ftohte.

E ruajme salcen ne frigorifer ne nje ene hermetikisht te mbyllur mbuluar me nje shtrese te holle vaj ulliri per maksimumi 1 jave.

Foto nga: http://www.aidamollenkamp.com/

Advertisements

Patëllxhan të mbushur

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Patellxhan te mbushur

Menyra shqiptare e gatimit te patellxhaneve te mbushur (receta vegjetariane).

Perberesit

 • 4 patellxhan mesatar
 • 1 qepe e madhe e prere holle
 • 2 thelpinje hudhra te grira holle
 • 4 luge gjelle salce domatesh
 • majdanoz te fresket te grire
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Parangrohim furren ne 200°C.

Pastrojme patellxhanet dhe i qerojme nje shirit po e nje shirit jo. I ndajme ne dy pjese per se gjati dhe i nxjerrim zemren duke i lene pak tul ne brendesi ne menyre qe kur te gatuhen te mos humbasin formen e tyre. E presim zemren ne copa te vogla dhe e leme menjane.

Ne nje tigan, kaverdisim qepen ne vaj ulliri per rreth 5 minuta apo derisa te zbutet, shtojme copat e patellxhanit dhe i gatuajme edhe per 5 minuta te tjera. Shtojme hudhrat, salcen e domateve, majdanozin, kripe, piper te zi dhe me kete perberje mbushim gjysmat e patellxhaneve. I vendosim ne nje tave te lyer me pak vaj dhe i pjekim per rreth 30 minuta. Shtojme pak uje nese shohim qe patellxhanet po thahen teper. I sherbejme te ngrohte.

Foto nga: http://www.good-in-goodies.com

Sallatë me patëllxhan të pjekur

Sallate me patellxhan te pjekurReceta qe po ju paraqesim me poshte eshte e shpejte per tu pregatitur dhe ideale per te shoqeruar buken e thekur apo mishin ne zgare. Nese doni qe tju zgjase per gjithe javen, dyfishoni dozat dhe ruheni ne nje tas te mbyllur hermetikisht ne frigorifer. Perberesit

 • 5 patellxhan te gjate dhe me tul
 • 2 thelpinj hudhera
 • 1 tufe te vogel majdanoz
 • 3 luge vaj ulliri
 • 2 luge uthull balsamike
 • kripeLajme patellxhanet, i thajme mire, i heqim bishtin dhe i ndajme pergjysme per se gjati. I vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre me pjesen e lekures siper dhe çpojme disa here lekuren me dhembet e nje piruni; ne kete menyre do te dale me shume uje gjate pjekies. I pjekim ne furre te parangrohur ne 220°C per rreth 30 minuta. I nxjerrim nga furra dhe me ndihmen e nje luge te vogel i heqim zemrat duke i vendosur ne nje kulluese ne menyre qe te humbasin ujin e tepert. I presim zemrat e patellxhaneve ne copa, i hedhim ne nje tas dhe i rregullojme me kripe, vaj ulliri, uthull balsamike, majdanoz te grire holle dhe hudhrat e prera ne feta. I leme minimumi 1 ore ne frigorifer ne nje tas te mbyllur perpara se ti sherbejme. *Keshille: Per nje variant pak me ndryshe mund te shtoje edhe gjysme qepe te kuqe te prere ne feta te holla.

Salcë me patëllxhan dhe arra

p style=”text-align: left;”>salce me patellxhan dhe arraSalca me patellxhane dhe arra mund te perdoret shume mire per te lyer buken e thekur, apo per makarona duke i shtuar pak uje nga zierja e tyre.

Perberesit

 • 2-3 patellxhan mesatar
 • 2-3 thelpinj hudhra te qeruara
 • 5-6 arra te qeruara
 • djath Grana te grire (ose Parmixhano)
 • vaj ulliri ekstra i virgjer
 • kripe

Parangrohim furren ne 180°C.

Lajme shume mire patellxhanet, i vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre, i çpojme me pirun ne siperfaqe dhe i pjekim per 30-40 minuta, apo derisa te jene zbutur plotesisht.

I nxjerrim nga furra duke i lene te ftohen per disa çaste dhe i nxjerrim tulin e brendshem duke e vendosur ne enen e mikserit elektrik. Shtojme arrat e qeruara, hudhrat, pak kripe dhe i grijme shume mire te gjitha derisa te perftojme nje salce homogjene. E hedhim salcen ne nje tas dhe shtojme pak nga pak vajin e ullirit derisa perberja te rezultoje kremoze. Ne fund shtojme edhe djathin grana te grire.

E vendosim ne tasin ku do ta servirim dhe e zbukurojme me thelpinje arrash dhe pak vaj ulliri.

Foto nga: http://talesofakitchen.com/

Rolè me kungulleshka dhe patëllxhan të pjekur

Role me patellxhan dhe kungulleshkaE kishit menduar ndonjehere qe me patellxhanet dhe kungulleshkat mund te realizoheshin antipasta vertete te shijshme? Jane teper te thjeshta ne pregatitje, dhe gjeja me e mire: mund ti gatuani 1 dite perpara dhe ti ngrohni ne momentin e fundit. Perveç kesaj, mund ti mbushni ne brendesi me çfare te deshironi: djath dhe proshute, gjize dhe spinaq etj.

Mund ti shnderroni ne nje pjate te pare te lehte, duke shtuar pak me shume salce dhe duke i servirur mbi pak kus kus.

Perberesit

 • 8 feta kungulleshka dhe 8 feta patellxhan (4 per person)

…per mbushjen

 • 200gr djath Guda te grire

…per salcen

 • 2 domate mesatare
 • 2 luge vaj ulliri
 • 2 thelpinje hudher
 • 50gr djath grana te grire (ose djath tjeter kaçkavall)
 • borzilok
 • kripe
 • piper

Pjekim ne nje tigan grile fetat e kungulleshkave dhe patellxhaneve nga te dyja anet dhe i leme menjane. Nderkohe pregatisim salcen me te cilen do te lyejme rolète: kaverdisim ne nje tigan me 2 luge vaj ulliri thelpinjte e hudhrave te grira shume holle (ose te kaluara ne mikser) derisa te zbuten. Shtojme domatet e qeruara dhe te prera ne kubik te vegjel dhe vazhdojme gatimin ne zjarr shume te ulet derisa te shperbehen plotesisht dhe te avulloje uji i tepert, per 10-15 minuta. E heqim salcen nga zjarri dhe shtojme pak borzilok, djathin grana te grire dhe e rregullojme me kripe e piper.

Pregatisim rolète duke vendosur mbi çdo fete kungulleshke dhe patellxhani te pjekur pak djath Guda te grire, e sperkasim me nje luge te vogel salce dhe e mbeshtjellim ne forme rolèje duke e fiksuar me nje kunje dhembesh.

Nese na tepron pak salce, ja hedhim rolève siper. I pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per max 5 minuta, apo derisa te shkrije djathi ne brendesi.

Foto nga: http://delishknowledge.com/

Fileto derri me patëllxhan

Fileto e derrit me patellxhan, eshte nje pjate e dyte me nje shije mjaft te veçante, duke qene se ky lloj mishi dhe patellxhanet kombinohen ne menyre perfekte midis tyre.
Perberesit

 • 700-800gr fileto derri ne nje cope te vetme
 • 1 patellxhan i madh
 • 2 domate
 • 2 thelpinj hudher
 • pak sherebele (1-2 gjethe) + per zbukurim
 • 4 luge vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Qerojme thelpinjt e hudhrave dhe i ndajme ne dy pjese nga ana gjatesore. Lajme nen uje te rrjedhshem dhe thajme mire gjethet e sherebeles dhe i ndajme edhe keto per se gjati. E çpojme fileton e derrit ne 4 pjese te ndryshme duke vendosur brenda seciles gjysmen e hudhres ose sherebeles.

Ne nje tigan, hedhim gjysmen e vajit te ullirit dhe kur ky te jete i nxehte, kaverdisim fileton e mishit  per rreth 5 minuta duke e rrotulluar shpesh. E rregullojme me kripe, piper dhe e gatuajme ne zjarr te ulet per rreth 50 minuta duke e kthyer here pas here nga ana tjeter dhe duke e laguar me pak uje te ngrohte.

U heqim lekuren domateve dhe i presim ne copa te medha, pastrojme patellxhanin dhe e presim ne kubik. Ngrohim vajin e mbetur ne nje tigan tjeter, shtojme kubiket e patellxhaneve, i kriposim e piperosim dhe i gatuajme per rreth 5 minuta ne zjarr te ulet duke i perziere here pas here. Shtojme edhe domatet dhe vazhdojme gatimin edhe per rreth 10 minuta te tjera. E hedhim salcen e perftuar ne tiganin ku po gatuajme mishin dhe e leme te gjithe perberjen ne zjarr te ulet per 20 minuta ne menyre qe te marri shije.

Perpara se ta presim mishin ne fileto te holla, e leme te pushoje per rreth 10 minuta me temperature ambjenti.

E servirim me salcen me patellxhan duke e zbukuruar me ndonje gjethe sherebele.

Patëllxhan të mbushur me oriz dhe mish të grirë

 • Racione: 3 persona
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype

Patellxhan te mbushur me oriz dhe mish logo

Receta qe po ju paraqes me poshte, eshte nje pjate tipike mesdhetar dhe nje menyre teper e shijshme per te gatuar patellxhanet. Provoni te mbushni ne te njejten menyre edhe kungulleshkat, rezultati do te jete fantastik!

Perberesit

 • 3 patellxhan te medhenj
 • 1 qepe mesatare, te prere trashe
 • 100gr mish te grire ose copeza mishi
 • 1 dore oriz
 • 2 domate te medhaja, te reduktuara ne purè (ose salce domatesh)
 • 100gr djath kaçkavall, te grire
 • 6 feta te holla domatesh
 • majdanoz te fresket, te prere holle
 • koper te fresket, te prere holle
 • vaj ulliri ekstra i virgjer
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

Si te pergatisim patellxhanet e mbushur me oriz dhe mish

patellxhan te mbushur 1Lajme mire patellxhanet, i ndajme ne dy pjese nga ana gjatesore (1) dhe i heqim me kujdes nje pjese te tulit te brendshem, duke e lene bazamentin te qendrueshem (2). I sperkasim me pak vaj ulliri dhe i vendosim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta, apo derisa te zbuten. Nderkohe vazhdojme me pergatitjen e mbushjes:

patellxhan te mbushur 2

Kaverdisim ne vaj ulliri qepen e grire trashe derisa te rezultoje transparente (1). Shtojme zemrat e patellxhaneve te prere ne copa te vogla (2) dhe vazhdojme kaverdisjen edhe per disa minuta. Shtojme domaten e reduktuar ne purè (3) dhe e leme te gjithe masen te marre shije.

patellxhan te mbushur 3

Shtojme nje dore oriz (6), mishin e grire ose mishin e viçit te prere ne copa (7) dhe 1 gote uje (8). E leme te gjithe masen te gatuhet ne zjarr mesatar per rreth 20 minuta, apo derisa orizi te jete zbutur plotesisht.

patellxhan te mbushur 4

E rregullojme me kripe, piper, majdanoz, koper dhe e leme menjane (9). Nxjerrim patellxhanet nga furra dhe vendosim ne fundin e tyre nga nje luge te vogel djathe kaçkavall te grire. Siper shtojme mbushjen, e sperkasim serisht me pak djathe kaçkavall (10) dhe e perfundojme duke vendosur nje fete te holle domate (11). Ne te njejten menyre veprojme edhe me patellxhanet e tjere. Nese na tepron mbushje, e vendosim rreth e qark patellxhaneve.

E ngreme temperaturen e furres ne 200°C dhe i vendosim patellxhanet ne pjesen e siperme sa te marrin nje ngjyre te arte ne siperfaqe dhe djathi te shkrije. I servirim te ngrohte te sperkatur me pak majdanoz te fresket ne siperfaqe.

Makarona furre siçiliane (me patëllxhan)

Kjo pjate tipike siciliane eshte vertete shume e shijshme, por gjithashu edhe e rende nga pikepamja kalorike. Prandaj nese mendoni ta servirni per ndonje vakt, ose reduktoni sasine per cdo person, ose sherbeheni si pjate te vetme pa u ndjekur nga nje pjate e dyte. Megjithate… shija eshte sublime!

Perberesit

 • 400gr makarona te shkurtra
 • 300gr djath mocarela
 • 150gr djath parmixhano (ose djath kackavall)
 • 200gr bizele
 • 8 patellxhane te vegjel
 • 1 qepe te vogel
 • 4 veze te ziera
 • 1l salce domatesh
 • 1 thelpi hudher
 • 1 tufe borzilok
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Pregatisim fillimisht salcen e makaronave duke kaverdisur per pak minuta ne vaj ulliri qepen dhe hudhren te grira holle, shtojme bizelet, salcen e domateve, pak uje dhe e ziejme te gjithe perberjen per rreth 15 minuta ne menyre qe bizelet te zbuten (do te gatuhen edhe ne furre). Ne fund e rregullojme me borzilokun e grire holle.

Nderkohe presim ne kubik patellxhanet dhe i skuqim ne vaj te nxehte duke i vendosur me pas ne leter kuzhine per t’i thithur vajin e tepert.

Ziejme makaronat ne uje me kripe per trecerekun e kohes qe tregohet ne konfeksion, i shplajme dhe i bashkojme me salcen me bizele qe tashme duhet te jete gati.

Ne taven qe do te pregatisim makaronat siciliane formojme fillimisht nje shtrese makarona, me pas shtojme patellxhanet e skuqur, djathin mocarela ne feta, vezet e ziera ne feta, djathin parmixhano te grire dhe vazhdojme ne kete menyre derisa te gjithe perberesit te kene mbaruar (duhet te formohen 2-3 shtresa) duke e perfunduar me djathin parmixhano ne siperfaqe.

E vendosim taven ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta, apo derisa te kete marre ngjyre te arte dhe e sherbejme te ngrohte

Musaka me patëllxhan (Mousakas)

Musakaja me patellxhan eshte nje nga pjatat me te njohura te kuzhines Greke e pregatitur me perberesit me tipik te ketij vendi: mish i grire, patellxhan dhe djath. Persa i perket origjines, mendohet se prejardhja e saj eshte nga ishulli i Qipros ose Kretes te cilet ne te shkuaren kane pasur influence te madhe nga Arabie dhe Turqia, sidomos nga pikepamja gastronomike.
Perberesit per 4 persona:

 • 1kg patellxhan
 • 400gr mish te grire vici
 • 4 domate mesatare
 • 3 qepe mesatare
 • 2 thelpinj hudhra
 • 1/2 gote vere te kuqe
 • 500ml salce beshamele
 • djath kackavall i grire
 • koper e grire
 • kanelle
 • kripe
 • piper i zi
 • pak gjalp
 • vaj ulliri
 • vaj per te skuqur patellxhanet

Si fillim, heqim bishtin dhe majen e patellxhaneve, i lajme nen uje te rrjedhshem dhe i presim ne feta te rrumbullakta nese jane te medhenj apo ne feta gjatesore nese jane te holle me trashesi rreth 1/2cm. I vendosim ne nje ene duke i sperkatur me kripe te trashe dhe i leme ne kete menyre t’i dali hidherimi per rreth 1 ore.

Nderkohe pregatisim kimen: kaverdisim me pak vaj ulliri qepen dhe hudhren te grira holle, shtojme mishin e grire duke e perziere here pas here dhe duke e shtypur me dhembet e nje piruni. Kur e gjithe masa te kete marre ngjyre, e shuajme me pak vere te kuqe, shtojme domatet e grira, kripe, piperin dhe shume pak kanelle. E gatuajme ne kete menyre kimen per rreth 15 minuta duke i shtuar uje nese eshte e nevojshme. Ne fund, e sperkasim me koper te grire dhe e leme ne nje ane.