0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url
Ravioli me salcë specash dhe krem djathi

Ravioli me salcë specash dhe krem djathi

Karakteristikat::
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Ravioli me salce specash dhe krem djathi eshte nje pjate tipike verore, aq kremoze dhe e shijshme sa nuk do ta kisha besuar nese nuk do ti kisha provuar vet. Salca e perimeve pregatitet shume thjeshte, madje mund te dyfishoni perberesit dhe me pjesen tjeter mund te pergatisni nje supe fantastike, apo thjesht ta ruani ne akull per nje here tjeter (lexo ne fund te recetes).

Hapat

1
Kryer

Parangrohim furren ne 200°C.

Pastrojme specat, i heqim farat dhe i presim ne copa. Presim ne copa gjithashtu edhe kungullin, qerojme qepen dhe 2 thelpinjte e hudhrave.
I vendosim te gjitha perimet: specat, domatet, kungullin, qepen, hudhren ne nje tave te shtruar me leter furre, i sperkasim me kripe, piper dhe vaj ulliri dhe i pjekim per 25-30 minuta derisa te zbuten.

2
Kryer

Perimet e pjekura i kalojme ne mikser bashke me kremin e djathin dhe borzilokun derisa te reduktohen ne krem. Nese salca del shume e trashe, shtojme pak uje.

3
Kryer

Ziejme makaronat ravioli per kohen e treguar ne paketim, zakonisht 5 minuta. Une kam perdorur ravioli me gjize dhe spinaq, por kete recete mund ta pergatisni edhe me makarona me mbushje te tjera apo forme tjeter makaronash, psh tortelini, torteloni etj.

4
Kryer

Bashkojme raviolit me salcen e perimeve apo ja hedhim siper sipas deshire. I shoqerojme me djathin mocarela te copetuar, borzilok te fresket dhe piper te zi te sapobluar.

5
Kryer

Ju ka ngelur salce perimesh dhe nuk dini si ta riperdorni?

Zjeni disa makarona te vogla per supe, dhe 1-2 minuta perpara se makaronat te jene gati shtoni salcen e perimeve. Perzijeni mire, rregullojni me kripe, vaj ulliri dhe ja ku ne pak minuta keni nje tjeter vakt shume te shendetshem.

Ose ruheni salcen e perimeve ne akull dhe perdoreni nje here tjeter.

Petë sfoljatë me perime zgare
previous
Petë sfoljatë me perime zgare
Brauni me çokollate te zeze dhe manaferra
next
Brauni me çokollate te zeze dhe manaferra
Petë sfoljatë me perime zgare
previous
Petë sfoljatë me perime zgare
Brauni me çokollate te zeze dhe manaferra
next
Brauni me çokollate te zeze dhe manaferra

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here