0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
500 g patate
100 g proshutë në kubik
2 vezë
1 qepë e njomë
1 lugë gjelle vaj ulliri
kopër e freskët
kripë
piper i zi i sapobluar

Vlerat ushqyese të recetës

23 gr
Proteina
17 gr
Yndyrna
37 gr
Karbohidrate
406
Kalori për racion
Patate tigani me proshutë dhe vezë

Patate tigani me proshutë dhe vezë

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Pa laktozë
Kuzhina::
  • 15 min
  • Shërbehet per 2 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Kjo pjate me emrin origjinal “Pytt i panna” eshte tradicionale e kuzhines suedeze dhe konsumohet kryesisht ne darke. Eshte shume e thjeshte ne pregatitje dhe shume e shpejte, duke qene se e gjitha gatuhet ne nje tigan te vetem.

Hapat

1
Kryer

Qerojme patatet dhe i presim ne kubik te vegjel.
Ngrohim vajin e ullirit ne nje tigan dhe kaverdisim lehtesisht patatet dhe proshuten per rreth 2 minuta. I vendosim kapakun, ulim zjarrin ne mesatar dhe i leme te gatuhen me avullin e tyre per rreth 10 minuta, derisa patatet te zbuten.
I japim shije me kripe, piper dhe koper te grire holle.

2
Kryer

Me ndihem e nje luge hapim dy gropa dhe hedhim ne to vezet. I vendosim serisht kapakun derisa vezet te mpiksen.

3
Kryer

Presim qepen e njome holle dhe ja hedhim siper perpara se ta sherbejme.

Pufka (ose Jufka) me qumësht pluhur
previous
Pufka (ose Jufka) me qumësht pluhur
Biskota gjysmëhëne me vanilje
next
Biskota gjysmëhëne me vanilje
Pufka (ose Jufka) me qumësht pluhur
previous
Pufka (ose Jufka) me qumësht pluhur
Biskota gjysmëhëne me vanilje
next
Biskota gjysmëhëne me vanilje

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here