0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
100 gr oriz i zierë ose pilaf i mbetur
1 karrota
4 filxhan çaji lëng mishi/ kockash/ pule/ perimesh
1 filxhan çaji kos
2 vezë
1 lugë gjelle gjalp
majdanoz i freskët

Vlerat ushqyese të recetës

8 gr
Proteina
17 gr
Yndyrna
15 gr
Karbohidrate
241
Kalori për racion
Supë kremoze me oriz, vezë dhe kos

Supë kremoze me oriz, vezë dhe kos

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Vegjetariane
  • 20 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Nëse keni oriz të zierë që ju ka mbetur nga gatimet e mëparëshme, ose pilaf, mos e hidhni! Duke i shtuar disa përbërës të tjerë, mund ta shndërroni në një vakt të plotë dhe shumë të shijshëm duke mos çuar dëm asgjë. Përveç Fritatës me oriz dhe bizele, mund të gatuni njëkohësisht edhe këtë supë kremoze të cilën fëmijët do ta adhurojnë!

Kjo recetë pregatitet shumë thjeshtë dhe në pak minuta nëse keni lëng mishi ose kockash në akull (une e mbaj gjithmonë se më lehtëson shumë punë).

Hapat

1
Kryer

Ziejmë karrotën e grirë në rende në lëngun e mishit për 10 minuta. Shtojmë orizin e shkërrmoqur me dorë dhe e ziejmë edhe për 10 minuta të tjera. Shijet duhet të lidhen, edhe pse orizi është i zierë.

2
Kryer

E presim supën me vezë dhe kos dhe i hedhim pak gjalp sipër. Shijohet shumë mirë me pak lëng limoni ose thjesht kështu siç është!

Fritatë me oriz dhe bizele
previous
Fritatë me oriz dhe bizele
Kek me mollë dhe çokollatë të bardhë
next
Kek me mollë dhe çokollatë të bardhë
Fritatë me oriz dhe bizele
previous
Fritatë me oriz dhe bizele
Kek me mollë dhe çokollatë të bardhë
next
Kek me mollë dhe çokollatë të bardhë

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here