0 0
Petulla tigani (Pancakes ose petulla Amerikane)

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
...për brumin:
125 gr miell
200 ml qumësht
25 gr gjalp
2 vezë
1 lugë gjelle sheqer
1 majë luge kripë
për shoqërim:
shurup/mjalt/reçel
sheqer pluhur
fruta të freskëta
proshutë/vezë

Nutritional information

3 gr
Proteina
3 gr
Yndyrna
10 gr
Karbohidrate
80
Kalori për petull

Petulla tigani (Pancakes ose petulla Amerikane)

Vetëm gjalp, miell, sheqer, qumësht dhe vezë

Features:
  • Vegjetariane
Cuisine:

Egzistojnë lloje të ndryshme të cilave u shtohet edhe kanellë apo vanilje, apo përdorimi i kosit në vend të qumështit.

  • 20 Min
  • Serves 12
  • Easy

Ingredients

  • ...për brumin:

  • për shoqërim:

Directions

Share

Në përgjithësi Pankeiks-ët janë të ëmbla dhe shoqërohen me shurup panje, shurup frutash, reçel apo mjalt. Por mund të jenë edhe të kripur me gjalp të shkrirë, vezë apo proshutë.

*Parapregatitje: Nxjerrim gjalpin nga frigoriferi 30 minuta përpara se të fillojmë pregatitjen e recetës.

(Visited 172 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Në një enë përziejmë miellin, qumështin, gjalpin e shkrirë në mikrovalë, të verdhat e vezëve, sheqerin dhe pak kripe. Rrahim më vete të bardhat e vezëve derisa të mos bien nga ena dhe ia shtojmë masës së mësipërme duke e lënë të pushojë për pak minuta.

2
Done

Vendosim në zjarr mesatar një tigan që nuk ngjit dhe hedhim nje garuzhde të vogël nga brumi i petullave. Zakonisht në një tigan formohet 3 apo 4 petulla të vogla. Kur brumi në sipërfaqe është mpiksur dhe janë formuar bulëza të vogla, i kthejmë petullat nga ana tjetër dhe i lëmë edhe per pak sekonda.

Petullat e sapo hequra nga zjarri i vendosim njëra sipër tjetrës duke i spërkatur me sheqer pluhur dhe duke i shoqëruar sipas dëshirës me reçel, mjaltë, shurup apo fruta të freskëta.

3
Done

*Këshillë:

Në receta të ndryshme, për ti bërë petullat më të fryra i hidhet pak sodë buke apo pluhur pjekës. Gjithashtu për ti shoqëruar mund të përdoret krem Nutella, pana e ëmbël, gjalp kikiriku etj.

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Kotoleta Milaneze
next
Tiramisù klasike
previous
Kotoleta Milaneze
next
Tiramisù klasike

24 Comments Hide Comments

PANCAKES dolen fantastike.I provova 2 here dhe te gjithe ne shtepine time i audhorjne.Une i provova me recel 🙂

Pankeiks ne shqip quhet KALLTITE . Dhe ato mund te pregatiten ne dy menyra, ne ate te cilen e shohim ne foto por edhe ne hapura ne gjeresine e tiganit.

Ps. ju pergezoj per faqen, vertete shume e kendeshme.

Duken shume te shijshme. Desha te di sa cope pak a shume dalin me keto doza…pasi ne jemi 5 persona ne shtepi dhe dua te di nese duhet te dyfishoj dozat.

Ops, me fal se nuk e kisha vene re!
Gjithsesi une sot ne mengjes i provova dhe dolen shume te mira…i hengrem me mjalte…dhe dyfishova dozat (me duket se me duhej ti kisha trefishuar se u mbaruan sa hap e mbyll syte :))dhe dikush po pyeste nese kishte akoma…)
Do ti bej perseri pa dyshim. Falemnderit per receten.

Ju pergezoj…jo vetem per kete recete, por per te gjithe punen tuaj.Per me teper, nje website kaq i sistemuar dhe kaq cilesor..na hap oreksin vetem me nje click.Ju faleminderit per gjithcka qe na ofroni

Jeni fantastike, Me pelqejne shume gatimet tuaja, kam provuar disa dhe kane qene te shijshme. Urime

Faleminderit per keshillat dhe recetat tuaja, jane vertet shume te mira dhe te lehta per tu bere. Jeni me te miret

Pankeiks jane fantastike i adhuroj ! Website i mrekullueshem edhe per nje vajze qe nk di te gatuaje mire meson lehtesisht!!! Urime !!

Po pallaqinka bre janë këto,po qka po i lansoni aq tepër,puhaaaaa veq në vend të kripës iu qet sheqer.

Doja t’ju beja nje pyetje: Mos ndoshta te perberesit duhet te jete edhe pluhuri pjekes? E them kete pasi kete recete e kam pare edhe ne anglisht dhe tek ingredientet ishte edhe pluhuri pjekes, apo jo? Faleminderit…

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here