0 0
Byrek me spinaq

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
Për brumin:
600 gr miell 00
300-350 ml ujë i ngrohtë
1 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë kafe kripë
për hapjen e petëve niseshte
Për harxhën:
600 gr spinaq i freskët
2 tufa qepë e njomë ose 2 qepë të thata
200 gr djathë i bardhë
1/2 tufe majdanoz i freskët
1/2 tufe kopër e freskët
kripë
piper i zi i sapobluar
vaj ulliri

Nutritional information

21 gr
Proteina
22 gr
Yndyrna
98 gr
Karbohidrate
671
Kalori për 2 copa byrek

Byrek me spinaq

Tradita kërkon që nën petët e byrekut të vendoset një monedhë e cila përfaqëson fshehjen e fëmijës Jezus nga Mbreti Herod. Çdo pjestar i familjes, duke filluar nga më i vjetri, merr një copë byrek dhe personi që gjen monedhën konsiderohet me fat vitin që vjen. Por kujdes: nëse fshihni një monedhë brenda në byrek, sigurohuni që të tjerët ta dinë përpara se ta hanë!

Features:
  • Vegjetariane
Cuisine:

Ingredients

  • Për brumin:

  • Për harxhën:

Directions

Share

Byreku me spinaq është një recetë klasike e kuzhinës shqiptare e cila pregatitet gjatë gjithë vitin, sidomos për Krishtlindje dhe Vitin e Ri. 

(Visited 166 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Pregatisim brumin:

Shkrijmë kripën në ujin e ngrohtë dhe ja shtojmë miellit bashkë me vajin e ullirit. E punojmë brumin shumë mirë me dorë derisa të mblidhet dhe të rezultojë i butë. E mbulojmë me një pecetë të pastër dhe e lëmë të pushojë për 30-60 minuta. Në këtë mënyrë aktivizohet gluteni dhe petët hapen më lehtësisht.

2
Done

Pregatisim harxhën:

Kavërdisim qepën në vaj ulliri derisa të zbutet. Shtojmë spinaqin dhe e mbulojmë tiganin me kapak në mënyrë që spinaqi të ulë vëllimin e tij. I japim shije me kripë, piper të zi, kopër, majdanoz dhe djathin e bardhë. E heqim nga zjarri dhe e lëmë mbushjen të ftohet në temperaturë ambjenti.

3
Done

Hapim petët:

Brumin e ndajmë në 15 pjesë të barabarta dhe i hapim 8 petë poshtë dhe 7 petë sipër duke i lyer me niseshte. Nga peta në petë i lyejmë me pak vaj në mënyrë që të bëhen të shkrifta gjatë pjekies. Pjesa e poshtme duhet gjithmonë të ketë më shumë petë pasi të gjitha lëngjet e harxhës do të precipitojnë në fund.
Ne mes shtrojmë harxhën tashmë të ftohur.

4
Done

Pjekia:

E presim byrekun duke mos e cuar thikën deri në fund dhe e pjekim në 200°C për 40 minuta ose derisa shtresa e sipërme të jetë bërë kerce dhe të ketë marrë ngjyrë të artë. E kthejmë byrekun përmbysë në një tavë tjetër. Kjo bëhet për të zbutur petën e sipërme e cila është gjithmonë më e fortë. Ose mund ta lagim sipërfaqen e byrekut me pak ujë dhe ta mbulojmë me një pecetë të pastër. E lëmë të pushojë për 10 minuta përpara se ta shërbejmë

E shoqërojmë me një sallatë jeshile dhe kos grek ose salcë kosi.

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Tortë e kripur me brokoli dhe salçiçe
next
Fileto pule me salcë mustarde
previous
Tortë e kripur me brokoli dhe salçiçe
next
Fileto pule me salcë mustarde

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here