0 0
Kofsha pule me portokall

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
800 gr kofsha pule
2 portokall
2 degë trumëz
1 gotë verë e bardhë
1 lugë çaji spec i kuq djegës
1 lugë çaji xhinxher pluhur
vaj ulliri
kripë
piper i zi i sapobluar
miell

Vlerat ushqyese të recetës

41 gr
Proteina
22 gr
Yndyrna
9 gr
Karbohidrate
424
Kalori për racion

Kofsha pule me portokall

Kofshat e pulës me portokall janë një pjatë e dytë tepër e thjeshtë për tu pregatitur, por me një shije mjaft të veçantë. Kjo recetë gatuhet me pak përbërës, ku kryesori është portokalli: lëngu dhe shija e tij e bëjnë mishin e pulës të shijshëm dhe shumë të butë.

Karakteristikat::
  • Pa laktozë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Mund ta shoqëroni me një sallatë të thjeshtë, me oriz basmati, kus kus apo patate furre.

Hapat

1
Kryer

Lajmë shumë mirë 2 portokaj nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm. Në këtë recetë do të përdorim edhe lëkurën e portokallit, prandaj është tepër e rëndësishme që të jenë biologjik dhe të patrajtuar me kimikate. Shtrydhim lëngun e 1 portokalli e gjysmë, grijmë lëkurën e 1 portokalli, ndërsa gjysmën tjetër e presim në feta.

2
Kryer

Bashkojmë lëngun e portokallit me verën e bardhë, shtojmë lëkurën e portokallit, specin djegës pluhur, xhinxhërin pluhur, trumëzën e freskët, kripë dhe piper. Në këtë përzierje marinojmë kofshat e pulës për 2-3 orë, akoma më mirë gjithë natën.

3
Kryer

I nxjerrim kofshat e pulës nga marinatura (të cilën e ruajmë për më vonë), i thajmë mirë me letër kuzhine, i lyejmë me pak miell dhe i kavërdisim nga të gjitha anët në një tigan me pak vaj ulliri derisa të marrin ngjyrë të artë. Kini parasysh të përdorni një tigan të cilin mund ta transferoni menjëherë në furrë. Në rast të kundërt e transferojmë të gjithë masën në një tavë dhe vazhdojmë me gatimin.

4
Kryer

I hedhim sipër kofshave të pulës marinaturën e kulluar, disa feta portokalli dhe e pjekim në 200 gradë celcius për 40 minuta.

Rizoto me shparguj
previous
Rizoto me shparguj
Supë krem me shparguj të bardhë
next
Supë krem me shparguj të bardhë
Rizoto me shparguj
previous
Rizoto me shparguj
Supë krem me shparguj të bardhë
next
Supë krem me shparguj të bardhë

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here