0 0

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 kg miell 00
600 ml ujë i ngrohtë
6 lugë gjelle vaj ulliri
1 kubë = 25 gr maja birre e freskët ose 7 gr e thatë
2 lugë të vogla kripë
2 lugë të vogla sheqer

Nutritional information

26 gr
Proteina
23 gr
Yndyrna
193 gr
Karbohidrate
1100
Kalori për racion
Brumi bazë i picës

Brumi bazë i picës

Të pregatitesh vetë një picë në shtëpi, nuk është shumë e vështirë, përkundrazi! Duhet pak kohë dhe mbi të gjitha pak përbërës nga të cilët miell, ujë, maja birre, vaj dhe kripë.

Cuisine:

Ingredients

Directions

Share

Gjëja më e rëndësishme është të fillohet pregatitja e brumit të paktën disa orë përpara se pica të futet në furrë. Në këtë mënyrë do të realizojmë një picë të hollë si në piceri, apo pak më të trashë si picat “al taglio”. Le të shohim së bashku se cilat janë hapat që ndiqen.

(Visited 426 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Pregatitja e brumit:

Sitim miellin në tavolinën ku do të punojmë brumin dhe i hapim një gropë në mes ku do të hedhim të gjithë përbërësit e tjerë.

Marrim dy gota qelqi; në njërën hedhim 300 ml ujë të ngrohtë, shtojmë sheqerin, majanë e birrës të freskët ose të thatë dhe i përziejmë me gishta derisa të shkrihen plotësisht. Tek gota tjetër hedhim 300 ml ujë të vakët dhe shtojmë kripën derisa edhe ajo të shkrijë komplet.

Hedhim gotën e parë me ujë dhe maja tek mielli, shtojmë vajin e ullirit, shtojmë përmbajtjen e gotës së dytë me ujë dhe kripë dhe e punojmë shumë mirë brumin me të dyja duart. Mbajmë gjithmonë pranë vetes pak miell dhe ujin e ngrohtë të mbetur të cilët do ti shtojmë herë pas here derisa brumi të ketë arritur trashësinë e duhur; duhet të jetë i butë, elastik dhe të mos ngjisi në duar.

2
Done

Ardhja e brumit:

Lyejmë një tas të madh me miell dhe vendosim në të brumin duke e mbuluar me një pecetë të pastër. E lëmë të vijë derisa të dyfishojë vëllimin e tij. Mund ta vendosim në një vend të ngrohtë larg rrymave të ajrit, psh brenda në furrën e fikur. Duhen të paktën 1 orë e gjysmë, apo edhe 2 orë që brumi të dyfishohet.

Pasi ka kaluar kjo kohë, e ndajmë brumin në 4 pjesë të barabarta dhe i vendosim në tavolinën e lyer me miell sipër një letër furre (kështu e kemi më të lehtë ta transferojmë direkt në tavë). Preferohet që brumi të hapet me dorë, në rast se vërtetë e keni të vështirë, përdorni okllainë.

3
Done

Mbushja e picës:

I mbushim picat me çfarë të dëshirojmë:
Margerita (me domate, mocarela dhe borzilok)
Romana (me domate, mocarela, cironka dhe rigon)
Napoletana (me domate, mocarela, cironka, kaperi dhe rigon)
me proshutë, salçiçe, peshk ton etj etj.

4
Done

Pjekia e picës:

Gradojmë furrën ne 250°C. Furra duhet të jetë shumë e nxehtë kur të pjekim picën. E lyejmë me salcë domatesh dhe e pjekim për 8 minuta. Shtojmë përbërësit e tjerë (proshutë, ullinjë, salçiçe etj) dhe e pjekim akoma edhe për max 3 minuta. E nxjerrim nga furra, e presim dhe e shërbejmë.

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Copëza pule të pjekura krokante
next
Rizoto milanez (me shafran)
previous
Copëza pule të pjekura krokante
next
Rizoto milanez (me shafran)

61 Comments Hide Comments

aldonisa, ajo qe ju keni kerkuar behet:
do maresh brumin qe ke pergatitur ( si ajo receta me larte) do e hapesh te holle, munsd ta cposh ne siperfaqe me majen e thikes (nja 10 cpime) hidhet krip , vaj , rigon . dhe piqet. pastaj haje me djath tbardh , domate , dhe yhyyyy ca te duash ti 😉

Rina , beje dhe me maja birre. pa merak (ajo nuk eshte me alkol , nqs ju nuk e pini alkoni ska problem qe te perdorni maja birre ) rrespekte

@Nora, maja ose ndryshe tharme, sherben per te fryre brumin nderkohe qe ai pushon ne nje vend te ngrohte dhe larg korrenteve te ajrit.

Une kam nje pyetje, nuk di cka eshte maje birre dhe si me e gjete, tjetra nese perdorim maje te thate buke sa duhet me perdor sasia?

Obobobo shum te lodhura jeni dukeni qe sjeni amvise e keni te sqaruar po praseprap skuptoni pyetjet e njejta

Pershendetje, shum te mira recetat por po me duhet te di per sa kohe te pjekim picen dhe ne sa grade?

Sa eshte madhesia e nje pice normale dhe sa gramatur duhet te hedhim djath, sallam etj

@elvira, madhesia e picave varion nga madhesia e taves ne te cilen ti e gatuan, por pergjithesisht per nje person nevojitet rreth 250gr brume pice. Ndersa sasia e djathit, proshutes etj varion nga preferencat e gjithesecilit, nuk ka nje gramatur egzakte!

Picat jane gatime shume te shijshme, por ce do jo te gjithe dine ti gatuajne ashtu sic gatuhen neper restorante. Per receten shume e thjeshte dhe e mire.

Shume bukur ju pergezoj per faqen, vetem se dua te ju pyes une nuk jam nga Shqiperia, kur e keni shkruar 2 kubeti maja birre cfare keni menduar me fjalen kubeti?
Ju lutem me tregoni, cdo te mire

Ju pergezoj per receten, por edhe un si Albiona po ju pyes cfare do te thoni me 2 kuba maje birre, ju lutem me ktheni pergjigje.

@Jola, majane e birres e gjen ne forme te thate, pra pluhur, ose ne formen e kubave qe eshte majaja e fresket. Nje kub maja birre ka zakonisht 25gr.

Kjo recete eshte e sakte por une brumit i hedh dhe pak qumesht dhe nje koker veze (sigurisht duke pakesuar sasin e ujit) kur e gatuaj per familjaret e mi.

Po nese mbetet brume i pergatitur i pices a mund te perdoret perseri te nesermen?

@Artemisa, jo nuk mund ta perdoresh. Duke qene se brumi ka ne perberjen e tij maja birre, atehere ai do te thartohet dhe pica do te behej e pangreneshme.

nese perdorim maja te thate( pluhur) sa duhet te perdorim per 500 gr miell? po patet mundesi te ma thoni duke marre si mase lugen dhe jo gr pasi skemi peshore.

Bravo per receten eshte e thjesht dhe shum e shishme.
faleminderit se na ndihmoni te gatuajm sa me mire

Komplimente per receten shum e thjesht dhe e mir.
flm se na ndihmoni te gatuajm sa me mire

Pershendetje mund te me thuani se sa duhet lene brumi qe te fryhet ? po nese bejm 8 kile brum ?

@derin, aq sa te shohesh se ka dyfishuar vellimin e tij, e njejta gje vlen edhe per 8kg, vetem se do te duhet nje kohe me e gjate.

shume recet e thjesht dhe e mir ju falenderoj qe na ndihmoni te gatuajm sa me mir dhe shendetshem☺

Une them qe nese doni brum pizzash te shendetshem edhe te shijshen provojeni pregaditeni sot per neser (y)

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here