0 0
Ravioli të mbushur me gjizë dhe spinaq

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
...për makaronat:
200 gr miell 00
100 gr miell semola
3 vezë në temperaturë ambjenti
...për mbushjen:
300 gr gjizë kremoze pa kripë (ricotta)
400 gr spinaq i freskët
6 lugë gjelle djathë Parmiggiano Reggiano i grirë
1 vezë
kripë
piper i zi i sapobluar
vaj ulliri
...për ti dhënë shije:
2 lugë gjelle gjalp
5-6 gjethe sherebelë
djathë Parmiggiano Reggiano i grirë

Vlerat ushqyese të recetës

27 gr
Proteina
24 gr
Yndyrna
64 gr
Karbohidrate
576
Kalori për racion

Ravioli të mbushur me gjizë dhe spinaq

Karakteristikat::
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Makaronat e fresketa te pergatitura ne shtepi, jane nje nga ato gatime qe veshtire mos ti pelqejne te gjitheve. Dhe nese jane te mbushura, akoma me mire!

  • 60 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E vështirë

Përbërësit

  • ...për makaronat:

  • ...për mbushjen:

  • ...për ti dhënë shije:

Udhëzimet

Share

Heren e kaluar i pergatita me kungull dimerak (receten e se cilave e gjeni ketu). Kesaj here vendosa te provoje nje kombinim me klasik dhe me shije me delikate, siç eshte ai i gjizes pa kripe (rikota) dhe spinaqit. Me pas i kalove ne tigan me gjalp te aromatizuar me sherebele te fresket, i sperkata me pak djathe parmixhano te grire, dhe nuk di tju them sesa komplimente mora!

 

Hapat

1
Kryer

Brumi

Per te pergatitur raviolit me gjize dhe spinaq, fillimisht pergatisim brumin me veze: ne tavolinen e punes ose ne nje tas te madh hedhim 2 llojet e miellit te situr, i hapim nje grope ne mes dhe shtojme vezet lehtesisht te rrahura me pirun. E punojme brumin fillimisht me gishta duke bashkuar avash avash vezet me miellin qe gjendet rreth e qark derisa te formohet nje top brumi te cilin e punojme ne tavolinen e lyer me miell per te pakten 10 minuta derisa te rezultoje elastik. Ne rast se brumi rezulton pak i forte, shtojme 2 apo 3 luge uje te ngrohte, apo ne rast se rezulton pak i bute, shtojme edhe pak miell. E mbeshtjellim brumin me leter transparente dhe e leme te pushoje per 1 ore ne frigorifer.

2
Kryer

Mbushja

Nderkohe pergatisim mbushjen: kaverdisim ne pak vaj ulliri spinaqin e pastruar dhe te grire holle, i vendosim kapakun dhe e leme derisa te avulloje i gjithe uji. E transferojme ne nje tas ne te cilin shtojme edhe rikoten, djathin e grire, vezen, pak kripe e piper te zi duke i perziere mire. E hedhim mbushjen ne nje qese pastiçerie dhe e leme menjane.

3
Kryer

Kur brumi te jete gati, e ndajme ne dy pjese te barabarta dhe pjesen qe nuk e perdorim e mbeshtjellim serisht me leter transparente. Kjo per shkak se ne kontakt me ajrin, brumi thahet dhe formon nje kore te holle e cila e prish lemueshmerine qe duhet te kene makaronat. E vendosim gjysmen e brumit ne tavolinen e punes te lyer me miell krundesh dhe e hapim ne fillim me pellemben e dores, me pas me okllai te lyer me pak miell ne menyre qe te mos ngjise.

4
Kryer

Me ndihmen e nje thike me maje te mprehte, e presim brumin ne drejtekendesha pak a shume me permasa 6cmx3cm. Vendosim nje luge te vogel mbushje me gjize dhe spinaq ne mes, i lyejme anet me uje dhe e palosim raviolin duke i shtypur mire anet ne menyre qe te eleminojme ajrin ne brendesi dhe mbushja te mos dal gjate gatimit. I japim forme raviolit duke perdorur nje rrote te dhembezuar per makarona (ose nje thike te mprehte). Me nje pjese brume duhet te dalin 8-10 ravioli. Procedojme ne te njejten menyre edhe me pjesen tjeter te brumit

5
Kryer

Nderkohe, ne nje tigan shkrijme gjalpin ne zjarr te ulet dhe skuqim per 3-4 minuta gjethet e sherebeles.

Pasi te kemi pergatitur te gjithe raviolit, i ziejme ne uje te bollshem me kripe per 4 minuta, i kullojme mire dhe i vendosim neper pjata. Siper i sperkasim me gjalpin e aromatizuar me sherebele dhe pak djathe te grire. I sherbejme menjehere zbukuruar me ndonje gjethe sherebele.

6
Kryer

Ruajtja: ne akull per 1 muaj.

Tavë me patëllxhanë dhe bamje
previous
Tavë me patëllxhanë dhe bamje
Akullore me lajthi
next
Akullore me lajthi
Tavë me patëllxhanë dhe bamje
previous
Tavë me patëllxhanë dhe bamje
Akullore me lajthi
next
Akullore me lajthi

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here