0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url
Kofsha pule me perime në furrë

Kofsha pule me perime në furrë

 • Mesatare

Udhëzimet

Share

Pula me patate ka qene prej kohesh nje tradite e vendit tone e gatuar kryesisht diten e diele. Per te ndryshuar pak shijen, ne kete recete kam perdorur kofshat e pules te cilat i kam marinuara me ereza te ndryshme dhe i kam shoqeruar me perime te stines. Ndiqni receten hap pas hapi dhe ne fund do te keni kofsha pule te buta ne brendesi dhe krokante ne siperfaqe.

Kofsha pule me perime ne furre1

Perberesit

 • 4 kofsha pule
 • 1 luge te vogel hudher pluhur
 • 1 luge te vogel majdanoz pluhur
 • 1 luge te vogel rigon pluhur
 • 1 luge te vogel spec te kuq jodjeges (paprika)
 • lengun e 1 limoni
 • perime te stines sipas deshires: patate, patellxhan, speca te kuq, qepe
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri ekstra te virgjer

Lajme kofshat e pules dhe i thajme shume mire me leter kuzhine. I vendosim te marinohen ne nje tigan/tave (te cilin mund ta fusim edhe ne furre) me vaj ulliri ekstra te virgjer, leng limoni, kripe, piper dhe te gjitha erezat e tjera te thata. I leme per minimumi 30 minuta, akoma me mire gjithe naten ne frigorifer mbuluar me nje leter celofoni.

Ne te njejtin tigan/tave kaverdisim lehtesisht kofshat e pules ne marinaturen e vet nga te dyja anet derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe.

Perimet e stines i presim ne formen qe deshirojme dhe ja shtojme taves me kofsha pule. I rregullojme me pak kripe, piper dhe vaj ulliri, shtojme 1 filxhan kafe uje dhe e pjekim taven ne furre te parangrohur ne 180°C per 30-40 minuta.

Patëllxhan të mbushur me djathë të bardhë
previous
Patëllxhan të mbushur me djathë të bardhë
Sallatë verore me grurë hikërror
next
Sallatë verore me grurë hikërror
Patëllxhan të mbushur me djathë të bardhë
previous
Patëllxhan të mbushur me djathë të bardhë
Sallatë verore me grurë hikërror
next
Sallatë verore me grurë hikërror

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here