0 0
Krem karamel

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Krem karamel

  • Mesatare

Udhëzimet

Share

Kremi karamel, i quajtur ndryshe edhe “Qumeshti Portugez”, eshte nje embelsire me luge e thjeshte ne pregatitje, por teper e shijshme. Nuk duhet te na ngaterroj emri i tij francez; origjina mendohet te jete qe perpara Romes se lashte, por qyteti i Tolouse ne France e ka kthyer ne nje tradite pregatitjen e kesaj embelsire.

Perberesit per 6 kupa kremi karamel

  • 450ml qumesht
  • 150ml pana per embelsira
  • 120gr sheqer
  • 4 veze te plota + 1 e verdhe
  • 1 bustine vanilje
  • karamel sipas recetes qe e gjeni ketu

Si fillim, vendosim qumeshtin per tu ngrohur ne zjarr te avashem bashke me vaniljen.

Nderkohe ne nje ene te thelle rrahim vezet me sheqerin me ndihmen e nje rrahesi elektrike derisa te formohet nje perberje me ngjyre te hapur.

Heqim qumeshtin nga zjarri, shtojme panen duke e perziere me kujdes dhe te gjithe masen e hedhim dalengadale tek veza me sheqerin gjithmone duke e perziere.

Pregatisim karamelin sipas recetes qe do ta gjeni ketu me te cilin veshim nga brenda te gjithe siperfaqen e stampave ku do te pregatisim kremin dhe e leme derisa te ftohet e te ngurtesohet.

Supë me aroma orientale
previous
Supë me aroma orientale
Ragu bolonjeze (kimë me mish të grirë)
next
Ragu bolonjeze (kimë me mish të grirë)
Supë me aroma orientale
previous
Supë me aroma orientale
Ragu bolonjeze (kimë me mish të grirë)
next
Ragu bolonjeze (kimë me mish të grirë)

5 komente Fsheh komentet

Mua me doli kremi i qumeshtit shume i trashe,tani e kam futur ne frigorifer.Nuk e di a do ta thithi pandespanja kete krem.

cfar eshte pana mua me duket se kjo ingjan receptes se qumeshtorit vetem se kz i fundit nuk piqet ne banje mari per cdo rast eshte embelsire e shijshme.

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here