0 0
Kek me mollë dhe çokollatë të bardhë

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
4 vezë
100 gr sheqer
180 gr gjalp në temperaturë ambjenti
250 gr miell 00
1 lugë çaji pluhur pjekës
1 lugë çaji sheqer vanilje
1 majë luge kripë
100 gr çokollatë e bardhë
2-4 mollë (varen nga madhësia, mua mu nevojitën 3)

Vlerat ushqyese të recetës

7 gr
Proteina
25 gr
Yndyrna
53 gr
Karbohidrate
458
Kalori për racion

Kek me mollë dhe çokollatë të bardhë

Ky është një nga kombinimet më të shijshme të kekut me mollë që kam provuar, dhe ja i siguroj që kam provuar shumë sepse ne jemi adhurues të mollëve në çdo ëmbëlsirë! Sigurisht kam reduktuar ndjeshëm sasinë e sheqerit, i cili balancohet nga çokollata e bardhë dhe nuk e bën kekun shumë të ëmbël.

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Kek me mollë dhe çokollatë të bardhë

Hapat

1
Kryer

Rrahim vezët me sheqerin derisa masa të bëhet si shkumë. Shtojmë gjalpin në temperaturë ambjenti dhe vazhdojmë rrahjen.

2
Kryer

Shtojmë një nga një duke i situr, miellin, pluhur pjekës dhe kripën. E punojmë brumin edhe për pak minuta derisa të homogjenizohet.

3
Kryer

Lyejmë një tavë me hapje me gjalpë dhe pak miell. Hedhim brumin dhe e nivelojmë mirë. Sipër brumin grijmë çokollatën e bardhë me thikë dhe sipër çokollatës vendosim fetat e mollëve. I spërkasim me sheqerin me vanilje dhe e pjekim kekun në 180°C për 45 minuta - 1 orë.

Supë kremoze me oriz, vezë dhe kos
previous
Supë kremoze me oriz, vezë dhe kos
Biskota me gjalpë kikiriku
next
Biskota me gjalpë kikiriku
Supë kremoze me oriz, vezë dhe kos
previous
Supë kremoze me oriz, vezë dhe kos
Biskota me gjalpë kikiriku
next
Biskota me gjalpë kikiriku

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here