Arkiva Etiketash: Receta me fruta pylli

Krem maskarpone me fruta pylli

Krem maskarpone me fruta pylli

Kremi maskarpone i shoqeruar nga frutat e pyllit, eshte nje embelsire me luge shume e fresket dhe me perberes te thjeshte, ideal per tu shijuar ne nje dite te nxehte.
Perberesit

Rrahim me pirun ne nje tas kremin maskarpone me 2 luge qumesht derisa te hollohet pak, shtojme sheqerin pluhur, vaniljen dhe i perziejme mire.

Ne nje tjeter tas, rrahim panen per embelsira me ndihmen e nje mikseri elektrik dhe ja shtojme dalengadale kremit me maskarpone duke e perziere me kujdes nga poshte lart ne menyre qe te mos bjere volumi.

E ndajme kremin e perftuar neper kupa te vogla qelqi te cilat i vendosim ne frigorifer per 2-3 ore.

Nderkohe perziejme frutat e pyllit me sheqerin normal, me lengun dhe lekuren e limonit dhe i leme te marinohen ne frigorifer.

Ne momentin e servirjes, nxjerrim kupat me krem nga frigoriferi dhe i hedhim siper 1-2 luge fruta pylli te marinuara.

*Keshille: Nese perdorim fruta pylli te ngrira, pasi te jene shkrire plotesisht ne temperature ambjenti, i vendosim ne tigan bashke me sheqerin normal ne zjarr shume te ulet duke i perziere shpesh; ne kete menyre do te humbasin ujin e tepert

Krostatë me fruta pylli

Krostata me fruta pylli eshte nje embelsire shume e shijshme dhe teper elegante ne paraqitje e cila kombinon shijen delikate te frutave te pyllit, me ate te kremit te pasticerise dhe brumit te shkrifet. Koha e pregatitjes se saj do te reduktohet ndjeshem nese brumin e shkrifet e blini te gatshem (te ngrire).

Perberesit per nje krostate me diameter rreth 24cm …per brumin e shkrifet

 • 250gr miell
 • 150gr gjalp
 • 100gr sheqer pluhur
 • 2 te verdha vezesh
 • lekuren e 1 limoni biologjik (ose 1/2 bustine vanilje)
 • pak kripe

…per kremin e pastiçerise

 • 400ml qumesht
 • 50gr miell
 • 60gr sheqer
 • 3 te verdha vezesh
 • lekuren e 1 portokalli biologjik (ose 1 bustine vanilje)

…per zbukurim

 • 400-450gr fruta pylli te fresketa ose te ngrira
 • 1 bustine xhelatine per torta (te tipit tortagel)

…tjeter

 • fasule te thata per pjekje
 • 1 te bardhe veze per lyerje

Pregatisim kremin e pasticerise sipas recetes sone te cilen do ta gjeni ketu dhe e leme te ftohet ne temperature ambjenti duke e mbuluar me leter celofoni. Pregatisim edhe brumin e shkrifet sipas recetes qe do ta gjeni ketu dhe e vendosim ne frigorifer per te pakten gjysme ore. Ne te dyja rastet duhet te respektojme sasine e perberesve te treguar ne kete recete.

Pasi te kete kaluar koha e qendrimit ne frigorifer, e hapim brumin e shkrifet mbi tavolinen e punes te lyer me pak miell me nje trashesi rreth 1cm dhe veshim me te nje tave per krostate te cilen e kemi lyer fillimisht me gjalp dhe miell. Me dhembet e nje piruni çpojme siperfaqen e brumit, e mbulojme me leter furre, shtojme siper edhe fasulet e thata dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta, pa lejuar qe te marre ngjyre. E nxjerrim nga furra, eleminojme fasulet dhe e leme bazen e krostates te ftohet ne temperature ambjenti. Kur te jete ftohur, heqim letren e furres dhe e vendosim bazen mbi nje pjate te madhe ne te cilen do ta servirni. Vazhdojme me mbushjen e krostates:

lyejme siperfaqen me nje te bardhe veze te rrahur lehte te cilen e leme te thahet. E mbushim bazen me kremin e pasticerise tashme te ftohur plotesisht duke i shtuar siper edhe frutat e pyllit. Pregatisim xhelatinen duke ndjekur udhezimet qe tregohen ne konfeksion dhe lyejme me te frutat e pyllit me ndihmen e nje furce. E vendosim krostaten ne frigorifer deri ne momentin e servirjes duke e mbuluar me leter celofoni.

*Keshille: Nese per kete recete perdorni fruta pylli te ngrira, duhet t’i vendosni fillimisht ne nje kullojese per te eleminuar ujin e tepert ne menyre qe krostata te mos rezultoje e lengeshme.
Gjithashtu, ne vend te xhelatines mund ta sperkasni krostaten me pak sheqer pluhur.

Tiramisù me fruta pylli

Tiramisù-ja me fruta pylli eshte nje version shume origjinal i asaj klasikes dhe e pershtatshme per femijet duke qene se nuk permban kafe apo pije te tjera alkoolike.
Perberesit per 8 persona

Per salcen me fruta pylli

 • 500gr fruta pylli te fresketa (ose te ngrira)
 • 100gr sheqer
 • 150gr uje

Per kremin e Tiramisù-se

 • 400gr biskota savoiardi
 • 500gr krem maskarpone
 • 100gr sheqer
 • 5 veze mesatare
 • 2 gota leng frutash pylli (ose luleshtrydhe)
 • 1 bustine vanilje
 • kakao pluhur ose copeza cokollate
 • pak kripe

Ziejme ne nje tenxhere te vogel per afer 3 minuta 400gr fruta pylli (100gr do ti mbajme per zbukurim ne fund) me ujin dhe sheqerin. I leme te ftohen plotesisht, i kalojme ne mikser dhe me pas ne site duke ndare purène e frutave nga lengu. Lengut te perftuar i shtojme 2 gota leng frutash pylli (te blera me kuti ne supermarket) dhe e leme ne nje ane.

Nderkohe pregatisim kremin e Tiramisù-se duke rrahur me ndihmen e nje rrahesi elektrik te verdhat e vezeve me gjysmen e sheqerit derisa te formohet nje perberje kremoze dhe me ngjyre te verdhe te hapur. I shtojme ketij kremi maskarponen dhe vaniljen pluhur duke vazhduar rrahjen edhe per pak minuta me shpejtesi minimale derisa e gjithe masa te homogjenizohet.