0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
350 gr oriz për rizoto (Carnaroli/Arborio)
500 gr shparguj
1 qepë
100 gr djathë i grirë Grana
1 litër lëng perimesh
kripë
piper i zi i sapobluar

Vlerat ushqyese të recetës

16 gr
Proteina
13 gr
Yndyrna
82 gr
Karbohidrate
516
Kalori për racion
Rizoto me shparguj

Rizoto me shparguj

Karakteristikat::
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Rizoto me shparguj është një recetë klasike tipike pranverore, e cila për fat të mirë në shtëpinë tonë shijohet nga të mëdhenj e të vegjël.

  • 30 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Nëse ndiqni me kujdes recetën, me shumë pak hapa të thjeshtë do të keni në tryeze një pjatë të lehtë me një shije të rafinuar. Në këtë recetë unë kam përdorur bishtat e shpargujve për të pregatitur lëngun me të cilin do ta gatuaj rizoton, sepse në kuzhinë nuk hedhim poshtë asgjë!

Hapat

1
Kryer

Lajmë shpargujt, i vendosim në tavolinën e punës dhe eleminojmë me ndihmën e një thike pjesën e poshtme të këmbës e cila është e fortë dhe e pangrënshme. Vendosim një tenxhere në zjarr me rreth 1 litër ujë dhe shtojmë në të këmbët e shpargujve, një qepë, një karrotë dhe kripë. Në këtë mënyrë kemi përftuar lëngun e perimeve me të cilin do të gatuajmë rizoton.

2
Kryer

Kavërdisim lehtësisht qepën tjetër të grirë imët në 1 lugë gjalp, shtojmë orizin dhe e gatuajmë në zjarr të ulët për maksimumi 3 minuta. E shuajmë me lëngun e perimeve të nxehtë, duke mos e lënë për asnjë moment që lëngu të shterroj. Në mes të kohës së gatimit, pas 10 minutash, shtojmë shpargujt e prerë në copa rreth 2-3 cm. Vazhdojmë me kavërdisjen derisa orizi të jete plotësisht i gatuar (zakonisht nevojiten rreth 20 minuta).

3
Kryer

E heqim rizoton nga zjarri, shtojmë djathin e grirë grana, 1 lugë gjalp, pak piper të zi të sapobluar, i vendosim kapakun dhe e lëmë të pushojë per rreth 10 minuta përpara se ta shërbejmë.

Tavë me bamje
previous
Tavë me bamje
Kofsha pule me portokall
next
Kofsha pule me portokall
Tavë me bamje
previous
Tavë me bamje
Kofsha pule me portokall
next
Kofsha pule me portokall

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here