0 0
Tartë me çokollatë dhe fruta pylli

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
...për bazën:
110 gr gjalp në temperaturë ambjenti
160 gr miell 00
50 gr bajame të bluara + 2 lugë për zbukurim
4 lugë gjelle sheqer pluhur
1 vezë
1 lugë gjelle qumësht
1 majë luge kripë
...për mbushjen me çokollatë:
200 gr çokollatë e zezë
160 ml krem pana për ëmbëlsira
80 ml qumësht
2 vezë
2 lugë gjelle sheqer
pak vanilje
një majë luge kripë

Vlerat ushqyese të recetës

11 gr
Proteina
42 gr
Yndyrna
50 gr
Karbohidrate
618
Kalori për racion

Tartë me çokollatë dhe fruta pylli

Tarta me çokollatë (Tarte au Chocolat) është një recetë franceze me shije të jashtëzakonshme, e përbërë nga një bazë biskote me gjalp dhe nga kremi me çokollatë dhe vezë.

Kuzhina::

Përbërësit

  • ...për bazën:

  • ...për mbushjen me çokollatë:

Udhëzimet

Share

Për bazën kam përdorur brumin “sablee” në vend të atij “brisee”, të cilit duke i shtuar bajame të grira, bëhet akoma më i shijshëm dhe krokant. Ndërsa mbushja, një krem i butë çokollate, kombinohet në mënyrë perfekt me bazën.
Zbukurojeni sipas dëshirës duke shtuar fruta të freskëta dhe të stinës.

Hapat

1
Kryer

PREGATISIM BAZËN E TARTËS:

Në një tas të madh rrahim gjalpin me sheqerin pluhur derisa masa ta ketë rritur vëllimin. Shtojmë vezën dhe vazhdojmë rrahjen.

Në një tjetër enë, bashkojmë përbërësit e thatë, pra miellin me bajamet e bluara dhe kripën dhe ja shtojmë gjalpit. I përziejmë mirë me ndihmën e një luge druri dhe shtojmë 1 lugë qumësht nëse brumi rezulton paksa i fortë. I japim brumit formën e një disku, e mbështjellim me qese celofoni dhe e vendosim në frigorifer për të paktën 30 minuta.

Pasi ka kaluar koha e qëndrimit në frigorifer, e vendosim diskun e brumit midis dy letrave furre në mënyrë që ta kemi më të thjesht ta hapim. Me ndihmën e një okllaie formojmë një petë të trashë rreth 5mm me diametër rreth 30cm. E vendosim tek tave e tartës dhe e shtypim mirë me dorë duke eleminuar brumin e tepërt që del jashtë formës. E vendosim në frigorifer për 30 minuta të tjera.

2
Kryer

Parangrohim furrën në 180°C

E çpojmë bazën e tartës lehtësisht me dhëmbët e një piruni, e mbulojmë me letër furre dhe i vendosim sipër bishtajore të thata, për shembull fasule, qiqra apo oriz. (unë zakonisht përdor qiqra sepse janë më të rënda)

E pjekim pr 15 minuta. Heqim letrën e furrës bashkë me qiqrat dhe e pjekim bazën edhe për 15 minuta të tjera. E lëmë të ftohet plotësisht ndërkohë që pregatisim kremin.

3
Kryer

PREGATISIM MBUSHJEN:

Vendosim në zjarr mesatar panën për ëmbëlsira bashkë me qumështin dhe i nxehim shumë, por jo ti ziejmë! I heqim nga zjarri dhe shtojmë copëzat e çokollatës së zezë duke i përzierë mirë derisa çokollata të ketë shkrirë plotësisht. Shtojmë sheqerin, vaniljen, vezët një nga një dhe vazhdojmë përzierjen.

E hedhim kremin e çokollatës në bazën e tartës e cila tashmë është ftohur dhe e pjekim në furrë të parangrohur në 160°C për 20 minuta. E lëmë të ftohet plotësisht në temperaturë ambjenti, më pas e fusim në frigorifer për minimumi 2 orë. E zbukurojmë me bajame të grira dhe fruta sipas dëshirës.

Torta ylber
previous
Torta ylber
Qofte shtëpie sipas mënyrës sime
next
Qofte shtëpie sipas mënyrës sime
Torta ylber
previous
Torta ylber
Qofte shtëpie sipas mënyrës sime
next
Qofte shtëpie sipas mënyrës sime

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here