0 0
Byrek me spinaq

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
Për brumin:
600 gr miell 00
300-350 ml ujë i ngrohtë
1 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë kafe kripë
për hapjen e petëve niseshte
Për harxhën:
600 gr spinaq i freskët
2 tufa qepë e njomë ose 2 qepë të thata
200 gr djathë i bardhë
1/2 tufe majdanoz i freskët
1/2 tufe kopër e freskët
kripë
piper i zi i sapobluar
vaj ulliri

Vlerat ushqyese të recetës

21 gr
Proteina
22 gr
Yndyrna
98 gr
Karbohidrate
671
Kalori për 2 copa byrek

Byrek me spinaq

Tradita kërkon që nën petët e byrekut të vendoset një monedhë e cila përfaqëson fshehjen e fëmijës Jezus nga Mbreti Herod. Çdo pjestar i familjes, duke filluar nga më i vjetri, merr një copë byrek dhe personi që gjen monedhën konsiderohet me fat vitin që vjen. Por kujdes: nëse fshihni një monedhë brenda në byrek, sigurohuni që të tjerët ta dinë përpara se ta hanë!

Karakteristikat::
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Përbërësit

  • Për brumin:

  • Për harxhën:

Udhëzimet

Share

Byreku me spinaq është një recetë klasike e kuzhinës shqiptare e cila pregatitet gjatë gjithë vitin, sidomos për Krishtlindje dhe Vitin e Ri. 

(Visited 237 times, 1 visits today)

Hapat

1
Kryer

Pregatisim brumin:

Shkrijmë kripën në ujin e ngrohtë dhe ja shtojmë miellit bashkë me vajin e ullirit. E punojmë brumin shumë mirë me dorë derisa të mblidhet dhe të rezultojë i butë. E mbulojmë me një pecetë të pastër dhe e lëmë të pushojë për 30-60 minuta. Në këtë mënyrë aktivizohet gluteni dhe petët hapen më lehtësisht.

2
Kryer

Pregatisim harxhën:

Kavërdisim qepën në vaj ulliri derisa të zbutet. Shtojmë spinaqin dhe e mbulojmë tiganin me kapak në mënyrë që spinaqi të ulë vëllimin e tij. I japim shije me kripë, piper të zi, kopër, majdanoz dhe djathin e bardhë. E heqim nga zjarri dhe e lëmë mbushjen të ftohet në temperaturë ambjenti.

3
Kryer

Hapim petët:

Brumin e ndajmë në 15 pjesë të barabarta dhe i hapim 8 petë poshtë dhe 7 petë sipër duke i lyer me niseshte. Nga peta në petë i lyejmë me pak vaj në mënyrë që të bëhen të shkrifta gjatë pjekies. Pjesa e poshtme duhet gjithmonë të ketë më shumë petë pasi të gjitha lëngjet e harxhës do të precipitojnë në fund.
Ne mes shtrojmë harxhën tashmë të ftohur.

4
Kryer

Pjekia:

E presim byrekun duke mos e cuar thikën deri në fund dhe e pjekim në 200°C për 40 minuta ose derisa shtresa e sipërme të jetë bërë kerce dhe të ketë marrë ngjyrë të artë. E kthejmë byrekun përmbysë në një tavë tjetër. Kjo bëhet për të zbutur petën e sipërme e cila është gjithmonë më e fortë. Ose mund ta lagim sipërfaqen e byrekut me pak ujë dhe ta mbulojmë me një pecetë të pastër. E lëmë të pushojë për 10 minuta përpara se ta shërbejmë

E shoqërojmë me një sallatë jeshile dhe kos grek ose salcë kosi.

Featured Image
previous
Pema e Vitit të Ri me brumë sfoljat
Fileto pule me salcë mustarde
next
Fileto pule me salcë mustarde
Featured Image
previous
Pema e Vitit të Ri me brumë sfoljat
Fileto pule me salcë mustarde
next
Fileto pule me salcë mustarde

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here