0 0
Gjuhë mace me portokall

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Gjuhë mace me portokall

  • Mesatare

Udhëzimet

Share

Gjuhet e maces jane biskota krokante shume te thjeshta per tu pregatitur; mjafton te keni ne kuzhinen tuaj miell, gjalp, veze dhe sheqer. Emri i tyre derivon nga forma e gjate dhe e ngushte, qe te kujton pikerisht gjuhen e maces. Jane perfekte per te shoqeruar akulloren apo per tu konsumuar bashke me nje filxhan caj ose cokollate te ngrohte. Varianti qe po iu paraqesim me poshte eshte me i shijshem se origjinali, per shkak se brumit i shtohet lekure portokalli e grire holle dhe esence nga lulet e portokallit.
Perberesit per rreth 25 biskota

  • 50gr miell
  • 50gr gjalp
  • 50gr sheqer pluhur
  • 1 te bardhe veze mesatare
  • lekuren e gjysme portokalli
  • pak arome lule portokalli

Parapregatitje: Nxjerrim gjalpin dhe vezen nga frigoriferi dhe i leme ne temperature ambjenti per afer 3 ore.

Ne nje ene bashkojme gjalpin e zbutur me sheqerin pluhur dhe i punojme me nje luge druri (ose me dore) derisa te formohet nje mase kremoze. Shtojme pak nga pak miellin e situr, te bardhen e vezes, aromen e luleve te portokallit dhe lekuren e gjysme portokalli te grire holle (ne lekuren e portokallit nuk duhet te kete pjese te bardha e cila i jep hidherim biskotave). Te gjithe keta perberes i perziejme shume mire me luge druri ose me ndihmen e nje mikseri duke formuar ne kete menyre nje brum homogjen.

E vendosim brumin ne nje xhep pasticerie dhe mbi nje tave te shtruar me leter furre, formojme shirita te gjate rreth 1.5 cm dhe te barazlarguar nga njeri tjetri (gjate pjekjes, biskotat hapen dhe mund te bashkohen me njera tjetren). I pjekim ne furre te parangrohur ne 160grade per rreth 20 minuta derisa te marrin nje ngjyre te arte ne anet e tyre. Kur pjekja te kete perfunduar, akoma te nxehta i heqim nga letra e furres me ndihmen e nje spatule dhe i vendosim te ftohen ne nje pjatance apo pjate te madhe. Keto biskota mund te ruhen shume mire ne nje kuti alumini me kapak.

*Keshille: Ne momentin qe gjuhet e maces sapo kane dale nga furra, jane shume te lakueshme prandaj mund ti punojme me dore per ti dhene formen qe deshirojme; te nje spirale, te nje patkoi etj. Nese doni te pregatisni biskotat origjinale, shtoni nje bustine vanilje ne vend te lekures se portokallit dhe aromes se luleve te portokallit.

Biskota daneze me gjalp
previous
Biskota daneze me gjalp
Featured Image
next
Makarona spageti të gustatorit
Biskota daneze me gjalp
previous
Biskota daneze me gjalp
Featured Image
next
Makarona spageti të gustatorit

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here